Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

İki Başlık Bir Arada

7.2.2019 - 11:46:57

Sevgili  dostlar,  her zamanki gibi gün, bu gün de yine 24 saat… Ama, olaylar o kadar hızlı ve birbiriyle girift bir şekilde seyrediyor ki, her birine ayrı bir ad koyup yalnız biri etrafında sizinle sohbet etmek, size ve olayların tahliline yönelik ümidini bu sutuna bağlamış olan dostlarıma karşı bilgilendirme görevimi bihakkın yerine getirememiş olmam anlamına gelir. Bu itibarla ‘‘iki başlık bir arada’’ adı altında sizinle Çipras’ın ziyareti ve Sayın Meclis Başkanı’mızın geçtiğimiz Salı günü İstanbul’da 22, 23, 24, 25, 26. dönem milletvekilleriyle birlikte yapmış olduğu değerlendirme toplantısı etrafında siz değerli dostlarımla sohbet edeceğim.

 

HER ŞEYE RAĞMEN ÇİPRAS HOŞGELMİŞ!

Tabi ben, rahmetli Ecevit’in dediği gibi ‘‘ortada mavi bir deniz, etrafında birbirinden güzel iki milletiz’’demiyorum. Diyemem de. Zira mü’min muvahhid, tarih boyunca İla-i Kelimetu’l-Lah’ı meslek edinmiş, bu yolda tabir caiz ise at sırtından hiç inmemiş, cepheden cepheye  koşmuş, Ceyhun-Seyhun’dan doldurduğu testisi’ni Dicle-Fırat’a kadar, Dicle-Fırat’tan doldurduğu testisini Tuna’ya kadar, şehadet öncesi son yudumluk su olarak kullanmış, İstanbul’un Fethiyle müjdelenmiş olan bir milletin eşiti ancak onun gibi bu sıfatlar ile vasıflanmış olabilen bir millet olabilir ki; o sıfatların sahibi, yer yüzünde bir başka milletin varlığına şu ana kadar kainat hala şahit olamamıştır…Dolayısıyla aramızdaki Ege Denizi’nin karşı yakasında bir zamanlar 500-600 yıl idaremiz altında kalmış vatandaşlık komşuluk ilişkisi içinde birlikte yaşadığımız, bu gün de tarihin cilvesi doğrultusunda Ege’nin iki yakasında iki komşu devlet olarak, komşuluk ilişkileri içinde hem Avrupa Birliği hem de Birleşmiş Milletlerin belirlediği ilkeler doğrultusunda yaşayıp gidiyoruz.

Dolayısıyla komşumuz Çipras, İade-i ziyaret mahiyetinde ülkemize gelmiş ve milletimizin misafir perverliğine yakışır bir şekilde de karşılanmıştır. Elbette ki bize düşen, misafire hürmet ilkeleri doğrultusunda kendisine hoş geldin deyip milletimizin asaletini ve ilkeli duruşunu sergilemekti. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız Cumhur’un Reisi olarak bu hususta gerekeni eksiksiz olarak ifa eylediler.  Her iki liderin ikili görüşmeler sonunda birlikte yapmış oldukları basın açıklamasını bizzat dinledim. Sayın Cumhurbaşkanımız, duruşu, ifade tarzı ve uslubu, hassaten misafirini dinlerken sergilemiş olduğu ciddiyet, dikkat, jest ve mimiklerine yansımış haliyle kökü mazide olan bir asaletin temsilcisi, diğer bir ifadeyle  Fatih’in torunu olduğunu beden diliyle açıkça ortaya koyuyordu.

GÖRÜŞMELERİN PRATİĞE YANSIYAN SONUÇLARI

Çipras’ın ifadesiyle; karşılıklı olarak ‘‘Andlaşma’’diyebileceğimiz şekilde yazılı metinde yer alacak müşahhas bir sonuca varılmamıştı şimdilik…Ama taraflar iyi niyet kuralları içerisinde karşılıklı olarak görüşme kanallarını hep açık tutma ve böylece mevcut olan veya ileride doğması muhtemel sıkıntıların giderilmesine yönelik ilke ve kabullenişlerini açıklamakla bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir görünüm sergilediler.

Bu meyanda basın toplantısını izleyen gerek Yunan ve gerekse Türk tarafına mensup gazetecilerin Liderlere yöneltmiş oldukları, sorulardan ikili görüşmelerin içeriğinden izlenimler elde etmek mümkün olabilmişti.  Nitekim Yunan gazetecinin sorusundan Yunan muhalefetinin, Çipras’ın bu ziyaretine karşı olduğunu anlamamak mümkün değildi.

