Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Kent Konseyinin başı sivil olmalı

18.06.2019 - 09:30:58

UZUN süredir genel kurulu gerçekleştirilmeyen ve güdük kalan Kent Konseyi için Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’nün döneminde harekete geçilmesini çok yerinde bulduk.

Bilindiği gibi,  Mehmet Keleş’in son döneminin hemen başında, Genel Kurulunu yaptıktan sonra yönetimini oluşturup, kurullarını belirleyen ve daha sonra bir kez toplanan Kent Konseyi, işlevsizliğe terk edildi.

Bu dönem için konsey üyelerinin belirlenmesi adına muhtarlar arasında seçim yapıldı. Şimdi tüzük gereği üyelerin diğer katmanları için yakında seçim yapılacak. İki dönem Düzce Gazeteciler Cemiyeti adına benim de üyesi olduğum Kent Konseyi, yeni dönemi yönetimini, başkanını ve kurullarını seçecek.

Kent Konseyinin görüşleri ve öngörüleri önemlidir. Kent Konseyinin uzun süre işlevsiz kalması yüzünden Düzce’nin başına gelmedik kalmadı. Dursun Ay döneminde defaten Kent Konseyi oluşturulmalı, aktif hale getirilsin diye yazmama rağmen en ufak bir girişim bile olmadı.

Kent Konseyi, Düzce’nin her kesiminden unsurların bir araya gelmesiyle oluşur ve komisyonlara ayrılır. Görevleri en az, seçildikten sonra kabuklarına çekilen ve meclis toplantılarında ancak ortaya çıkan Belediye Meclis Üyeleri kadar önemlidir. 

30 Belediye Meclisi Üyesi ve 4 danışman kadar Belediye Başkanının önünü açacak, fikir ve öngörü sunma görevi olan Kent Konseyi; bir formalite değildir. Formalite ve bürokratik bir ayrıntı diye düşünmek tüm resmi kurumlar için büyük hata olur.

Eğer geçtiğimiz yıllarda, Kent Konseyi aktif olup tümü unsurlarıyla görev başında olsaydı; bu gün belki Konuralp imarda bu hale gelmezdi. Kent Konseyi iş başında olsaydı; Düzce’nin bağrından geçen ve şehri ikiye bölen otoban bağlantı yolunun bu hale gelmesine engel olurdu. Daha, daha ne olmazdı?  Şakuç, Küçüksu ve diğer köprüler insanlar için işkence haline gelmez ve Düzce için utanç kaynağı kambur köprüler isimleriyle anılmazlardı. Valimiz ve bağlı kurumlarca canı gönülden mücadelesi verilen uyuşturucu ile mücadelede büyük katkı da verilebilirdi.

Konseyin, onlarca görevi vardır özetle.

Belki iktidarın meclis üyeleri bazı yanlış ve uygun olmayan işlere pek müdahale etmez, itiraz koymazlardı ama Kent Konseyi böyle yapmazdı. Yanlışa “dur“ diyecekti Kent Konseyi. Kent Konseyinin üyeleri arasında her siyasi görüşten insan olabilir. Ancak, her biri önce Düzce hedefiyle öngörüde bulunurdu.

Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisinin ne kadar başarılı olduğuna dünya alem şahit oldu. Her yaptığı aktivitesiyle takdire şayan başarıları için kendilerine bir kez daha Düzceliler adına teşekkür ederiz. Kadın Meclisi de çeşitli siyasi görüşe sahip insanlardan oluşuyordu. Ancak, hepsi Düzce sevdalısıydı.

Gelelim asıl meseleye: Kent Konseyini başkanı sivilden olmalıdır. Bunun Akçakoca ilçemiz ve birçok şehirde başkanlar sivilden oluşmaktadır.  Buradan Sayın Başkanımız Dr. Faruk Özlü’ye sesleniyorum: Lütfen Kent Konseyi başkanının sivil biri olmasının önünü açın. Taktir göreceğinize eminiz Sayın Başkan. 

Kent Konseyinin belirlenen muhtarlarına, seçilecek olanlara ve resmi kurum temsilcilerine de aynı çağrıyı yapıyorum: Kent Konseyi’nin başına sivil bir kişi seçilsin.  Sivil başkanın hiç bir şekilde resmi baskı, siyasi baskı ve tercihine göre değil, üyelerin öngörüleri ve Düzce gerçekleriyle çalışacağına eminim. 

Kısacası; Düzce sivil başkan seçecek olan Kent Konseyi ile gurur duyup, örnek ve rol model olacaktır.

Herkese başarılar dilerim. Hoşçakalın. Sağlıkla ve sağduyu ile vicdanınızı dinleyerek huzur içinde kalın.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8