Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Demiri soğutmak ve Türkiye ittifakına öncülük etmek

2.05.2019 - 09:04:28

MAHALLİ seçimlerin üzerinden tam bir ay geçti. İstanbul’a yönelik kesin sonuç beklentisi dışında, millet iradesinin açık-seçik bir şekilde, herhangi bir gölgeleme ve saptırma olmaksızın tezahür ettiğine dair, kamuoyuna mal olmuş bir endişe ve şüphe söz konusu değildir. İstanbul Büyükşehir’e ve Büyükçekmece’ye yönelik karşılıklı iddiaları kapsayan uyuşmazlık ise Yüksek yargıya intikal etmiş, o da bugün-yarın Yüksek Seçim kurulu tarafından görüşülüp karara bağlanacaktır. Yüksek yargının kararı ne olursa olsun “Şeriatın kestiği parmak acımaz” deyip herkes ona razı olacaktır.

Böylece, birbirini takip eden seçimlerin depreştirdiği duygusallık ve ona dayalı olarak yükselen fevrilik ibresi, yerini suhulet ve sükûnete bırakacaktır. Sonuçta aslında birbirinin dostu olan, aynı kıbleye dönen, aynı dili konuşan, aynı kutsal ilkeleri paylaşan, bağımsızlığımızın sembolü olan Albayrağımızı gördüğünde gözleri çakmak-çakmak ona takılıp kalan, kulağı daima bağımsızlığımızın sesli sembolü  Ezan-ı Muhammedi’de olan, dar gününde lokmasını ve imkanlarını birbirleriyle bölüşüp gerçek kardeşlik örneği sergileyen halkımız, önümüzde seçimsiz geçecek olan dört yıl içinde, özümüzde ve ruhumuzda yaşattığımız bu değerlerle şahsiyetimizi ve karakterimizi  tekrar gözden geçirip birbirimizin gerçek dost ve kardeşi olacağız.

İşte; bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız derken bunu kastediyoruz. Bu sonucu elde edebilmek için “Demiri Soğutmak” şarttır. Doğru dur; demokrasi varsa, mutlaka yarış olacaktır. Ama her oyunun kuralları olduğu gibi demokrasinin de sandığa yönelik kuralları vardır. Elbette ki onlar, göz ardı edilmemeli, hele hele kendimize reva görmediğimizi karşı tarafa reva görmemeliyiz. Aynı şekilde, kendimizi için istemediğimizi karşı taraf için de istememeliyiz. O zaman yarışın zevkine varır, kazandığımız zaman lüzumundan fazla sevinmez, kaybedince de üzülmeyiz. Çünkü sandıkta tecelli eden demokratik yarış tam kurallarına göre seyretmiş, millet iradesinin tecellisi engellenmemiş, halkın iradesi ayan-beyan, hiçbir şüpheye meydan vermeyecek şekilde meydana çıkmıştır.

Artık seçim olmuş, sandıklar açılmış; kimimiz umduklarına nail olmuş, kimimiz de hayal kırıklığına uğramış olabiliriz. Olsun! Bizim inanç bütünlüğümüzde “KADERE İMAN” denen bir kavram vardır. Ne güzel demiş büyüklerimiz; ölenle ölünmez, diye… Dolayısıyla kendimize gelip demiri soğutmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde, bırak ileri gitmeyi, yerimizde sayar, toparlanamayız… Allah korusun birbirimize düşer dağılırız. Öyleyse demiri soğutup tansiyonu düşürmek ve başımızı iki elimizin arasına alıp düşünmek mecburiyetindeyiz… “Ben nerede hata yaptım” diye… Bu soruyu yediden yetmişe herbirimiz önceden kendimize sormak mecburiyetindeyiz. Kabahati başkasında değil, kendimizde aramalıyız. Bunun için de demirin soğuması şarttır.

