Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Ucuz konuta 1 günde 5 bin talep

22.3.2019 - 09:03:45

Her hafta sonu olduğu gibi emeklileri, öğretmenleri, kredi çekenleri, evsahibi olmak isteyenleri, anneleri, çalışanları, devlet ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyorum. Bu bilgileri ulusal basından sağlayarak sizlere iletiyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin 50 bin konutluk yeni sosyal konut projesine ilişkin talebin yoğun olduğuna dikkat çekti. Kurum, ‘’Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre başvuru şu ana kadar 5 bini geçti.

Önemli bir kampanya. İstanbulumuzda 6 bin 300 konutun talebini toplayacağız. Her bütçeye, her kesime hitap edebilecek önemli bir proje bu. İlçeler de belli. Başakşehir, Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma mevkileri ile Tuzla ve Silivri’de 6 bin 300 konut, 5 farklı projeyle yapılacak’’ diye konuştu.

Öte yandan Murat Kurum imzasıyla belediyelerin vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet etmesi, bu kapsamda personel bulundurulması ve gece-gündüz hizmetlerin devam ettirilmesi ile ilgili 81 ile genelge gönderildi.

Genelgede, ‘’Kamu hizmetlerinin sunulmasında süreklilik esas olurken, hizmetlerin kesintisiz olarak yürütülmesi kamu yararının sağlanması açısından büyük önem taşıyor’’ denildi.

Genelgede, ‘’Hizmet sunumunda sürekliliğin sağlanması ve bu bağlamda farklı hizmetlerin de 7/24 esasına göre yürütülmesi kamusal bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış bulunuyor’’ denildi.                       

                            ANNEYE  ÖZEL  ZAM

Yeni yılla birlikte sadece emekli ve memuırların cebine girecek para değil yeni annelerin devletten alacağı ücretler de arttı. İşte 1 Ocak’tan geçerli doğum, çocuk ve emzirme paraları…

Devletin annelere sağladığı destekler her yıl artıyor. Bu artışta asgari ücret ve memur maaşları da etkili.  Asgari ücretteki yüzde 26’lık artış bu yıl doğum yapacak annelerin devletten daha fazla para almasını sağlayacak.

Annelere yapılan başlıca ödemeler ‘çocuk parası’, ‘doğum yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’ olarak öne çıkıyor. 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. Buna göre; ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den de başvuru imkanı var.

Doğum yapan kadınlara 2018’de 149 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ ödendi. Ocak’ta bu tutar 178 liraya çıktı. Bu para çalışan, çalışmayan her anne için veriliyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı eşe veriliyor. Süt parası için SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor. Başvuru için 5 yıl süre var.

Anneye yapılan ek yüksek tutarlı ödeme ise doğum  (rapor) parası. Bu para, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. 2018’de en düşük 5050 lira olan bu ödeme 1 Ocak itibarıyla 6367 liraya çıktı. Brüt maaşı 4000 lira olan bir çalışan 1 Ocak’tan sonra doğum parası olarak 9956 lira alacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edin. En yüksek doğum parası ödemesi ise 38 bin liradan 47 bin 749 liraya çıktı. Bunun için tavan brüt ücretin 19 bin 185 lira olması gerekiyor.

Bu ödemelere geçen yıl bir yenisi daha eklenmişti. Buna göre; ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Yani ikiz doğumda anneye toplam yıllık 3600 lira ödenecek.

NOT: Brüt ücret evli, eşi çalışan ve 1 çocuklu kadına aittir. Rapor parası 112 güne göre hesaplandı. 300 liralık doğum parası doğan ilk çocuk için geçerlidir. Hesaba 300 liralık çocuk parası ile 178 liralık süt (emzirme) parası dahil edilmiştir.   

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esenkalın…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
düzceye hizmet üretmeyenlere hesap sorma vakti geldi düzcede erdogan bıyık güçlü sekilde geliyor yeterki güçlü şekilde destekleyin erdogan bıyık düzceyi degiştirip akp düzcede yapmadıgı hizmetleri yapacak tek adam adam gibi adam erdogan bıyık
fatih kurugöl - 24.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,17

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8