Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Antik kent mi, dandik kent mi

20.05.2019 - 08:59:12

Bir adı Kasaba,  bir adı Üskübü,  diğer bir adı kahraman komutan Konuralp beyin namının yaşatıldığı Konuralp olan beldemizin son hali içler acısı. Tarihin ve birçok medeniyetin kadim kentiydi bir zamanlar Konuralp. Ama gelin görün ki ne olduysa belde iken büyük uğraş ve muhalefete rağmen Düzce’nin mahalleleri arasına katılınca başına adeta beton yağdı Konuralp’in.  

Geçtiğimiz yıllarda Konuralp halkının belde iken tüm itirazlarına rağmen, mahkemelere bile düşen ve sonunda mahalle yapılan Konuralp, imara açılınca birçok yerinde binalar yükselmeye başladı. Hem de öyle başladı ki, Düzce’nin hiç bir yerinde olmayan gökdelenler yükselmeye başladı.

 

ÖLÜ TAVŞAN NUMARASI

 

Bir anda inşaat firmalarının eline düşen bu beldemiz için Düzce ilinde kimse sesini çıkarmadı. ”Görmedik, duymadık, bilmiyoruz” mantığıyla adeta “ölü tavşan” rolüne büründü şehrin ileri gelenleri.

Ne Mimarlar Odasından, ne sivil toplum örgütlerinden, ne bir siyasi partiden gık çıkmadı yıllarca. Hatta Düzce’yi oylarımızla kendilerine teslim ettiğimiz belediye meclis üyeleri bile umursamadı antik kent diye turizm broşürlerinde ve tanıtım stantlarında yer verdiğimiz Konurlap’in gidişatını.

Tarihi belde Konuralp, bu binaların arkasında mahzun,  kimsesiz ve kimliksiz kaldı. “18 kata kadar imar izni var” dendi. “8 kata indirildi” dendi. Şimdilerde “4 kat” denilmeye başlasa da olanlar oldu. Artık para hırsı bürümüş inşaat firmalarının yaptığı bu yüksek binalar yüzünden Konuralp’in silueti bozuldu. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler için 1+1 binalar,  parası olanlara siteler aldı başını gitti.

 

KEŞKE MAHALLE OLMASAYDI

 

“Keşke mahalle yapılarak Düzce’ye bağlanmasaydı” dediğimiz Konuralp’te artık birçok şey için geç kalındı. Artık, “zararın neresinden dönerseniz kardır” dediğimiz bu kadim şehir, keşke geçtiğimiz yıllarda ilçe yapılsaydı. İlçe statüsüne kavuşsaydı belki başına böyle beton yağmazdı; buram-buram tarihi kokan, antik kent diye bilinen Konuralp’in.

İnce proje kalemlerle, hassas cetvellerle kaderinin çizildiği Konuralp için Düzce Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü duyarsız kalmadı.  Kendisini makamında ziyaretimizde konu gündeme geldi. “Tarih kalmamış” diyen sayın Özlü, bu gidişe dur demeye kararlı.

 

ŞU PROJENİN AKİBETİ SORGULANMALI

 

Daha önce Doğu Marmara Kalkınma Ajansıyla ortaklaşa yapılan restorasyon projesi yarım kalmış. Müteahhit, çekmiş gitmiş, Belki de, müteahhit firma parasını alamamış ve batmış olabilir. Bu Doğu Marmara Kalkınma Ajansı finansörlüğündeki projenin maddi olarak başına neler geldi sorgulamak lazım. Ya da bugüne kadar, kaç para harcandı? Harcamalarla neler yapıldı? Bu projenin başını çekenlere bir hesap sorup, bilgi almak lazım.  Yoksa Doğu Marmara Kalkınma Ajansı parayı verdi de işler başka mecrada mı kaldı?

 

BAŞKANIMIZ KARARLI

 

Belediye Başkanımız Faruk Özlü, Konuralp için üniversiteyle bilimsel çalışma başlattı. Kurulacak bir ofis Konuralp’te her şeyi takibe alacak. “Firmaya dur diyoruz. Bir kat daha çıkıyor” diyen ve burada çözüme kararlı olan Sayın Özlü’nün sonuna kadar yanındayız.

 

HERKESE MİRAS

 

Konuralp, kimseye babasından miras kalmadı.  Tüm Düzceliye ve insanlığa tarihi miras kalan Konuralp’ten tüm inşaat firmaları ellerini çeksin.

Resmi kurumlar; siz de artık elinizi çabuk tutun. Vatandaş bir oda çıksa “olmaz” diyen kurumlar, inin sahaya artık. Konuralp daha fazla sefil olmadan bir an önce geriye kalan mirasa sahip çıkın.

Toprağı belki birilerine miras kalmış olabilir. Ancak tarihi ve adı hepimize miras. Kimse Konuralp’e para kazanılan, rant elde edilecek inşaat arazisi olarak bakmamalı. Bu güne kadar bu zihniyet hakimiyeti varsa da son bulmalı.

Bereketli topraklarında ve sularında, çok meşhur pirinç yetiştirilen, her yanından tarih fışkıran, yerli insanlarının zarif ve misafirperver olduğu Konuralp için herkese görev düşüyor.

Kısacası; sırf para kazanmak, rant sağlamak için her yerine beton çakılan Konuralp,  antik kentten   dandik kente dönmüş. Bunun vebalini çekenler,  günü gelince hak huzurunda hesabını mutlaka verir. Bilmem; buna hangi gönül razı oldu? Halen şaşar dururum.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8