Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Ey aziz İstanbul!

20.06.2019 - 09:32:16

 

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul;

Görmedim, gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer;

Ömrüm oldukça gönül tahtına keyfince kurul!

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

Evet sevgili dostlar bu şehr-i mübarek, bu aziz diyar bizlere başta Eba Eyyubi’l-Ensariler olmak üzere ecdad yadigarı kutlu bir vatan parçasıdır. Onu sevmek, ona giden yolların alternatifini çoğaltıp ona kavuşmayı kolaylaştırmak, onu güzelleştirmek bir ibadettir. O, bir tarihin subut belgelerini sergileyen büyük bir vitrindir. Onun varlığından, güzelliğinden, misyonundan, ona sahip olmanın önem ve değerinden haberdardı en son Nebi, Örnek İnsan…  “İstanbul mutlaka fethedilecektir” demiştir ve o feth-i mübini gerçekleştirecek olan orduyu ve onun genç komutanını “onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır” diye övmüştü.

Öyle zannediyorum ki O’nun payesini belirlemeye yönelik en güzel tarifi Lale Devri’nin büyük şairi Nedim yapmıştı. Şöyle diyordu Nedim: ‘‘Bu şehr-i İstanbul ki bir sengi(taşı) bütün acem mülkine bedeldir.’’ Hani akik, yakut gibi kıymetli taşlar olur ya işte aynen onlar gibi İstanbul’un herhangi bir köşesinde kenara itilmiş sıradan bir taşı bile bütün acem mülküne bedeldir diyor Nedim… Bir de o dönemde acem mülkü denilince kastedilen Osmanlı toprakları dışındaki bütün bir dünya idi.

İşte sevgili dostlar bunun içindir ki, bütün dünyanın gözü İstanbul’dadır. Bu yalnız bugün böyle değil, dün de bu böyleydi. Onun için çok dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. İstanbul’la ilgili bir karar verirken geçmişle bugünü birlikte göz önünde bulundurup ona göre reyimizi belirlemek mecburiyetindeyiz. Yalnız bizim medeniyetimiz için değil, geçmişten bu güne kadar bütün medeniyetlerin kalıntılarının en belirgin izleri İstanbul’dadır. Örnekleyecek olursak bizim açımızdan Yerebatan Camii ve onun içindeki Sahabi Kabirleri, Eyüp Sultandaki başta Eba Eyyubi’l Ensari olmak üzere Sahabi Kabirleri ve devam eden dönemlerde her bir Devlet Başkanı’nın adına inşa edilen Selatin Camileri ve civarında medfun bulunan zevatın kabirleri ve kitabeleri… Aynı şekilde bizden önceki dönemi yansıtan, o medeniyet ve kabullenişlerin izlerini taşıyan yapılarda var… Mesela Fener Rum Patrikhanesi ve Heybeli Ada’daki bizden önceki döneme ait kiliseler gibi.

 

PEKİ, BUNUN GÜNÜMÜZE YANSIMASI NASIL OLMAKTADIR;

 

Öncelikle şu hususu gayet iyi bilmeliyiz; artık günümüzün yönetim tarzlarında şehirleri sevk ve idare eden, şehirlerin fizik boyutta şekillenmesine istikamet veren birimler Belediye Başkanlıkları ve nihai yetki sahibi olarak da Belediye Başkanları’dır. Şehirler hangi medeniyetin ince çizgileri yönünde şekillenecek, hangi medeniyetin ruh yapısıyla bütünleşip o beldeyi o şehri yavaş yavaş o medeniyete has ve özgü kılacak, işte buna karar verecek olanlar belediyeler ve onun nihai doruk noktası olan Belediye Başkanlarıdır.