Türk tarafına mensup gazetecinin sorusuna yönelik her iki Lider’in vermiş olduğu cevap gayet açık ve net idi;

YUNANİSTAN’IN RUHBAN OKULU HASSASİYETİ

Sorulan soruya verdiği cevapla Sayın Çipras 6 Şubat Çarşamba günü Heybeliada Ruhban Okulunu ziyaret edeceğini açıklamıştı. Bu açıklaması esnasında Çipras’ın Atina’da inşası tamamlanmak üzere olan Cami’den bahsetmesi bizlere uluslararası münasebetlerin temel kuralı olan ‘‘Mütekabiliyet Esası’’nı kabul etmek mecburiyetinde kaldığını gösteriyordu.

RUHBAN OKULUNUN KISA GEÇMİŞİ

Ruhban  Okulu 1 Ekim 1844’de Patrikhaneye bağlı olarak Heybeliada’da açılmıştı. Kağıt üzerindeki açılma gayesi Osmanlı Döneminde Fener Rum Patrikhanesinin ve diğer bağlı metropolitikler ile kiliselerin din adamı ihtiyacını karşılamaktı. Cumhuriyetin ilanıyla beraber patrikhanenin bu ihtiyacı zamanla bi hayli azalmış, nitekim bu doğrultuda Heybeliada Papaz Mektebi 1934’de kapanmış, öyle zannediyorum ki; Batı’ya yönelik siyasi baskılar sonucu 1938’de tekrar açılmıştı.

1971’de Anayasa Mahkemesi kararıyla Özel Üniversitelere ‘‘Devler Denetiminde Olma’’şarı getirilince Heybeliada’da Papaz Mektebinin de İstanbul Üniversitesine bağlanması Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda zorunluluk ifade etmişti. Anayasa Mahkemesinin kararına uymak istemeyen Patrikhane zaten yeteri sayıda talebimiz yok diye kendi arzularıyla Heybeliada Ruhban Okulu’nun Teoloji Bölümü’nü kapatmıştı.      

Ama bu gün başta ABD olmak üzere AB ve bütün Avrupa, Ruhban Okulunu  açın diye ayağa kalkmış. O kadar ki ateist, herhangi bir dine bağlı olmayan Çipras bile Yunan Başbakanı olarak Ankara’ya gelmişken kendisini, Heybeliada’ya gitmek ve Ruhban Okulunu ziyaret edip oradaki bir ayine iştirak etmek mecburiyetinde hissetmişti.

CUMHUR ADINA REİS’İN  CEVABI

Batı Trakya… Çil çil kubbeler serperek sefere giden ordulardan izler taşıyan diyar…Gızancıklarıyla, Hüsmen agalarıyla, Fatma bacılarıyla yükselen minareleri ve sedalanan ezanlarıyla bizden arda kalan mütebaki ecdad diyarı…Biz diyoruz ki; bunlar Müslüman Türk Evlatları, bizim dindaşımız, soydaşımız…Müsaade edin bunlara, Müslüman Türk olarak kabul edin bunların varlıklarını, seçsinler müftülerini…Ama Yunan makamları inkar ediyor; bunlar Türk değil, Müslüman Yunan vatandaşıdır deyip bir türlü kabul etmiyor bu tarihi gerçeği…

İşte bu olgu içinde Cumhurun Reisi hatırlattı Çipras ve bütün dünyaya; ‘‘mütekabiliyet esasını ve söyledi son sözünü’’, siz Batı Trakya’da bizim soydaşlarımızın varlığını ve onların kendi dini liderlerini seçme hakkını tanıyın, ondan sonra gelin Heybeliada’da Ruhban Mektebini açalım! Buyurun; size de bize de hayırlı olsun…Ama tahmin etmiyorum yapmazlar. Ağababalarının baskılarına  boyun eğeceğimizi zannediyorlar. Ama yanılıyorlar…

SAYIN BAŞKAN’LA HASRET GİDERDİK

Binali Yıldırım Başkanımızın Meclis Başkanlığı süreci sanki daha yoğunlaşmıştı Gerçi Başbakanlığı döneminde Grup Toplantılarında hasret gideriyorduk. Aynı imkanı, Meclis Başkanlığında yakalayamamıştık. Dolayısıyla geçtiğimiz Salı günkü toplantı bir bakımı Sala-i Rahim yerine geçmişti. Hem başkanımızla, hem de 22, 23, 24, 25, 26.dönem milletvekili arkadaşlarla hasret gidermenin yanında 31 Mart Yerel Seçimleri itibariyle fikir alışverişinde bulunup, ‘‘ne yapabiliriz, bize düşen nedir’’ i görüşüp istişari sonuçlara ulaştık. Arkadaşlarımız arasındaki sevgi ve saygı ‘‘maşallah ‘’ dedirtecek ölçüde idi. Bilhassa İstanbul’da ikamet edenler Sayın Başkanımız Binali Bey’in etrafında kenetlenmişlerdi. Rabbim bu samimiyete bu birlik ve beraberliği bereket lutfedecek ve umduğumuza inşallah nail olacağız.

