Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

Küçük, küçücük bir merkez parkımız olacak!

25.09.2019 - 08:45:47

BUNU  en başta söyleyeyim ki bundan sonra diyeceklerim daha iyi anlaşılsın.

14 bin 252 metrekarelik İnönü Parkı ve yanında bulunan 4 bin 883 metrekarelik Avni Akyol ile 8 bin 135 metrekare büyüklüğündeki Anıtpark’ın birleştirileceği proje ile yaklaşık 27 bin metrekare alan MERKEZ PARK  olacak.(*)

Yani topu topu 30 dönüm var yok!

Şimdi hayretle izliyorum:  Burası için proje “hazırlanacak, hazırlanıyor, hazırlandı” derken “Parkın yapımına başlanacak, başlanıyor” falan filan..

Ya kardeşlerim, zaten Düzce'nin nüfus ölçeğine göre ufacık bir alan burası!.. İÇERSİNİ YİNE NEYLE DOLDURACAKSINIZ?

Dünyaları gezdiniz, gördünüz. Oralardaki parklara da mutlaka şöyle bir bakmışsınızdır.

Neyin projesini çizdiriyorsunuz?

 Parkın tek ihtiyacı bakımlı ÇİMLER, bakımlı AĞAÇLAR. Belki GÖLGE YAPSIN diye  50 -100 ağaç daha boşluklara dikeceksiniz. Hepsi bu değil mi?.

İlk önce parkın içindeki yolların TAŞLARINI SÖKÜN.  Yerine çamurlanmayan, ince yürüyüş çakılı döktünüz mü,  AL SANA MERKEZ PARK !

Zaten doğa projesini çizmiş. Yeter ki ÇALI – ÇIRPI TÜRÜ bitkilerle,  yapay ÇİÇEK VE OYUNCAK v.s  ile doldurmayın BU UFACIK ALANIMIZI !..

“Burası merkez parkı olacak” dediniz. NE SPOR alanı, NE OYUN alanı, NE DE YEME İÇME alanı değil!

“Belki BELTUR şirketi aracılığı ile ufak tefek hizmet sunulabilir” imiş. Yahu sanki, 30 bin dönümlük parktan bahsediyorsunuz… Etraf zaten her tür hizmeti veren kafeterya, büfe  ve lokantalarla dolu.

Çok hizmet meraklısıysanız,  çimlerde oturmak istemeyenler için abartmadan BANKLAR koyun. HEPSİ BU.

İşte belediyemize masrafsız hem de örnek bir park modeli.

Ama bini aşkın BELEDİYE PERSONELİNE DE  parkın içindeki çimlerin bakımını, parkın içinde çöp toplamayı hatta çöp attırmamayı ve 24 SAAT BEKÇİLİK HİZMETİNİ DE YAPTIRIVERİN zahmet olmazsa.

Ha eğer proje dedikleriniz benim bu yukarıda saydıklarım ise,  Düzceli olarak büyük minnet duyarım. Ve de parkın tamamına “FARUK ÖZLÜ” adının verilmesini bile büyük bir gururla arzu ederim.

Parktaki yapılaşmayı ortadan kaldırıp vatandaşa ilk büyük zaferi kazandıran Özlü’nün bu hamlesinin devamını DOĞRU bir şekilde getirmesini umuyorum.      

Lütfen artık gelişmiş ülkelerdeki  gibi olamasa da, onların minyatürü kadar bir merkez parkımız olsun artık.

Yeme, içme, spor yapma çocuk bahçesi v.s için de her mahalleye ayrı ayrı yeni park alanları  açılması gerekmektedir. Çünkü şu anda hepsi alan olarak ve sayı olarak Düzce ölçeğine göre yetersiz kalmaktadır.

Saygılarımla. .  

(*)Stadyumu içine alacak Millet Bahçesi Projesi'ne diyeceğim yok. Gayet isabetli bir karar. Orası Merkez Park'tan ayrı bir proje.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8