Hiç unutmuyorum 1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Belediye Başkanı seçildiğinde Batı ve bilhassa Yunanistan çok endişelenmiş ve büyük bir hüzne kapılmışlardı. Endişelerinin sebebini itiraf edip, sonucu bekleyip göreceğiz diye üstü kapalı tehditte bile bulunmuşlardı… Endişeleri neydi biliyor musunuz? Aynen şöyle ifade ediyorlardı: ‘‘Şimdi bu adam bir de Ayasofya’yı Camiye çevirirse! İşte biz bu güne kadarki bütün kazanımlarımızı kaybederiz!’’ Nitekim Erdoğan’ın seçilememesi için kendilerine özgü metodlarıyla bütün elinden gelenleri ardlarına koymadılar… Ama Rabbim dilerse sular büklüm büklüm bükülür, Sakarya’nın sırtına bütün bir Türk Tarihi vurulur. Hâlbuki Ayasofya’nın Camiye çevrilmeye ihtiyacı yoktu… Ayasofya zaten cami idi. Ecdad 1453’de Kostantiniyyeyi fethetmiş, önce adını koymuş, ona İstanbul demiş, beldenin fiziki sembolünü camiye dönüştürerek tabir caizse feth-i mübini tamamlamıştı. Kısaca kâinatın Şahit Örneği, o mümtaz Şahsiyet tarafından övülmüş olan Fethin Kahramanı Fatih Sultan Mehmet Han gerekeni yapmış ve Ayasofya’yı ibadete açarak kendinden sonra gelecek evlatlarına herhangi bir iş bırakmamıştı. Ama Batı her fırsatta organize davranışlarıyla vaktiyle elde etmiş oldukları kazanımlarının devamlılığını temin etmek için kendi lehine yapması gerekeni her zaman yapıyordu. 

Önümüzdeki Pazar İstanbul’da seçim var. Beş yıl süreyle İstanbul’un Şehr-i Emini belirlenecek. Bütün Batı Blok’u, arkalarında en büyük destekçileri ABD olduğu halde yerli işbirlikçilerinin gayreti ile 1994’de millet iradesine kaptırdıkları İstanbul Belediye Başkanlığını geri almak istiyorlar. Bizde istiyoruz ki İstanbul’u bir Şehr-i Emin’e teslim edelim ki; O Şehr-i Emin, tarihi sorunluluk içinde kaldığımız yerden yoluna devam edip İstanbul’u daha güzel noktalara taşısın, onu daha da azizi kılsın.

Ama karşı taraf dış bağlantılarının destek ve teşvikiyle olayları çarpıtarak, tamamen demagog bir anlayış ve metotla, dinleyenlere “dilin kemiği yok” dedirtircesine söz ve ithamlarıyla sonuç almak istiyor. Hedefleri 25 seneden bu yana bu milletin ruh ve mana çizgileri yönünde şekillenmeye başlayan İstanbul’un milletimizi ruh yapısına dönük, millileşme sürecini durdurmak ve tam aksi bir istikametle şehrin, kendi öz çizgilerinden uzaklaşarak kozmopolit Batı anlayışının belirleyeceği çizgi ve motifler doğrultusunda şekillenmesini hızlandırmak.

Dostlar şimdi soruyorum sizlere; biz bu ikilemin neresinde yer alacağız? Elbette İstanbul’un fizik yapısını milletimizin, ruh ve manasıyla bütünleştirip, bu mübarek diyarı Bu Aziz İstanbul’u Yahya Kemal’in Aziz İstanbul’unun ötesine taşıyacak, onu ilelebet Müslüman Türk yurdu kılacak oluşumun yanında, o birlikteliğin içinde olacağız Kimseyi itham etmiyorum ama, Kostantiniyye’nin İstanbullaşmasından, İstanbul’un İslambollaşmasından rahatsız olan bir dış güçler birliği var. Bunlar, sosyal medya vasıtasıyla da çok etkinler. Dış güçler demeti olarak karşımıza çıkan bu güruh kendi başlarına müstakilen seçime girip İstanbul Belediye Başkanlığına talip olamazlardı. Mutlaka Kendilerine yerli bir Partner bulacaklardı. Nitekim buldular da; Ana muhalefet başta olmak üzere biri açıktan diğeri kapalı olarak ilan etmiş oldukları irade beyanlarıyla üç partiden oluşan ve adı Millet İttifakı olan siyası yapının adayı CHP’li İmamoğlu hem dış hem de iç ittifakın Belediye Başkan adayı  olarak karşımıza çıkıyordu… Hedefleri İstanbul’u geri almaktı. İçtekileri bilmem ama dış güruhun asıl amacı 1453’ün acısı içerisinde rövanş almak ve kendilerine yönelik alt yapının oluşumuna zemin hazırlamaktır.