Sayın Binali, Başkanımız, İstanbul’un ulaşım probleminin çağdaş modernizasyon içinde çözüleceğinin ve  genç nesillerin sanal aleme yönelik hayallerinin gerçekleşeceğinin teminatıdır. Rabbim yardımcısı olsun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.      

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Değerli yazar, aynı huylu huyundan vazgeçmediği gibi, Yunan da Türklere ve Türkiye'ye (veya Osmanlı'ya) karşı kininden vazgeçmeyecektir.
Veli Katran - 10.2.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,67

SAYGIDEĞER HOCAM, YİNE ÇOK HOŞ VE SAĞLIKLI BİR YAZI OLMUŞ. ELİNİZE, KALEMİNİZE KUVVET DİYORUM. HEYBELİADA RUHBAN OKULU ONLAR İÇİN ÖNEMLİYSE, ATİNA'DAKİ CAMİİ AÇILIŞI DA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ. AVRUPA İSTİYOR Kİ HEP BİZ TAVİZ VERELİM, KENDİLERİ TAVİZ VERMESİN, KENDİLERİNİN DEDİKLERİ OLSUN. YOK ÖYLE BİR ŞEY. BU ARADA İSTANBUL'DA İNŞALLAH BİNALİ CUMHUR İTTİFAKI'NIN ADAYININ KAZANMASI İÇİN DUA EDİYORUZ. HOCAM, BU ARADA MALUMUNUZ ÜZERE ÇİN'DE UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCELER SÜRMEKTEDİR. MİLYONLARCA UYGUR TÜRK'Ü TOPLAMA KAMPLARINDA POLİSLER VE ÇİN DEVLET YETKİLİLERİ TARAFINDAN İŞKENCE GÖRMEKTEDİR. HALK OZANI ABDÜLHEYİT BEY YİNE BİR ÇİN HAPİSHANESİNDE İKİNCİ YILINDA İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ GEÇEN GÜN. 12 ŞUBAT'TA DA İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE YİNE SEVİLEN HALK ADAMI BİR UYGUR TÜRK'ÜNÜN ÇİN'E İADESİYLE İLGİLİ MAHEMESİ OLACAK. HOCAM SİZİN DE YAZI YAZMA TARİHİNİN MEZKUR GÜNDEN 2 GÜN SONRA. UYGUR TÜRKLERİYLE, DOĞU TÜRKİSTAN'LA İLGİLİ ÇOK YAZI YAZDINIZ AMA ÇİN İŞKENCESİ, ÇİN DEVLETİNİN GERÇEK YÜZÜ İLE İLGİLİ HAFTAYA PERŞEMBE GÜNÜNE BİR YAZI KALEME ALSANIZ VE BİZ DE KENDİ ARKADAŞLARIMIZ ARASINDA PAYLAŞSAK VE OKUSAK ÇOK YERİNDE BİR ŞEY OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILAR SUNUYORUM SAYIN HOCAM.
Ruşen Alioğlu - 10.2.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,72

Yunanı da, ngilizi de almanı da amerikanı da fransızı da aynı. birlik devletler yerine tekrar ulus devletlerin ortaya çıkarılması için de istenilen bir durum bu. Avrupa Birliği parçalanması için bunlar olacak. Avrupanın babası Almanya yine herşeyin başlayacağı ve biteceği yer. Bu orta çağda da böyleydi. Bugün de böyle bakalım pek hayırlara gebe değil bu olaylar çok masum canlar yanacak gibi görünüyor.
Kasım İnleyici - 9.2.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

YUNANDAN DOST, AYIDAN POST NE ZAMAN OLMUŞ Kİ ŞİMDİ DE OLA. KEŞKE İZİN VERMESEYDİK ZİYARETİNE. ZATEN AÇTIRMAYACAKLAR CAMİMİZİ ATİNA'DA.
Nadir Kerel - 9.2.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,56

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8