Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

YA AİLE ÖDEYECEK, YA DA İCRAYA DÜŞECEK…

7.11.2018 - 09:40:12

Daha önceden yazmış olduğum işsiz üniversite mezunlarının Kredi Yurtlar Kurumuna olan borçları halen gündemdeki yerini koruyor.

 

Bugün yaklaşık 230 bin civarındaki işsiz üniversite mezunu gencin icralık olduğu ifade ediliyor.  Genellikle aileleriyle yaşamak zorunda olan bu işsiz diplomalılara, Defterdarlıklarca ya ödeme kağıdı gönderiliyor, ya da icra takip evrakı yollanıyor. 

 

Bu işsiz mezun öğrenciler bu borcu ödemezlerse üzerine faiz ve takip işlem bedelleri de ekleniyor. Ayrıca bu gençler borçlarını ödemeden veya yapılandırmadan pasaport bile alamıyor.

 

Aileler ise, “İcralık olmayalım, evimize icra gelmesin” diye, Defterdarlıklarda yapılandırma yoluna gidiyorlarsa da ödemelerde zorlanıyorlar. Birçok aile veya öğrenci ise ne yapılandırma yapabiliyor, ne de ödeyebiliyor. Zaten ödenecek miktar ortalama 7 bin lira civarında. Defterdarlıklar, bu borçlu öğrencilere sanki vergi borcu veya trafik borcu varmış gibi evrak yolluyor.

 

Borcunu yapılandıranlar ise en az iki taksitini ödemek zorunda. Taksit tutarı ise en az 450 lira civarında ve iki ayda bir ödenmek zorunda. Yani, genç borcundan ve icradan kurtulmak için bir iş bulmak zorunda. Dört yıl veya iki yıl üniversite oku, mezun olduğundan bu güne kadar diplomana ve eğitimine göre iş bulama, sonrada icraya düş. Olacak şey mi?

 

Dünyanın hiçbir ülkesinde iş bulamayan üniversite mezunu işsize icra yollanmaz. Ya da en kısa zamanda iş bulunur. Ya da iş verilene kadar borç dondurulur, faiz uygulanmaz. Borcu da öğrenciden faizsiz olarak maaşından cüzi bir rakamla kesilir.

 

Şimdi nerede işsiz gencine sahip çıkacak sosyal devlet? Türkiye’de böyle bir kavram yok.

 

Bu konuda onlarca Düzceli aileden, öğrenciden mesaj geliyor. Bu konuyu daha önce de buradan dile getirmiştik. Düzce Milletvekillerine, öğrenciler ve aileleri adına seslenerek, “Bunu siz de Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyın” çağrısı yapmıştık.

 

Konuyu Düzce Valimiz Sayın Zülkif Dağlı’ya da Düzce Postası Gazetemize yaptığı ziyarette ifade etmiştik.

 

Yine sesleniyoruz: İşsiz üniversitelilerin üzerinden icraları kaldırın. Aileler perişan, öğrenciler çaresiz.  Zaten, genç işsiz, aileler orta halli ve asgari geçimiyle yaşamaktadırlar. Bir de kapılarına icra evrakı yollayarak zor durumda bırakmayın.

 

Sayın Milletvekillerimiz; diğer vekillerle birlik olun bu konuyu iktidarın gündemine yerleştirin. Böylece gençler çaresizlikten kurtularak rahat bir nefes alırlar ve sizleri sandıkta unutmazlar.

 

Seçme yaşı 18 olan bu gençlerin seçilme yaşını da erkene alan iktidar, icra yaşını da erkene almamalı. Genç zorda, aileler zorda ve ayrıca bu gençler işsiz.

 

Bir vatandaş, “Madem, Kredi Yurtlar Kurumuna icralık olan bu gençlere oy da kullandırılmasın, aday da gösterilmesin” diye mesaj yollayarak dikkat çekmiş.    

 

Kısacası: Bir kez daha bu konuyu gündeme getirdik. Gereğini yapmak başımızdakilerin işi olsun.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8