Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

ABD, Her Zamanki Gibi Şaşırtmadı Bizi!

10.1.2019 - 09:13:16

 

Sevgili dostlar, hatırlayacağınız gibi bundan 15-20 gün önce sürpriz bir şekilde ABD Başkanı Trump, Suriye’den çekileceklerini açıklamıştı. Biz de köşemizde bu yeni durumun değerlendirilmesini yapmıştık. İrfan sahibi halkımız Trump’ın bu açıklamasını itiyatla karşılamış ve mutlaka bu beyanın altında başka bir sinsi planın yattığını dillendirmişti. Şunu herkes bilsinki; bu millet irfan sahibidir. Belki bilgi eksikliği içerisinde olabilir, ama onun irfanı yüce, sezgisi engindir. Nitekim irfan sahibi milletimiz yanılmadı, bir kere daha bütün dünya ile birlikte ABD’nin kaypaklığına, namertliğine şahit olduk.

 

DALTON MU, BOLTON MU ???

 

Biz, ortalığı günlük-gülüstanlık, günleri de huzurlu Bahar ve Yazların başlangıç günleri olarak  belledik ama, karşımıza neredeyse kanımızı donduracak soğuk kış günleri gelip çıktı. Allah’dan “Dereyi görmeden paçalarını sıvama’’ atasözünü dinleyerek “Münbiç- Münbiç” nakaratımızda ve ona yönelik sevkiyatımızda herhangi bir aksama göstermedik. Trump’ın “Suriye’den askerlerimizi çekiyoruz” açıklamasının altındaki gizli plan nasıl su yüzüne çıktı? Bu açıklamayı takiben geçtiğimiz günlerde Başkan’ın Güvenlik Danışmanı John Bolton önce İsrail’e, sonra da Ankara’ya uğrayıp sözüm ona çekilme planlarının Türk yetkililerle detaylarını görüştü. Önce İsrail’e uğradı. Çünkü Ankara’da neyi, ne kadar açık edecek, bu meyanda söz ve beyanlarının İsrail’in uzun vadedeki planlarıyla çakışmaması için onlardan fikir alması zorunlu idi. Aynı zamanda ulaşmak istediği hedefleri doğrultusunda daha Esenboğa’ya ayak basmadan gerekli açıklamaları yaparak Ankara’yı etki altına alması açısından da bu ziyareti onlarca gerekliydi.

Nitekim beklenildiği gibi oldu; John Bolton ağzındaki baklayı çıkardı ve YPG’yi kast ederek “Kürtleri korumaya yönelik anlaşma yapmadan Suriye’den çekilmeyeceğiz” şeklinde talihsiz bir açıklama yaptı. Hani bizde derler ya; “boyuna-postuna bakınca adam zannedersin” diye… Vallahi gün görmüş, okumuş yazmış bir görünümü var, ama boş… İsrail’den almış olduğu talimat doğrultusunda hareket ediyor. Bu milletin ne tarihini ne dününü, ne de bugününü hiç bilmiyor. Bizim kürt kardeşlerimizle bir problemimiz var mı? Düzce’nin en saygın, en itibarlı, hayatında herkesin sayıp sevdiği, bu gün de rahmetle andığı merhum Avni Akyol, kürk kökenli olup, yıllarca milletvekilliği ve Bakanlık yapmış bir büyüğümüz idi. Yine Düzce’nin ilk dönem müftülerinden olan Kürtzade Mehmet Efendi bugün bile yaşı 60-65’in üzerindeki her bir Düzceli’nin rahmet ve minnetle andığı şahsiyetlerin başında gelir.

Ne Trump ne de onun güvenlik danışmanı, sapla samanı birbirine karıştıracak kadar saf ve basiretsiz, bilgi ve belge yoksunu kişiler değiller. Tam aksine şeytana papucu ters giydirecek kadar uyanık kişilerdir. Ama Evanjelist taassup ve tutku içerisinde İsrail’in menfaatlerini koruma ve bu doğrultuda kendi kendine yetmeye çalışan Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini azaltmak ve tarihi misyonu doğrultusunda ilerleyen tekerine taş koyma gayretleri içerisinde safa yatarak sonuç almak istiyorlar.        

