Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Eleştirmiyorum...

28.2.2019 - 09:13:18

Yerel seçimlerde, 6 partiden Belediye Başkan Adayı var ve bunlar sırasıyla yapacaklarını, projelerini kamuoyu önünde ifade ediyor. Tabi ki takdir seçmenin. Her yiğidin kalbinde bir aslan yatar.

Asıl iddialı olan üç partinin Belediye Başkanı Adayının proje ve vaatlerine bakalım:  Hepsi de yakın vadede, uzun vadede bugüne kadar pek olmayan, beklenen şeyler.

Devasa proje sunanlar da var. Geçen gün bir adayın proje tanıtımına katıldım. Çok iyi ama ne zaman, hangi parayla diye aklıma geldi. Uzunca zaman isteyen, büyük paralar ile yapılacak şeyler var içlerinde. Ve de bence eksik olanlar var.

İsterseniz şöyle başlayalım.

 

ÖNCE BELEDİYENİN YAKASINI- PAÇASINI DÜZELTİN

Önce şu uçan kuşa borcu olan belediyeyi düzlüğe çıkarmakla başlamalı. Sonra şişkin kadrosuna rağmen her şeyi ihale ile yaptıran durumdan kurtarılmalı belediye. Kadroları pasif durumdan aktif duruma geçirmek ve revizyon yapmak şart olmuş.

Sonra, bu devasa projelerden önce, darmadağın, kırık- dökük, şark kasabalarından farkı olmayan duruma neşter vurulmalı. Hizmet, arka mahallelerden merkeze doğru işlemeli. Bunu ivedilikle yapmak şart.  Daha kaldırımı olmayan, sokakları yılda bir temizlenen, çöp konteynırları pislikten kabuk bağlamış yerlere, küpesiz ve aç biçare ortada gezen sokak hayvanlarına bakmak lazım.

 

SONRA DÜZCE’NİN YAKASINI- PAÇASINI DÜZELTİN

Önce, Düzce’nin yakasını-paçasını bir düzeltmek lazım. Düşünün, insanların her iki yanı rampa haline gelmiş Şakuç  Köprüsüne, Küçüksu Köprüsüne  nasıl zorlukla, adeta tırmanarak çıktığını, sonra trafik keşmekeşinden kelle paça düştüğünü görün.

Bakın, görenlerin gülmeden geçemediği Şakuç Köprüsüne sıralanan ağaçtan saksı ile trafik düzeni sağlandığını fark edersiniz.

Otobüs duraklarında 5 kişilik yere 30 kişinin sığmaya çalıştığını düşünün. Pasaj içlerinde, enkaz kalıntısının üstünde hiç otobüs beklediniz mi? Merak eden eski balık pazarı ve devamında Gazhane Caddelerine gidip bir baksın. Siz 4 lira için park yapılan yerlerde otobüsten cadde ortasında hiç indiniz mi, bindiniz mi?

Hele şu meşhur terminal yolu yok mu, terminal yolu? Tam bu dünyadaki Sırat Köprüsü adeta.

Suda kaçak kullanımdan bahsediliyor. Daha bir iki aya kadar bir su aboneliği 480 liraydı. Şimdilerde ise 370 lira. Kazık değil mi bu fiyat?  Su faturalarına boyuna kazıklı tarife. Sonra garipten aldığın para ile meydanlarda, ramazanlarda pilav, lokma dağıt. Tırışkadan 30 gün Ramazan eğlencelerine 2 milyon küsur para harca. Tabi ki adam kaçağa meyleder.

 

ÖNCE KENDİSİNDEN BAŞLAMALI

Camilerde tuvalet bedava.  Bir de belediye personeli çalıştır, tuvaletten çıkarken peçete belediyeden.   Ama İnönü Parkında paralı. Terminalde kurt kapanı gibi turnikelerden parayı vermeyenin giremediği tuvaletler ücretli.

Koca koca belediye otobüsleri daracık caddelerde ve sokaklarda hizmet yapıyor. Uygun mu sizce? Toplu ulaşım adeta bir azap, araçlara yazık, şoförlere yazık, vatandaşa yazık.

Düzce’nin her yanı açık hava otoparkı olmuş, deprem enkazını kaldıran, otopark yapmış. Adam kaldırımı kapatıp araç sokmaya çalışıyor. Yaya, araç girsin diye parkçıyı bekliyor.  Belediye onlardan beter. Belediye parkçısı 4 lira alacağım diye koca caddeyi trafiğe kapatıyor. Bir araç böylece dört defa ışığa takılıyor. Sizin anlayacağınız şu araç parkı işinde, imam ve cemaat benzetmesi yapıyor belediyemiz.

Bunları düşünce uçuk projeler, bana fantezi geliyor.

 

YÜKSEK HIZLI TREN VE RAYLI SİSTEMDEN NE HABER?

Gelelim benim ve herkesin beklediği ulaşım sorununa: Uzun vadeli de olsa raylı sistemden ne haber?

Bölgemizden geçecek olan, ancak Düzce ve komşu illere uğramayan Yüksek Hızlı Tren istasyonlarından ne haber? Adını bile anan yok. 

Raylı sistem, hem konutlara, hem de üniversite istikametine şart değil mi? 

Yüksek Hızlı Trenin Düzce’ye yıllık getirisine ve karayolunda rahatlamaya ve zamanın iyi kullanılmasına ne buyurursunuz?

 

HALKIN ÇAY BAHÇELERİ Mİ DEDİNİZ?

Bu proje çok güzel.  Çokça da ihtiyaç. Ancak bir başkanın kesin 5 yılına sığmaz.

Eski sanayi çarşısı kalksın, stat kalksın. Bunlara da eyvallah. Peki, İnönü Parkı ve Park Gazinosu bahçeleri niye halkın çay bahçeleri olmuyor? Daha stat ve sanayinin halkın çay bahçesi olmasına aylar var, aylar. Buraların dokunulmazlığı mı var? Sizin partiden, bizim partiden işini bırakın, bu işleri bir masaya yatırın. Halk belediyeciliği böyle olur bence. 

 

TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

Düzce’de yıllardır köyden dönme mahallelerin sayısı arttı. Hâlbuki hiç gerek yoktu. Sırf İller Bankasından nemalanmak ve imara açarak belediyeye gelir getirmek için yapılan bu uygulama yüzünden Düzce bir demet maydanoza muhtaç kaldı. Bir gül dalına, bir tutam papatyaya muhtaç kaldık. Belediyenin zırt pırt, oraya buraya şuraya diktirdiği çiçek, ot, fide gibi şeylere milyonlar harcanmış. İşte borçlar ortada. Hep zamazingo harcamalar. Bugün dik, yarın sök, bir daha dik, soldu, bir daha dik hikayeleri bunlar.

Ben derim ki: Düzce Belediyesi bünyesinde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurmalı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile işbirliği içinde olmalı. Geniş arazileri olan köyden dönme mahalle ve mücavir köylerde vatandaşa çiçek ekimi için destek verilmeli. Ufak  butik alanlarda yeşil sebze ekimine destek verilmeli. 

Ben hep bunları yazıyorum. Size bunları seçmece Belediye Meclis Üyesi Adaylarınız der mi bilmem? Kısacası: Ben eleştirmiyorum. Aklınıza bir şey gelmesin. Yolunuz açık olsun.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8