Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Yazılanlardan Haberiniz Var Mı?

22.4.2019 - 09:19:13

DÜZCE Belediyesinde artık yeni bir dönem ile birlikte anlayış ve işleyiş de değişti mi- değişecek mi bunu önümüzdeki günlerde net göreceğiz. Ancak şimdilik görüntüye baktığımızda pek umut vaat eden bir netlik yok ortalıkta. Bunun yanı sıra, Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün, yeni başkan yardımcıları, danışmanları ve ekibinde çalışacaklar da belli oldu.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün ilk icraatları belli olunca bunlar hemen basında yer buldu.  Bazıları manşetlik bile oldu. Bu arada başkan yardımcılarının inceleme, kendilerine ziyaretler bile basına servis edilerek habermiş gibi yer buldu. Belediyenin süs havuzlarını temizlemesi, muhtarlık binalarının etrafının düzenlemesi, Dursun Ay zamanında yapılmaya başlanan kaldırım çalışması bile yeniymiş gibi haber yapıldı.

Ancak, bir bazı gazete ve haber sitelerinde Sayın Özlü’nün açıklamasının istendiği haberlerde yer aldı. Bunlar gayet ciddi ve önemli soruların ifade edildiği bu haberler, Belediye Başkanının masasına dosya olarak koyuldu mu acep? Acaba böyle çalışan bir ekip var mı? Medyada yer alan her haber, köşe yazılarındaki Özlü ile ilgili her satır, gün ve gün, saat-saat takip ediliyor mu acaba? Düzce’de önemli sayıda günlük gazete, haftalık gazete, üç televizyon kanalı ve ulusal medyaya servis yapan ajanslar var.

Birçok ilde artık basın danışmanları, basın sorumluları gün ve gün her türlü haberi, yorumu, hatta yorumlar arasında Belediye Başkanının ismimin yer almasını bile dikkate alırlar ve dosya haline getirirler. Gazete, dergi, internet haberlerini takip ve taramayla görevli bu basın danışmanları, hatta sosyal medyadaki yorumları, iyi yönde de olsa eleştiri boyutunda da olsa takibe alıp dosya haine getirirler. Bu dosya, Belediye Başkanı makama oturduğunda masasına koyulur, her şeyden haberdar olması sağlanır. Başkan ise cevap verilmesi için gerekli olanları ya bir basın toplantısıyla ya da kendi basın ekibi üzerinden medyaya servis edilmesine karar verir. Sorun çalışmalarla ilgili, halkın şikayeti varsa da bunu birimlere talimatla bildirir. İşte bu şeffaf belediyeciliğin bir gereğidir.

Düzce’de ben bugüne kadar hiç böyle bir yöntem kullanan ne bir Belediye Başkanına şahit oldum, ne de böyle bir ekibin varlığını pek gördüm.

“Aman Başkan bu haberi görmesin. Bu olumsuzlukları bilmesin. Bunlarla moral bozmasın, her şey güllük gülistanlık bilsin.” Acaba böyle mi düşünürler bu basın danışmanı veya bu ekipte yer alanlar?    “Haber olsun, sepet dolsun” şeklindeki haberleri servis edelim. Ne şiş yanısın ne kebap kafasını görüyorum şu anda Belediyemize baktığımda.

“Benim işim danışman. Her şeye karışmam. Sabah olsun işe geleyim, akşam olsa da gideyim. Çekeriz iki resim, altına iki bilgi. Gönder gitsin basına. İş çıkarmam ne kendime ne başkasına.” Mantık bu şimdilik.

Ayrıca, bu ekip, başkanın her gazeteye, televizyon kanalarına, haber sitelerine eşit mesafede olmasını sağlamakla da görevlidir. “Bu basın bize yakın olsun, ötekiler olsa da olmasa da olur“ düşüncesi de çok büyük hata olur. Bunun sıkıntısını ilerleyen günlerde Belediye Başkanı kesin çekmek zorunda kalır. Bunun örneklerini bugüne kadar görev yapan tüm Belediye Başkanları yaşamıştır. Bunu sizlere hatırlatayım dedim.

Bu işte görevliler size bir önerim var: Siz, siz olun, hiçbir şeyi Belediye Başkanından kaçırmayın, söyleyin. Başkan böylece önünü görür, dikkate alır, önlemini alır, mesafesini ayarlar. Tüm basının görevi işin başındakilere her türlü sorun, görüş ve istekleri halk adına dile getirmektir. Bu konuda itirazı olan yoktur ve hem fikiriz umarım.

Yine, Belediye Başkanı da her şeyi ciddiye almalı. “Bizden değil, eleştirmiş, sormuş işte. Boş ver gitsin” Zihniyeti de ileride kendinde ciddi sıkıntılara yol açar bence.

Kısacası, herkesi işini iyi yapsın. Hem Düzce kazansın, hem seçilen, şeffaf düşünsün, net görsün.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8