Onlar hala Türkiye’yi “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” deyip, daima susan birliğine, dirliğine, bütünlüğüne yönelik beyanlar karşısında ses çıkarmayıp geçmişiyle ters düşercesine kabuğuna çekilen eski Türkiye zannediyorlar. Hayır! Artık karşılarında tarihi sorumluluğunu müdrik Tuna’dan bir yaz günü geçmiş olan at tolgalı beylerbeyinin torunlarından müteşekkil Yeni Türkiye var.

Sayın Bolton heyetiyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmeyişine içerlemiş. Siz bunu hak ettiniz; Sen bir Başkan danışmanıysan ey Bolton. Sayın Kalın’da bir Başkan Danışmanıdır. Yani mevkidaşsınızdır. Buyurun, karşılıklı görüşün, Sayın Kalın size izah etsin; bu aziz milletin lokmasını Kürt kardeşleriyle bölüştüğünü ve onlarla asla bir probleminin olmadığını. Biz Yaradanı bir, kıblesi bir, Kitabı bir, Rehber Peygamberi bir; aynı kubbenin altında aynı safta buluşan, aynı komutla secdeye varan, kıyama kalkan, vicdanı bir  Hakk yolcularıyız. Önümüze cehennemler çıksa göğsümüzde söndürürüz; bu yol ki; Hakk yoludur dönme bilmeyiz yürürüz.

  Nitekim Sayın Kalın, Sayın Bolton’a iki tane dosya verdi; biri Türkiye’nin gerek Kuzey Irak ve gerekse Kuzey Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle olan ilişkisine, bu doğrultuda onların iaşe, ibate ve güvenliğinin korunmasına dair Türkiye’nin yaptığı fedakarlıkları içeren dosya… Diğeri ise  terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ve PYD’li teröristlerin Kürt, Arap, Türkmen farkı gözetmeksizin Suriyeli yerli halka yönelik işlemiş oldukları insan hakkı ihlallerini kapsayan dosya…John Bolton bu iki dosyayı koltuğunun altına kıstırarak geldiği gibi heyetiyle beraber ABD’nin yolunu tutup gitti.

 

BUNLAR HEM SUÇLU HEM DE GÜÇLÜ

 

Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamadan sonra büyük bir pişkinlik örneği sergileyerek Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmek üzere randevu talebinde bulunmuş. Randevu talebine karşılık aldığı cevap “GEREK YOK” şeklinde olmuştu. Bu süreç ABD medyasında geniş yer bulmuş ve Newyork Times, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bolton’un randevu talebine “gerek yok” şeklinde vermiş olduğu cevabı “ERDOĞAN,  BOLTON’u adam yerine koymadı” şeklinde okurlarına vermişti

Yorum yapmıyorum… Zira sizde görüyorsunuz Yeni Türkiye’nin farkını…

 

ABD’NİN HİMAYESİNDE YPG VE PKK’NIN SURİYEDEKİ HEDEFİ!

 

Fırat’ın doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep, Aynularab, Tel Abyad, Tabka, Kamışlı, Amude, Rasulayn ve Deyrizor’dur. Bu kuşakta nüfusun yaklaşık 70’ni Araplar oluşturmaktadır. YPG ve PKK’nın hedefi bu bölgedeki halkın nüfus yapısını zorla da olsa değiştirmektedir. Nitekim teröristler çoğunluğu Arap olmak üzere bölgedeki Süryani, Kürt ve Türkmen sivilleri yerinden çıkarttıkları gibi, özellikle DEAŞ çekildikten sonra Rakka ve Deyrizor’a yerli Arapların dönmesine engel olmuşlardır. Kısaca YPG ve PKK’nın zorunlu göçe tabi tuttuğu yerli arap aşiretlerinin sayısı 1 milyon 700 bin civarındadır. Böylece YPG ABD’nin himayesinde ileride devlet kurma hayallerinin zeminini hazırlıyor. Bütün hedefleri bu!..

 

PEKİ, RUSYA SEYREDECEK Mİ BU DURUMU?

 

Elbette ki Hayır! ABD’nim bölgeden çekileceğini açıklamasıyla birlikte Esad güçleri ile birlikte Rusya’da etkili olmaya ve ABD’nin çekilmesiyle doğabilecek açığı doldurmaya hazırlanıyor. Nitekim Rus Polis gücü sözcüsü Yusuf MAMATOV basına bir açıklama yaparak  “Münbiç yakınlarındaki güvenli bölgede ve şehrin etrafında devriye gezmeye başladık” ifadesini kullandı. Bu da gösteriyor ki, onların da bir plan ve programı var.

 

BİZİM SON SÖZÜMÜZ!

 

Bizim değişmeyen sözümüzü Sayın Cumhurbaşkanımız 8 Ocak Salı günü grup toplantısında bir kere daha ifade ettiler; “PKK/YPG ile DEAŞ arasında bizim için bir fark yoktur. John BOLTON’UN İsrail’den verdiği mesaj kabullenemez, yutmamız mümkün değil. Hiçbir zaman PKK/YPG benim kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. TERÖRE YENİ BİR TARİF Mİ GETİRDİNİZ? Bolton çok ciddi bir yanlış yapmıştır. HANGİ MİLLETDEN OLURSA OLSUN, EĞER TERÖRİST İSE GEREĞİNİ YAPARIZ, HAKKINDAN GELİRİZ.”    

İşte son sözümüz budur.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Oyun icinde oyun , dost kim dusman kim belli degil artik, gunluk hayatlarimiz bile boyle oldu artik,
berk Tolga - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%60,00

Abd ypg ile ittifak ruslar ypg ile ittifak besar esad yine oyle burasi parcalanmis bi turkiye suriyenin toprak butunlugunu istiyor ALLAH hakkimizda hayirlisini versin hicmi dostumuz yok
Fırat Kalaycı - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,56

Sayın hocam sanki Rusya ABD'den farklı mı ki? Rusların eline fırsat geçse, Amerikadan farkıları yok. Konjonktürel şartlar bu şekilde davranmasını zorluyor.
Halil kARTAŞ - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Rusya ve Çin'e de güven olmaz ve onlar da alında YPG'yi koruyor ama yine de varsayalım ki Rusya ve Çin Türkiyeyle ortak hareket etse, ( destek olsa) abd ve müttefikleri ortadoğudan sınırdışı edilemez mi ... bölgenin öncü ülkeleri artık elini taşın altına sokmalıdır.
metin haymanalı - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,67

Katil ABD. Camiyi de bombalanışlar. Bugün onların ibaret hanesi bombalansa dünyayı ayağa kaldırırlar. Müslümanlara acımıyorlar. İnsanlık sıfır. Batı nerede orada kan var ölüm var.
Nadrat Suriyeli - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%44,44

Müslümanlar o toprakları terk etsin diye isteyerek böyle gelişi güzel bombalıyor. Amaç siyonistlere yer açmak.
Malazgirt Sevdam Benim - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%42,86

ABD Kürtlerin koruyucusu gibi kendini göstermeye çalışıyor ama Arapları alenen katlediyor. Arap öldürmek serbest mi? Türkiye hiçbir sivil yerleşim yerini bugüne kadar bombalamadığı hâlde "şunu katletme, bunu katletme" diye müdahaleye uğruyor. Türkiyede kaç milyon Kürt yaşıyor, hangisini bugüne kadar katletmiş Türkiye. Ve hep Türkiyeye saldırırlar
Nadir Karabey - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,55

Terörist Devlet ABD, terörist bahanesiyle terör estiriyor. Daeş=Pkk= Pyd=Ypg = ABD... Terörist bahane, Müslüman katli şahane...
Muhammed Havan - 19.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8