Zira demiri soğutmadan kendimizi hesaba çekemeyiz. Çünkü demiri soğutamadığımıza göre, biz hegemonyasına olan nefis ve egomuz hala canlı ve kararlarımızda etkin demektir. Bu durum karşısında bırak hesaba çekmeyi, kendimizi daime haklı beller, kabahati hep başkalarına ciro ederiz. Baldan tatlı olan HIRS bizi boyunduruğa altına alır ve parmağında oynatır. Dolayısıyla, demiri soğutmakla akl-ı selimi devreye sokar, çuvaldızı başkasına saplamadan önce iğneyi kendimize batırma erdemliğine ereriz. Böylece doğru düşünebilme imkanını yakalıyarak akl-ı selimin gölgesinde elde ettiğimiz basiret ve şuurumuzla bizi gerçek şahsiyet ve karakterimize kavuşturacak olan vicdan özgürlüğümüze doğru yol almış oluruz.

 

TÜRKİYE İTTİFAKI

 

Elbette  ki; bir çiçekle bahar gelip geçmez.  Toplum fertleri olarak hepimiz demiri soğutarak akl-i selim durağın da ulaşıp söğüt yolundaki Ertuğrul misali, vicdan ve basiretimizi devreye sokmak mecburiyetindeyiz. İşte o zamana kadar, sen-ben iken “Biz” olacağız, parça parça olgular son bulacak, soğuyan demir sayesinde, kendi kendimizi hesaba çekmenin sonucu bir ve bütün oalcağız… Buna da TÜRKİYE İTTİFAKTI diyeceğiz.

Her ne kadar kağıt üstünde ve gönül hanesinde de olsa gelmiş olduğumuz ve “Türkiye İttifakı” diye adlandırdığımız bu nokta yeni bir söylem değil. Bu güne kadar her birimizin dilinden düşürmediği ve RABİA’mız dediğimiz TEK BAYRAK, TEK MİLLET, TEK VATAN, TEK DEVLET kavram ve kabullenişinin bir başka ifade tarzı… Elbette ki; her birimiz TÜRKİYE İTTİFAKI derken; sıradan eyyamcı bir birlikteliği değimi, şuur basıret ve tarihi olgu temeline dayalı olarak; Bayrağımızın, milletimizin, vatan ve devletimizin tekliğine yürekten inanıp Devletimizin bekası, vatanımızın bölünmezliği, milletimizin birlik ve bütünlüğü uğruna canını feda edip şehadet mertebesine ermeyi en yüce makam ve en şerefli mertebe kabul edenlerin aralarında fiilen tesis etmiş oldukları birliktelik ve ittifakı ifade etmek istiyoruz. Yalnız hemen ifade edeyim ki, bu sonuca da ancak demirleri soğutup basiret ve ferasetimizi devreye sokmakla ulaşabiliriz.

 

TEMİNATIMIZ, MİLLETİMİZİN FERASETİDİR!

 

Hamd olsun hiçbir sosyal oluşum ve birliktelikle mukayese edilemeyecek derecede milletimizin basiret ve feraseti üst seviyededir. Öyle zannediyorum ki; bu ilahi lütfun sebebi, bu aziz milletin tarih boyunca olduğu gibi bu günde de “İla-i Kelimetu’l-Lah”ı hala kendisine şiart edinmiş olmasıdır. Rabbim bu milletin çoğunluğunu hata üzerinde bu güne kadar buluşturmadı. Nitekim bu millet Rabbimin bu korumasına dayalı olarak, kendisine reva görülen zulümlere hep sandıkta tecelli eden iradesiyle son vermiştir.

Ama tarih boyunca Yedi Düvel, kendi güvenliklerini düşünerek bu milleti asli gayesi olan “İla-i Kelimetullah” davasından uzaklaştırmak için, geçmişte olduğu gibi bu günde, ellerinden gelen herşey yapmaktadırılar. Her seferinde de kendilerine yardımcı olacak yerli işbirlikçilerini buldular ve ürettikleri projelerin ellerine vererek onları hep kontrol ettiler. Değişen bir şey yok, dün nasıl idiyse, bugün de öyle.. Herşey dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor.