İşte bu manzara içinde Pazar günü İstanbul’da sandık başına gideceğiz. Bu basit bir belediye başkanı seçimi değil, tarihin istikametini belirleme ve milletimizin geleceğine yönelik kurulan tuzakları fark edip bağımsızlığımızı ibra etme seçimidir.

Aziz dostlar ona göre, basit hesapları, kırgınlıkları bir kenara itip ruhumuzu aklımıza hâkim kılarak kararımızı verelim ve İstanbul’umuzun Aziz İstanbul olarak ilelebet kalmasına katkı sunalım.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ortaasya Türk Devletleri ve Müslüman devletlerle topluluk kurarak güçleri birleştirmenin tam zamanıdır. Biz Türkiye olarak Ya Allah diyelim gerisi Allah kerim...
Bayrameli - 22.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,49

Dünyaya meydan okuyorsak vardır bir bildiğimiz. Boşuna karşı çıkmıyoruzdur. Meydan okuyorsak dünyaya birşeye güveniyoruzdur elbet. Gücümüz vardır. Biz 2000 yıldır buradayız. Bize en fazla neler yapılabilir biliyoruz.
Hayati Sarp - 22.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,51

Allah, Cumhurbaşkanımıza ve Beraberindekilere Ülkemize yardım etsin.Erdogani sadece imani olanlar anlar.imansizlar anlamaz.
Hataylı Ahmet - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,77

İstanbulun 40 yıllık su sorununu halleden ak partidir chp zamanında musluklardan şu akıyordu bunun içinde su çok ucuz olmamalı kademeli indirim olmalı zaten d gaz sayesinde insanlar ekonomilerini düzeltti hesaplayın bakalım d gaz ne kadar ekonomik
Kaptan Kusto - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,20

İmamoğlu ak partinin istanbulun kasasında biriken kaynağı tüketmeye geldiği aşikardır nerden anldınız derseniz proje yok sadece indirim, yardım ve dağıtma var ama Binali Yıldırım kaynak üretip proje yapacam diyor. imamoğlu kazanırsa 5 yılda kasayı boşaltıp gidecek istanbullulara duyurulur......
Laleli İstanbul - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,15

Kücükaya Imamoğlunun yetersizliğini örtmek için baya uğraşmış çaba sarf etmiş ama mızrak cuvala sığmadî imamoğlunun tek yeteneği utanmadan sıkılmadan tek ayak üstünde 40 yalan onuda yüzüne gözüne bulaştırdı .
Öktem Fetih Salman - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,72

hocam ekrem imamoğlu fox tv ortak yayını programında insanların aklıyla dalga geçmenin bedelini maalesef bu programda fazlasıyla ödedi Binali Yıldırım'a laf yetiştirmek yerine icraatlardan bahsetseydi belki inandırıcılığını yitirmezdi fakat tecrübeli siyasetçinin karşısında kendinide partisinide rezil etti .Yalanların binası da olmaz inandırıcılığıda.
Berk Aydın İnce - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,05

binali yıldırım 20 senedir seçimlere girer bir defa oy çaldıgı duyulmamıştır imamoglu ilk seçiminde oy hırsızlıgı yaparak dünyaya rezil olmuş devletin milletin yüzüne kara sürmüştür
Enes Dargeçit - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,34

Bu Ülkede Ezanı 18 yıl Türkçe okutup, daha sonra Merhum Adnan MENDERES' i idam eden bir zihniyet İstanbul gibi bir mega kenti yönetemez....
vatan sevdalısı - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,38

Hocam, pazar günü seçmen adayı seçerken amaç İstanbul a hizmet edecek kişiyi seçmek ise BİNALİ ipi gögüsler...ama amaç Kostantilopolis i ele geçirmek ise İMAMOĞLU kazanır...Hak batıl savaşı boşa denilmiyor...
RAŞİT ALİOĞLU - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,83

