Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet ŞİMŞEK

Eski Saat Kulesi Düzce'nin Yeni Logosu Olabilir Mi?

5.12.2018 - 09:32:11

BU yazı aynı zamanda önümüzdeki günlerde Düzce Belediye Başkanlığı'na adaylığı kesinleşecek siyasetçilerimize de 'açık mektup' olarak da okunabilir.

Yerel seçimlerde ipi göğüsleyerek başkanlık makamına oturacak olan kişinin adeta çığ gibi büyüyen sorunlar yumağı ile karşılaşacağı bir gerçek.

Mevcut sorunlar nasıl olsa yeri/zamanı geldiğinde çok konuşulup, tartışılacak.

O alana şimdilik girmiyorum.

 

DÜZCE'NİN LOGOSU NUMARASIZ GÖZLÜK GİBİ

 

Esas meseleye geleyim. 

Mâlumunuz Düzce Belediyesi logosu....

Kim tasarımladıysa saygısızlık ve haksızlık etmek istemem.

Ellerine sağlık.

Ancak bu logonun Düzce'yi sembolize etmekten; dahası şehrin ruhunu yansıtmaktan uzaktan yakından ilgisi yok maalesef!

Bu logonun üzerindeki Düzce Belediyesi ibaresini silin, Karadeniz'de herhangi bir yerleşim bölgesine uyarlayın hiç kimse yadırgamayacaktır.

Logoda sembolize edilen figürlerin genel geçer bir bir tabloyu yansıttığını söylemek abartma olmaz. 

Tıpkı turizmcilerin kullana kullana tükettiği "yeşilin her tonu", "maviyle yeşilin buluştuğu yer" gibi alışılageldiğimiz klişe söylemlerden öte bir anlam taşımadığı gibi..

Bildiğiniz numarasız gibi...

Hangi niyete takılırsa o işlevi görüyor...

 

SADECE “BAKILAN” DEĞİL “YAŞANILAN BİR” MEKAN

 

Sözü uzatmayayım...

Düzce'nin artık sadece fotoğraflarda görebildiğimiz 'hafıza mekânları'ndan Düzce Saat Kulesi yeniden tasarımlanabilecek logo için bulunmaz bir materyali oluşturuyor.

1901‘de II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı anısına yapıldığını bildiğimiz kule adeta bir dantel zerafetiyle inşa edilmiş.

Fotoğraflar tarihi kulenin sadece 'bakılan' değil aynı zamanda 'yaşanılan' bir mekân olduğunu gösteriyor.

Düzce Belediyesi tarafından yapılacak bir yarışmayla saat kulesinin stilize edilerek logosunun tasarımlanması günümüzün imkânlarıyla hiç de zor değil.

 

DÜZCE'Yİ "NUH'UN GEMİSİ"NE BENZETMİŞLERDİ

 

Yeri gelmişken belirtmekte yarar var.

Tarihçiler Düzce'yi "Sefine-i Nuh"a benzetmişlerdi.  Günümüz diliyle söylersek "Nuh'un Gemisi"ne... Bu benzetmedeki maksat Düzce'de yaşayan toplulukların çeşitliliği ve kültürel zenginliği...

Ama yetmez...

Bir de Babil Kulesi var.

Pek çok efsane ve üç büyük dinin kutsal kitaplarda adı geçen Babil Kulesi, insanların tarihî dönemlerde dil olgusunun kökenine ve toplulukların çeşitliliğine yönelik sorularına cevap veren bir inanış olarak biliniyor.

Bu çerçeveden bakıldığında birçok enstantaneyi bünyesinde Düzce'nin Babil Kulesi'nden farkı var mı?

 

NUH'UN GEMİSİ'NE BİR BABİL KULESİ YAKIŞMAZ MI?

 

Toparlayayım...

Tarihçilerin Nuh'un Gemisi olarak niteledikleri Düzcemizin geçmişinde bulunan saat kulesini Babil Kulesi'ne benzetmek çok zorlama bir yorum olmayacaktır...

2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Düzce Belediye Başkanlığı'nı kazanacak olan adayın artık sadece hafızalarda yaşayan Düzce Saat Kulesi'ni logo olarak tasarımlayarak hayata geçirmesini öneriyorum.

Çok şey mi istiyorum?

 

 

DÜZCE BELEDİYESİ LOGOSU NUMARASIZ GÖZLÜK GİBİ

Karadeniz'de herhangi beldeye çok rahat uyarlanacak olan bu logo Düzce'nin ruhunu yansıtmaktan uzak...

 

ADETA DANTEL GİBİ KULE

Düzce'de Sultan II. Abdühlamit'in tahta çıkışı münasebetiyle yapılan kulenin resmi açılış törenini görülüyor.  (Kaynak: Hakan Eğilmez)

 

TARİHİ FOTOĞRAFTA DÜZCE SAAT KULESİ

Tarihi fotoğraflarda Düze Saat Kulesi görünüyor. (Kaynak: Adnan Üçüncü arşivi)

 

 

DİLLERİN VE ULUSLARIN ORTAYA ÇIKIŞINI SEMBOLİZE EDEN EFSANE: BABİL KULESİ

Pek çok efsanede ve kutsal kitaplarda adı geçen Babil Kulesi, yeryüzündeki ulusların ve onların konuşmakta olduğu binlerce dilin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bir inanış unsurudur: İnsanlar, Tanrıya ulaşmak ve ona daha yakın olabilmek için, uyum içerisinde ve büyük bir istekle göğe yükselen bir kule inşa etmeye girişmişlerdir. Kule, çok geçmeden yükselmeye başlamış ve bunu gören Tanrı, kuleyi inşa eden her insana ayrı bir dil vermiş, onları dünyanın dört bir tarafına savurmuştur. İnsanlar birbirleriyle anlaşamadıkları için kulenin yapımı da durmuş ve dünya üzerinde çok sayıda ulus ve bu uluslara ait binlerce dil türemiştir.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8