Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Düzceli Çok Mu Zengin?

15.2.2019 - 08:55:28

Düzce nüfusu ölçeğindeki hiçbir il ve ilçede bu kadar çok market zinciri mağaza yok. Mahalle bakkallarının, manav, kasapların kapanmasına yok açan bu market zincirleri artık her yerde, hatta sokak aralarında bile var.

Bir semte veya mahalleye konut siteleri yapılsa hemen yakınlarına birkaç market zinciri firmalar mağaza açıyor. Adeta mantar gibi bitiyorlar. Sayıları Düzce merkez ve mahallelerde her geçen gün artan bu mağazalarda et, süt ürünleri ile sebze ve meyvelerin fiyatı insafa kalmış vaziyette.

 

AİDATI-VERGİYİ VE OYU KİMDEN ALIYORSUNUZ?

Bence bizim Düzce gibi şehirlerde bu kadar market ve mağaza zinciri yok. Bu mağaza zinciri furyasına şimdiye kadar, pek fazla dur diyen olmadı. Mesela; Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Düzce Belediyesi her yere mağaza zinciri açılmasına müdahale etmemeliydi. Bu kurumlar, aidatı, vergileri küçük esnaf sanatkarından aldıklarını unutmasınlar. Şimdilerde kapı-kapı gezen adaylar, söyleyin oyları kimden alıyorsunuz? Size oyu verenler Düzce’nin esnafı ve sanatkârıdır. Seçildiğimizde bu mağaza zinciri furyasına son verin.

 

ESNAFI- SANATKARI DA BİTİRDİLER

Bu mağazalar zinciri, Düzce’nin her kesimden esnaf ve sanatkarının canına ot tıkamıştır. Bu mağazalar zincirleri canları nasıl isterse fiyatları öyle yükseltip, indiriyor. Ama bu kampanyalar da bir taktik. Örneğin, makarna fiyatını indirip başka ürünün fiyatını artırıyorlar. Bazılarında satılan sebze ve meyve öyle kalitesiz ki sormayın. Adeta, tabiri caizse hoşafı çıkmış sebze ve meyveler tezgahlarda yüksek fiyatla satılmaktadır. Ayrıca bu mağaza zincirlerinin çoğu sözde süper market, ama bakkal dükkanından farksızlar.  

 

BENCE GÖSTERMELİK DENETİM

Sayın Valimiz talimat vermiş, emir vermiş denetleyin etiketleri diye. Vallahi Sayın Valim, yapılsa da hepsi göstermelikten öteye gitmiyor benim görüşüme göre.

Hadi denetleyen bir resmi kurum, usulsüz veya haksız fiyat uyguladığı tespit edilen bir mağaza ismi açıklasın, yapılan resmi işlemi paylaşsın da bir görelim.

Düzce’de her şey bürokratik, göstermelik uygulamadan öteye gitmiyor. Bunu halkımız da söylüyor, dert yanıyor.

Başta et ve et ürünleri ile sebze ve meyvenin Düzce’de çok pahalı olduğuna dair halkımızın haklı şikayetlerini hepimiz biliyoruz.  

 

BİZDE, ET BALIK KURUMU VE TANZİM MAĞAZASI NİYE YOK?

Daha önce yazmıştım: Düzce’de niye Et Balık Kurumu mağazaları yok? Ses çıkaran olmadı.

Düzceli’ye uygun fiyattan et satılmasının önü açılır, üretici de malını satar, bedavacılara kaptırmaz.

Son zamanlarda sebze ve meyve fiyatları da patladı gitti. Bazı büyükşehirler de tanzim satış yerleri açıldı. Buralarda yaşayan vatandaş düşünülüyor da, bizim halkımız niye bundan yararlanmıyor?

Tanzim satış yerlerini Düzce Belediyesi isterse kurar. 

Et ve Balık Kurumu mağazalarını kurun, tanzim satış çadırlarını kurun ki, bu market zinciri mağazaların keyfi uygulamalarının önü kesilsin.

Düzceli bu mağazalardan uçuk fiyatlarla alışveriş yapacak kadar zengin değil kardeşim.

Lafın kısası: Ya sıkı denetleyin ya da Tanzim Satış yerleri ve Et Balık Kurumu mağazalarını açın. Düzce’yi kimseye kazıklatmayın.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive