Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Yok edilmiş iki bin sayfalık tarih…

30.08.2019 - 11:27:50

DÜZCE Kitabının yazılması fikrini önce  gazetemizin yazarı, değerli bilim adamı Dr. değerli Faruk Ermemiş, Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan ve benim bir sohbetimizde dile getirmiştik. Gazetemizin yazarı değerli meslektaşımız Mehmet Şimşek, 6 yıl önce düşünüp yola çıktığımız Düzce Kitabı için Ermemiş hocamız ile yaptığı röportajda konuyu tekrar gündeme taşıdı. Ancak, röportajda değerli hocamız, beni ve Erol Tayhan ve ondan sonraki süreci pek dile getirmemiş. Sanırım, işin özünü anlatırken  bizlere gerek duymamış. Ya da unutmuş olabilir.  O günlerde bu işi sadece,  Enver Konukçu hocamızın kaleme alabileceğini ifade eden sayın Faruk Ermemiş’in bu görüşünden yola çıkılmıştı. Ardından da   Enver Konukçu hocamızla irtibata geçilmişti. Konukçu hocamız ve Ermemiş hocam ile bir gurup öğretim görevlisi bir araya gelmişti. Bu merhalede araya değişen üç vali girince epey bir sekteye uğramış olan Düzce Kitabının artık Türk Dil Kurumunun basacağını da öğrendim. İki bin sayfa olacağını öğrendiğim kitap için herkes çok heyecanlı. Bir o kadarda hüzünlüyüz. Çünkü kitapta yer alacak olanlarını bu gün bit tanesinden doğru- dürüst eser yok. Zira, Düzce merkez olmuş bir ticarethane. Bu ticarethane kafası daha Konuralp’e kadar uzanmıştır.  

Bu arada sayın Mehmet Şimşek kardeşim sayın Faruk Ermemiş ile yaptığı röportajda, Zincirli Kuyu, Saat Kulesi, Dekovil ve Düzce Uçağı gibi konulara değinilmiş. İnanın ben bu Düzce’nin şehir efsanelerinin birer görselini, maketinin tekrar yaşatılması gerektiğini Düzce eski Belediye Başkanı Selahattin Olcar dahil, tüm belediye başkanları döneminde defaten bu köşeden yazmıştım. Düzce’nin bu simgeleriyle ilgili geçtiğimiz yıl üç defa, bu yıl ise bir kez daha yazmıştım.  Bu konuyu hatırlatmak ihtiyacını duyduğum için  değerli yazarlarımızdan özür dilerim.

Zaten, bu yazıyı  yazmamın asıl amacı, iki bin sayfalık kitapta  geçmişten bu güne Düzce tarihinde  adı geçecek olan simgeler  anlatılacak. Çok eski tarihini de ele alırsak kitapta yazılacak bir tek şehir efsanesi kalmış mı ortada? Yakın tarihte yer alanların bile  bir tanesi bu gün var mı? Eskiye baksak; Konuralp’in bir türlü yürümeyen restorasyonu, önüne koyulmuş 13-14 katlı binalardan başka bir şey yok.

Hadi gelin Düzce’yi bir gezelim.  Merkez Camiden başka elde ne kalmış? Tarihte adı geçecek olan Asar Deresi ne halde? Köprüleri bile tam bir inşaat rezaleti içinde.   Düzce’nin meşhur köftecileri bile sahipsiz.  Bu sanatkarlar büyük çabalar içinde yaşam savaşı veriyorlar.  Hani ya, kamyon- otobüs ve otomobil arkalarına yazılan Yeşil Düzce? Her yer beton. Geleneksel yığma tuğla evlerinden bir tane numune kalmış mı?

 

Azıcık Akçakoca’ya da baksak. Ne oldu tarihi kalesi? Mangal partisi var çevresinde. Başka bir ilerleme var mı tarih adına?

Düzce’nin Kitabında adı geçen eserler, şehir efsaneleri ve gelenek- görenek ve kültüründen tek- tük birkaç şey kalmış kenarda- köşede.

Kitabın yazılması çok büyük bir çalışma. Hiç olmazsa ne olmuş, ne bitmiş, neler varmış diyecek bir belge. Yeni kuşaklara bir hatırlatma olacak, yaşlı kuşağa ise bir nostalji hatırlatması olacak. Ama, okundukça, her sayfasında yok olmuş bir tarih ve geride hüzünlü bir iç çekiş yaşatacaktır bu kitap.

Kısacası; her anlamda bu kitaptan yola çıkarsak çok yazık oldu Düzce’ye.  

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8