Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Esnaftan geriye dönük borçlanma talebi

24.05.2019 - 09:22:16

100 binlerce Bağkurlu’nun ortak sorunu eksik prim. Geçmişte vergi mükellefi veya oda sicil kaydı olduğu halde o dönemleri sigortalı sayılmayan Bağkurlu esnaf, geriye dönük borçlanma hakkıyla eksik prim sorununun çözülmesini istiyor.

Esnaf, serbest meslek erbabı veya kendi başına bağımsız çalışan kişiler, emeklilik için gerekli şartlardan yaş ve sigortalılık süresini yerine getirmesine rağmen prim eksiği nedeniyle mağdur.

Prim eksiği olmasındaki en büyük nedenlerin başında geçmiş dönemdeki oda ve vergi kayıtlarının sigorta başlangıcına sayılmaması geliyor. 100 binlerce esnaf ve sanatkar, bu yüzden emekli olamıyor.

Özellikle 2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olanların SGK tarafından otomatik olarak sigortalı yapılması gerekiyordu. Bazıları re’sen yapıldı. 2000 ve 2008’de çıkan yasalar da bu kişilerin geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırdı.

 Söz konusu yasalar çıktığında vergi kaydı olanlara geçmişe dönük borçlanmaları için 6 aylık geçiş süresi tanındı. Ancak maddi durumu olmayan esnaf bu imkandan yararlanamadı.

Şimdi oda ve vergi kaydı olsa da bugün sigorta kaydını yaptırmak isteyen bir vatandaşın sigorta hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008’den başlatılıyor.

Örneğin; 1 Mayıs 1983’te gelir vergisi mükellefi olarak fırıncılık yapmaya başlayan ve hiç Bağkur girişi olmayan 1964 doğumlu esnaf Ali Bey’in sigortası 2008’den itibaren geçerli oluyor.

Ali Bey’in sigortası vergi mükellefi olduğu 1 Mayıs 1983’te başlasaydı çoktan emekli olacaktı. Şimdi priminin dolması için 2024’ü bekleyecek.

Geçmişe dönük kayıt yaptıramadığı için yıllarca emekliliği bekleyecek olan çok fazla esnaf ve sanatkar var. Bu durum Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) da gündeminde.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken bu konuda şöyle dedi: ‘’Binlerce esnaf, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi bekliyor.

 Emeklilik yaşı gelen esnafa, oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı.

Daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık sürede borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamdı.” 1982-2000 yılları arasında vergi kaydı olduğu halde Bağkur’a hiç kayıt yaptırmamış binlerce esnaf ve sanatkar bulunuyor.  

 

92 BİN 165 ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen sayısına ilişkin sayıları paylaştı. Bakan Selçuk, ‘’4 Nisan 2019 tarihli verilere göre bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında alanlar bazında görev yapan kadrolu öğretmen sayısı 770 bin 427, sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366, net öğretmen ihtiyacı 92 bin 165’tir.

Türkiye genelinde öğretmen olarak görev yapan engelli birey sayısı ise 6 bin 956’dır’’ dedi. Özel okullar ile ilgili de bilgi veren Bakan Selçuk şunları söyledi:

“2018-2019 eğitim öğretim yılında ilköğretimde 1977 okul, 56 bin 653 derslik, 595 bin 112 öğrenci, 74 bin 096 öğretmen, okul öncesinde 5 bin 258 okul, 26 bin 867 derslik, 257 bin 330 öğrenci, 20 bin 750 öğretmen, orta öğretimde 3 bin 649 okul, 51 bin 693 derslik, 563 bin 288 öğrenci, 74 bin 451 öğretmen bulunmaktadır.”

(Posta Gazetesi’nden alıntıdır)

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8