Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

“Başkasına verir talkımı, kendi yutar salkımı” olmamalı

14.05.2019 - 09:13:36

YENİ belediye yönetiminin göreve başlamasıyla İntaş ve Yeypaş Genel Müdürlüğüne getirilen Turgay Çelik’e hayırlı olsun, çalışmalarında başarılar dilerim.

Sayın Çelik; öz geçmişinize baktığımızda oldukça başarılı işlere imza atmış, çift üniversite diplomanızla dikkatimi çektiniz. Başarılı olmanızı bekliyoruz. Yükünüz de ağır. Hem İntaş, hem Yeypaş olarak birçok iştirakİn sorumluluğu da üzerinizde. Bu iki kurum belki son aylarda pek verimli olmamıştır. Sanırım siz aksayan, eksik-gedik gidenleri toparlayacaksınız. Bu iki kurumda, önce Düzce’ye daha  iyi hizmet vermek, sonra da belediyemizin yüz akı olup, kar getirmek için genç ve dinamik yapınızla elinizden geleni yapacaksınız umudundayız.

 

EĞİTİN VE ÇEKİ DÜZEN VERİN

 

Yeypaş’ın sorumluluk alanı olan şu kaldırım kenarlarındaki otoparklar konusuna bir el atayım, size bir öngörüde bulunayım istedim. Bu park alanlarında yaz-kış görev yapan emekçi kardeşlerimizi toplu halde eğitimden geçirmenizi öneririm. Nedeni ise bir araç fazla park etme mantığıyla özellikle ana arterlerde, bulvarlarda trafik durma noktasına getirilmektedir. Bu da, trafiğin kitlenmesine yol açmaktadır. Örneğin; Atatürk Bulvarında, bu tür şeyler çokça yaşanıyor. Bir araç Çoban istikametinden Düzce merkeze girişte en az üç kez trafik ışıklarına yakalanmaktadır. Bunun anlamı araç trafiğinin şişmesi, vakit ve yakıt kaybı. Yani tamamen önce şehir ve insan rahatlığı, daha sonra ise her geçen gün fiyatı artan akaryakıtta tasarruf demektir, ekonomi demektir.

Bu yaşananlar başka cadde ve ana arterlerde de aynı pozisyondadır Sayın Çelik.

Diğer bir önemli bir konu ise direk Düzce halkının şehir içinde esenliği, huzurla gezmesi, alışveriş yapmasıyla ilgili. Bu konuya geçen gün de değindim. Yine bu iş de “bir araç fazla park ettireyim, para kazanılsın” mantığıyla ilgili. Kaldırım kenarlarına, vatandaşın geçemeyeceği, adeta dip dibe araç park ettirilmektedir. Bir çocuk arabalı kadın, bir özürlü araç hiç bir şekilde bir kaldırımdan ötekine geçememektedir. 

 

SÜRÜCÜYE UYARI İLE SINIRLI KALMAMALI

 

Son günlerde, “Önce yaya. Yaya Yol Ver” uygulamasına Düzce’de de geçilmeye başladı.  Yollara bu konuda dikkat çekmek için uyarı yazıları koyulmaktadır. Çok doğru bir uygulama.

Bu konuda otopark çalışanları eğitime alınmalı. Bu konuda daha duyarlı olmaları için gerekli talimat verilmeli. Hatta, parkçı kardeşlerimize kaldırıma araç park edenleri ikaz, ettirmeme, gerekirse trafik zabıtasına ihbar etmeleri için de eğitim ve yetki verilmeli.

Bir diğer konu da, parkçı kardeşlerimize giyim, kuşam, saç- sakal yönünden çeki düzen verilmeli. Bu çalışanlara tek tip, Düzce Belediyesine yakışır kıyafetler giydirilmeli. Zira resmi otoparkçılar, Düzce’nin görünen yüzü ve vitrini durumundalar. Dışarıdan gelen misafir araç sahipleri de eli-ayağı düzgün, parkçı personeli görmeli. 

Yeypaş, trafik düzeninden, araç sürücüleri kadar, trafik ve zabıta ekipleri kadar sorumludur. Bu sorumluluğun da bilincinde olunmalı. Bu nedenle, çalışan personel yeterli düzeyde eğitilmeli.

“Kar edeyim de de ne olursa olsun” şeklindeki ticari mantıktan önce, “Düzce halkının, şehir düzeninin, trafik düzeninin” sağlanması amaç olmalı. Herkes kamu düzeninden sorumludur. Resmi görevde olanlar, bu işi maaş karşılığı yapanlar ise daha çok sorumludur.

Kısacası; yayalar başta olmak üzere, şehir trafiği açısından, “Başkasına veririz talkımı, kendimiz yeriz salkımı” anlayışı olmamalı. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8