Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

Ustaları, teknisyenleri, mühendisleri bilgi çağına yetiştirecek okullar!

12.4.2019 - 09:43:44

EĞRİ oturup doğru konuşalım: Bilgi ve teknolojik bakımdan gelişmiş ülkelerin 100 yıl gerisinde kaldığımızı peşinen kabul etmez isek çare bulamayız.

Biz bir tek uçak “yaptıktı-yapmadıktı” diye tartıştığımız 80 yıl öncesinin tarihlerinde, elin gavuru bir taarruza 500 uçak birden kaldırıyordu.

Biz halen bir tek otomobil yapabilmenin hayaliyle yaşarken adamlar 100 yıl önce binlerce otomobil, kamyon, tank, gemi, lokomotif imal ediyordu. Onlarca markaları vardı.

Nasıl yetişeceğiz?

***

Bugün en kaliteli eğitimi verecek öğretmenlerle yola çıktığımızı varsaysak bile yetiştireceğimiz nesilden fayda sağlamaya başlamamız 20-30 yılı bulacak… Tabi bu arada “bilgi çağı” yerinde durup bizi beklemeyecek.

O halde kestirme yol nedir?

Yabancı sermayenin Türkiye’ye teknolojik yatırım yapmasın sağlamak kısa yoldan en ideal çözüm gibi görünüyor. Başka türlü bu uzay çağına ayak uydurmamız hayal!

Yüksek teknolojik yatırımları ülkemize çekebilirsek, buralarda çalışacak mühendislerimiz ve teknik elemanlarınız bir yandan eğitilmiş olacaklar. Yani gelişmiş yabancıların teknolojik bilgilerinden faydalanabileceğiz. Yan sanayimiz de bu sayede gelişecek, olgunlaşacak… Gelişmiş teknolojik aygıtların yapısını öğrenen ustalarımız olacak.    

Uzun sözün kısası yabancı yatırımcıların yüksek teknolojili fabrikaları, bizi yetiştirecek OKULLARIMIZ olacak.

Yani ne yapıp edip, ülkemiz insanının, üstün teknolojiyle donatılmış işyerlerinde çalışıp eğitilmesini sağlamalıyız.              

Çare bu. Başka yolu da yok galiba!

***

Düzce TSO, yeni ekonomik paketi memnuniyet verici bulduğunu açıkladı. Çünkü kurumlar vergisinde yapılacak indirimle mali darboğazdaki işyerlerinin sıkıntılarını atlatabileceğine inanıyorlar.

Evet, işyerleri olmazsa işçi de olmaz. İşçi olmazsa yeni yuvalar kurulamaz. Esnafımız malını satacak maaşlı insan bulamaz. Ve tüketim olmaz. Tüketim azalırsa fabrikalar yani işyerleri kapanır. Yani hepsi bir daire şeklinde döner dolaşır birbirine bağlanır.

Diğer yandan yeni ekonomik paketin avantajları sayesinde yabancı girişimcilerin Türkiye’de fabrikalar kurması cazip hale gelebilir. Bu bakımdan paketin ülkemize yatırım çekmeyi hedeflediğini de söyleyebiliriz.      

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8