İşte Kandil, PKK, Kuzey Irak… İşte Münbiç, Kobani, Kuzey Suriye, YPG, PYD… İşte Kandilin siyasi uzantısı HDP ve ona çanak tutan gizli müttefikleri… Haklısınız, demiri soğutalım dedik ama, kimse bu milleti aptal yerine koymasın… Sen gideceksin Kurt’la birlikte kuzuyu yiyeceksin, hiçbir şey olmamış gibi gelip sahibiyle oturup ağlayacaksın… Bu şovu başkasına yutturabilirsiniz, ama bu aziz millete yutturamazsınız. Onun feraseti buna engel olur. Zira o sapla samanı ayıracak basiret ve uyanıklıktadır. 

Sen gideceksin bu milletin bayrağını bayrak olarak bellemeyen, İstiklal Marşını ağzına almayan ayrılıkçı terörist bir gürüh ile kol-kola girip omuz omuza, onlara güç vereceksin, gizli ittifak yapacaksın, üstelik hiç birşey olmamış gibi o hainler tarafından şehit edilen Mehmetçiğin cenazesine katılacaksın… Bir tepkiyle karşılaşınca da, Yediden yetmişe, soyu-sopu belli olan, saf temiz bir ilçe halkını PKK’lı olarak ilan edeceksin.  Bu olmaz beyler, olmaz! Millete ters düşmeyi, sergilenen şiddet içerikli tepkileri tesvip edemeyiz. Ama hiç kimseye de halk ile dalaşmayı didişmeyi yakıştıramayız. 

Kabul etmemiz gerekir ki; kurtla kuzuyu yiyip, sahibiyle oturup ağlamanın pratiğe yansıyan bir karşığı olacaktı… Tamam kabul ediyorum, herkes eteğindeki taşları atmalı, ama istisnasız her birimiz kurtla kuzuyu yiyip, sahibiyle oturup ağlama huyundan behemal vazgeçmelidir. Hele hele halkla asla didişmemeliyiz.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

NOT: Her birinizin mübarek Ramazan ayını kutlar, arınmamıza vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Kandil, PKK, Kuzey Irak, Münbiç, Kobani, Kuzey Suriye, YPG, PYD, HDP ve bunları besleyen ey ABD! Senin demokrasini istemiyoruz libya'daki Irak'taki Suriye'deki dünyanın her yerindeki demokrasi senin olsun ancak şunu unutma hiçbir zaman Bizim olduğumuz yerde rahat uyku göremeyeceksiniz ve eninde sonunda yıkılmaya mahkum olacaksınız
Bahattin Aslantuğ - 9.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,59

ey İstanbul artık uyan oyuna gelme oyuna sahip,sandığına sahip çık
Enes Ertuğrul - 9.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,41

Türkiye İttifakında dikkat edilmeli, teröristlerle ve terörü destekleyen partilerle asla ittifaka girişilmemeli. Türkiye ittifakı kurulacaklarını duyan iç dış düşmanlarımız ve içimizdeki hainlerin yapmış oldukları açıklamalar ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.
Ali Kaş - 9.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,61

Hocam İstanbulda seçimler yenilendi çok şükür. Bunun rahatsızlığı nedense Batıdan geliyor. Ses ABD ve AB'den geliyorsa biz doğru yoldayız gelin tüm kâfirler toplandı gelsin üç günlük dünyayı onlara dar etmeden bu canlar yeniden çıkmaz inşallah onlar gibileri ayaklarımızın altında göreceğiz ey kafir güruhu sizin kuklalarınız bizim oyuncagımız oldular efendilerine gelince sıra sizce ayagımızn altındaki yeriniz
Enes Ertuğrul - 9.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%57,14

Abd ab ve haçlı ittifakı ülkemizi karıştırmak için ellerini oluşturuyor içimizde müslüman görünümlü vatan haini ermeniler var herkes bunu anlamadigi sürece bu iş böyle gider herkes kartını açık oynasa saf vatandaşlar anlar ama yok hala insanoğlunun nasil bir proje olduğunu görmeyenler asıl reis in hedef olduğunu ve ülkemizin bir zirat köprüsü 'nden geçtiğini gormuyorlar
Mehmet Tarhan - 9.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,25

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8