Devlet adamlığı,Tecrübe,Deneyim,Kalite,Proje,Samimiyet,Doğruluk,Dürüstlük ,Hizmet aşkı ve Diğer Tüm özellikler, bunların hepside Sayın BİNALİ YILDIRIM da var. Ve İNŞALLAH BİNALİ YILDIRIM Kazanacak.Adam gibi ADAM.
Emrah Hayırkonuk - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,29

Aslında Binali Yıldırım Yaptığı projeler ile İmamoğlu ile karşılaştıracak bir Aday değil? İmamoğlu ; Proje adayı, Binali Yıldırımın yanında Çok pasif kaldı. :)
BARTINLI ALİ - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,97

Benden Akpartiye oy çıkmaz çıkamaz diyenlere: İmamoğlu’na oy vermek için bırakın tatil ertelemeyi karşı kaldırımda bulunan okula oy vermeye bile gidilmez. Oturun evinizde memleketinize faydanız olsun.
Mahir Tekinalp - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,88

İnşaallah 23 Haziran da Binali beyi tüm Türkiye kutlar
Mehmet Özdemir - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,68

Allahım bu millete dirlik ver bu ümmete birlik ver... Bu güzel şehri imamoğlunu arakasında ki zalimlere nasip etme... Bu sultanlar şehrini bu evliyalar şehrini, peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş bu güzel şehri bu kansızlara nasip etme... AMİN
Astsubay Emre Tok - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,70

İmamoğlu nun :neden reklam tabelalarına "gönül belediyeciligi kazandı " afisleri astiniz sorusuna Yıldırım'ın 39 ilçe belediyesinden 15 ini aldık bu zafer değil mi cevabı on numara kapak oldu
NADİR KAAN ÖZSOY - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,89

Istanbulu gercekten sayin binali bey hak ediyor omrü hizmetlerle gecmis siyasetci demiyorum hizmet insani eger kazanamazsa istanbul kaybetti derim
Engin kaya - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,94

İsmail Küçükkayanın programına konuk oldular iki aday da ve izledim. Selamun aleykum. Öncelikle ekrem beyden başlayayım iyi konusuyor sesi yumuşak hoş bir uslup var. Fakat içeriğine baktığımda çelişkiler gördüm yıldırım beyin sorularını tespitlerini söz ustalığıyla ve ismail beyin ki bana göre ekrem beyin tarafındaydı soruları savuşturdu cevap veremedi kendi idealarını da yıldırım bey cok ustaca ikna edici bir şekilde cevabını verdi. Sn istanbullular iste gördünüz ikisini elini vicdanına koy particilik yapma. Ülke güvenliğini ve milli değerlerimizi önemsemelisin...
Varlı İnsan - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,85

Benim bir teklifim olacak diyenet işleri başkanlığına bir cuma günü s 400 için para toplansın bataryalara batarya ekleyelim inşallah. görsün abd ve onun domuz sevicileri. TÜRK BİRLEŞİNCE NELERİ BAŞARIR DÜNYAYA GÖSTERSİN
Fatih Yalman - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%57,14

Sn.İmamoğlu yalanları ile genel başkanını bile geçmiştir.Artık partinin başına geçerse hiç şaşmam. Chp'nin; yalan, dolan, laf ebeliği, iftira,konu saptırma, yağ gibi üste çıkma,algı operasyonlarına çok uygun. İcraat yok laf var. İcraat için de Chp'nin belediyelerine bakmak kafi. Bir taraf Haliç'i temizledi dağlardan tünellerle şehre su getirdi. Diğer taraf da İzmir'i koku, susuzluk ve çöp dağlarına mahkum etti. Fark bu işte. Ama halk sırf ideoloji diyerek partiye oy veriyor. İşten çıkarmalarla karşılaşınca da şaşırmasınlar. Chp hangi sözünü tuttu ki işten çıkarmayacağız sözünü tutsun.
Ceren Kurtyap - 21.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,28

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8