Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmed Önemli

ETKİLEŞİMLİ KİTAP OKUMA

13.09.2019 - 09:11:33

Okul Öncesi dönemdeki çocuklar(l)a kitap okuma ile ilgili harika bir yöntem olan “Etkileşimli Kitap Okuma (EKO)” ile ilgili bir yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm. Bu yazı eğitimciler ve ebeveynler için yazılmıştır.

EKO; çocuğun sözel dil becerilerinin ve sözel bilgisinin geliştirilmesini hedefleyen, yetişkin ile çocuğun etkileşim içerisinde kitap okudukları bir süreçtir.

EKO’da, çocuk ile yetişkin rolleri değişir. Yetişkinin yönlendirmesiyle, çocuk hikayenin okuyucusu olur. Bu çalışma bireysel olacağı gibi grupla da gerçekleştirilebilir.

Yetişkin, aktif dinleme ve hikayeyle ilgili soru yöneltir. Çocuğa konuşma fırsatı yaratır, bilinmeyen sözcükleri tanımlar ve gelen cevapları tekrarlayıp genişletme yapar.

Erken okuryazarlık, okuma yazmayı okul öncesi dönemde öğretmek amacı taşımaz. Okuryazarlığa kolay bir geçiş için önkoşulsuz becerileri içerir.

EKO için nitelikli ve resimli bir çocuk kitabı seçmelisiniz. Yaş grubu ile örtüşen, ilgi çekici ve çocuğun bildiği kadar bilmediği kelimeleri de barındırması gerekir. Öğretimini planladığımız hedef sözcükleri de önceden belirlemeniz gerekir.

Seçeceğiniz kitap somut ifadeleri içermeli. Okumadan önce kapak resmini gösterip içerik hakkında tahminde bulunmasını sağlayın. Okuma esnasında çocuğun kitabı görüyor olması gerekir. Çocuğun kitabı görmesi, yazı yönü farkındalığı sağlar.

Çocuk için seçilen kitabın bol resimli olmadı önerilir.

Okuma esnasında “çocuk dostu terimler” kullanarak anlamı bilinmeyen sözcükleri açıklamalısınız. Hedef kelimeleri de görsellerle desteklemelisiniz. Açık uçlu sorular ve 5N1K uygulaması yapmak yararlı olacaktır.

EKO sürecinde çocuğun okuma etkinliğini sürdürmesini sağlamak için çocuğa olumlu geribildirimlerde bulunmak yararlı olacaktır.

Okuma bitikten sonra çocuğun öyküyü özetlemesini isteyin. Öykünün gerçek olup olmadığını  ve öykü hakkındaki sorularınızı sorun. Öykünün başka nasıl bitebileceğini sorarak hayal gücünü daha fazla kullanmasını sağlayabilirsiniz.

EKO etkinlikleri sonucunda:

Konuşma fırsatı tanınan, dikkatle dinlenen, liderlik üstlenen ve yeni şeyler öğrenen çocuk hem keyifli vakit geçirir hem de kitap okumaya dair olumlu duygular geliştirir.

Okul öncesi dönemde yetişkinle rutin bir şekilde kitap okuyan çocuğun ifade edici dil becerileri ve sözcük bilgileri akranlarına kıyasla daha başarılıdır.

İlkokuldaki okul başarısı; okul öncesi dönemdeki sözcük bilgisi, ses bilgisel farkındalık, yazı farkındalığı ve harf bilgisi ile yakından ilgilidir.

Erken okuryazarlık becerileri; ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerindeki akademik başarıyı olumlu etkilemektedir.

 

Kaynak: Etkileşimli Kitap Okuma Programı (EKOP) Editör: Cevriye Ergül
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8