Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ömer SOYER

İnsan ve Edep

15.3.2019 - 09:12:30

Hem İslamda, hem de insanda her şey edep üzerinedir. Edep her güzelliği kuşatan yekpare bir anlamdır.

İnsanlar için yorum yapılır; edepli insan, edepsiz insan diye. Edep demek haya demek, edepli insan meziyet işidir. Doğruluğun, mertliğin toplamıdır. Edepli insan olmak ne siyaset işidir, ne para, ne şöhret, ne eğitimci, ne doktor, ne devlet daireleri, ne esnaf, ne tüccar, ne de bilim insanı.

Edep, ahlak ilimden önce gelir. İnsan meziyet işidir. Doğruluğun, mertliğin, saygının toplamıdır. Edepli insan vicdan işidir, ahlak işidir. Edepli insan kimseye zarar vermez, hile yapmaz, zulmetmez, haram yemez, üstüne başına, yaşamına, oturup kalkmasına, hayat yaşantısına, saygıda, sevgide, insan hak ve hukukuna saygı göstereme edeptir, hayadır. Bütün güzelliği kuşatan yekpare bir anlamdır edepli insan.

Ya edepten yoksun edepsiz insan, o da insan. Üzerinde elbise var ama içinde insan yok, sanki bir canavar geçmiş.

Birkaç hafta önce Düzce’de yaşanan olay şu: 90 yaşındaki bir Hoca efendi iki gence selam verir. Selamı alınmaz. Yaşlı adam dükkana girer. İki gençten biri geri dönerek, bana niçin laf attın diye yaşlı insanı darp eder. İşte edepsiz genç insan.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde sözde aydın geçinen, insanlıktan nasibini almamış yürüyüş yapan kadınlar, okunan ezanı ıslık çalarak ve yuhalayarak protesto edebilmekteler. Oysa dünyanın tüm İslam cumhuriyetlerinin ortak sembolü ve ibadete çağrı olan ezana gösterilen saygısızlık, onlarda edep haya olsaydı bunları asla yapamazlardı. Bunların yetiştirdiği nesiller de kendilerinden farklı olmayacaktır.

Edep, haya olmayan genç ve orta yaş insanlarda yırtık kot pantolon, orasını burasını açan çıplaklıkta şehvetle dur durak bilmeyen edep ve hayadan yoksun bir şekilde yaşamlarının doğru olduğunu zanneden zavallılar.

Edepli, ana baba terbiyesi, dini eğitim, edep, haya ile bilinçlendirilmesi çok çok önemlidir. Misal vermek gerekirse Düzce’deki Saray Yurt ve Okullardaki 2500 genç öğrenci, imanlı edepli yetiştirildikleri için ağızlarına sigara bile değmemiştir. Saygıda, sevgide kusur etmeyen bir nesil yetişmektedir. Demek ki, çocuklarımız istediğimiz gibi değil, yetiştirdiğimiz gibi olurmuş.

Saygılarımla.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Edep haya iman kişiliği olüşturan bir cehverdir
yakup yilmaz - 24.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,35

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8