Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Tarihin sıfır noktası; Göbeklitepe!

12.3.2019 - 09:08:06

    12 BİN yıl öncesi insanlığın ilk inanç merkezi... İlk tapınağı... Şanlıurfa şehir merkezine 18 kilometre mesafede. 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı ve ‘2019 yılı Göbeklitepe Yılı’ ilân edildi.

    Resmi açılışı birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilmişti. Göbeklitepe gerçekten de insanlığın tarihine sunulan bir armağandır.

    Yaklaşık 1,5 ay önce Şanlıurfa Göbeklitepe’deydim. Ancak o kadar kolay bir bölgede olmasına rağmen Göbeklitepe’yi bulana kadar tabir yerindeyse göbeğimiz çatlamıştı.

    Çünkü google haritalardan Göbeklitepe yazdığınızda gidilen adreste karşınıza mermer ocağı çıkıyor.

    Öyle ki, Göbeklitepe’yi takip ettiğiniz rotada Urfa’nın yakın köylerinde eşek sırtında koyun otlatan çocuklara bile rastlıyorsunuz.

    Oysa navigasyonsuz adres tarifinde Mardin yolunu takip ederseniz ören yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zaten Göbeklitepe’nin sembolü olan “T” seklindeki simgeler daha Mardin yoluna girmeden karşılıyor sizi.

    Göbeklitepe’yi bu kadar popüler olmadan önce de duymuştum. Ancak popülaritesinden sonra gitme isteğim daha da arttı. Böylelikle Şanlıurfa’ya daha ilk gidişimde ilk ziyaret ettiğim yer Göbeklitepe’ydi.

    Peki, nedir bu Göbeklitepe’nin sırrı?

    Neden bu kadar önemli?

    Bu nedenlerin hepsini aslında tarihe olan merakımız cevaplayabilir. Tarihe karşı ilgi duyuyorsak, tarihe sahip çıkıyorsak, arkeolojiye ilgi duyuyorsak bütün bunlar bize olağanüstü gelir.

    Aksi takdirde yer altından çıkan arkeolojik kayalar ne olursa olsun eğer ilgimiz yoksa bizim için sıradan bir taştan öteye geçemez.

    Göbeklitepe bu anlamda tarihin seyrini değiştiren en önemli bulgulardan biridir. Ki, Mısır piramitlerinden bile daha eski bir geçmişe sahip.

    Bulunduğu tepe itibariyle Göbeklitepe’nin coğrafyası da bir o kadar enteresan. Bir vadi boğazının üzerinde Urfa manzarasına hâkim bir noktaya kurumuş. Oraya gittiğinizde dini ritüeller için neden bu bölgenin seçildiğini daha iyi anlıyorsunuz

    Müze ve ören yerine giriş öğretmenler için ücretsiz. Sivil 30, öğrenci  20 lira. . .

   Size tavsiyem; eğer Urfa tarafına yolunuz düşerse bu tılsımı es geçmeyin !

Tarihin sıfır noktası; Göbeklitepe!


Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8