Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Yürrü.. Ancak Gidersin..

8.2.2019 - 09:02:04

Önceki gün Yaya Hakları Günü nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de yılda bir kez olmak üzere bürokratik bir etkinlik yapılarak bu önemli konuya dikkat çekildi.

Düzce’de 365 gün esasıyla yaya haklarına bir bakarsak, karnede koskoca bir sıfır olduğunu görürüz.

Sürücü, yaya hakkına, kurallara riayet etmeli diye kesin bir kural vardır. Peki, durum buysa;  trafikte parklarda, denetimlerde manzara nedir? Koskoca bir hiçtir.

Şimdi, trafik ışıklarında araçlar genelde kurallara uyuyor. Ya ışıksız yerlerde? Yollara çizilen yaya geçitlerinde durum nedir? Tam bir kuralsızlık hakimdir.

Örneğin; Rıhtım Caddesinde, Nuri Özkasap Caddesinde ve birçok caddede şimdiye kadar kaç sürücüye yaya geçidi ihlali yüzünden yasal işlem yapıldı?

Siz yaya hakları diyeceksiniz, her yere araç parkı koyacaksınız. Oldu mu yani? Dört lira için sürücüye sıfır- sıfır park izni ver. Oldu mu şimdi? Yemezler usta!

İstanbul Caddesini araç trafiğine açarsınız. Sonra yayalara hak dersiniz. Olmadı beyler.     

Şakuç Köprüsünün üstüne ağaçtan saksı dizip trafik kuralarını uygulamaya çalışacaksın. Az ilerisinde ise yayaların karşıdan karşıya geçişlerde aklı şaşacak, kafası karışacak.

Araçlar, duraklara park ediyor da vatandaş halk otobüsünden kelle paça yolda inip-yolda biniyorsa nerede yaya hakları?

Kaldırımlarda motosikletler cirit atacak, kaldırımdan kaç diye korna çalacak, sen yaya hakları diyeceksin.

Gaziantep Caddesinde, Spor Sokakta motosikletler ralli yapacak, ön tekeri kaldırıp egzozu, kornayı bağırtacak, yolda yürüyen yayaya ‘kaç yoldan lan’ diyerek kabadayılık yapacak. Sen buna yaya hakkı var diyeceksin.

Yeni terminal yolunun şehre çıkışında yaya geçidinde otobüsler tam gaz geçecek, yaya hakkı ne oldu şimdi?

Sürücü kurala uymuyorsa sen ona ceza vererek uymasını sağlayacaksın.

Size söyleyeyim: Düzce’de ne araçlar kurallara uyuyor, ne de bir sıkı denetim var. 

Akşamları- sabahları, kara noktalarda çok değil, bir saat trafik ekipleri sabit görev yapsa bakın işler nasıl düzeliyor.

Her yere paralı park izni ver, kaldırımlarımdan kaldırıma geçecek yayaya yer bırakma, otobüs duraklarının dibine bankamatik ve işyeri izni ver. Sonra, bürokratik günlerden bir gün olarak, yılda bir gün yaya hakkı etkinliği düzenle. 

Düzce’de işler düzgün değil, yollar sürücüler için cennet, gerisine devam et.

Kısacası; “yayaya yürü, ancak gidersin” uygulamasına bu günden itibaren 364 gün yine devam.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8