Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet ŞİMŞEK

Ünlü çizer Düzce doğumlu muydu?

7.10.2019 - 09:19:04

Benim kuşağımdakiler çok iyi bilecekler…
Günümüzün popstarı Tarkan’dan önce meşhur bir ‘Tarkan’ daha vardı.
Öyle sanıyorum ki, Tarkan ismini taşıyan birçok kişinin adı o’ndan esinlenilerek konuldu.
Kuvvetle muhtemel pop star Tarkan’ın da isminin öyle verildiğini düşünüyorum.
Konumuza dönelim…
Henüz ilkokula başlamamıştım.
Ancak kitaplara bakmaya, defterlere gelişigüzel yazıp çizmeye çok hevesliydim.
Hatta bu tutkumla ilgili çocukluğuma dair birkaç fotoğrafım bile mevcut.
Babamın bana düzenli olmasa da dönemin efsane çizgi romanı Tarkan mecmuasını (o zamanlar dergiye mecmua denirdi) aldığını hatırlıyorum.
Çizgi romanı güya okuma biliyormuş gibi bir çırpıda okuma taklidi yapar, resimlere göz gezdirir ve düzenli olarak bir yerlere koyup biriktirirdim.
Okumayı bilmeden okumaya çalışmak...
Şimdilerde oğlum Ahmet'in ilkokula gitmeden okumayı çözdüğünü düşününce Nazım Hikmet'in şu dizeleri aklıma geliyor:
Ben sadece ölen babamdan ileri,
doğacak çocuğumdan geriyim...

Şükürler olsun ki, babam sapasağlam ayakta.
Oğlumda 7 yaşında oldu…

TARKAN'IN EFSANEVİ ÇİZERİ

Tarkan denince arka planda onu ete kemiğe büründüren Sezgin Burak’tan bahsetmenin tam sırası.
Okurlar çizgi roman kahramanı ile ete kemiğe bürünmek arasında ilişkiyi yadsıyabilir.
Doğrudur da…
Ancak çizgi roman kahramanı Tarkan’ın 7’den 70’e takipçilerinin gönlüne taht kurmasını Yeşilçam sineması hemen fark etmiş ve seri olarak filmini çekmişti.
Dönemin ünlü sinema oyuncusu ve günümüzün yönetmeni Kartal Tibet, Tarkan filmlerinde başrol oynadı ve izlenme rekorları kırdı. Hakkını teslim etmek gerekir ki, Tibet’in Tarkan tiplemesi, çizgi romandakiyle karşılaştırıldığında son derece başarılıydı.
Ünlü karikatürist ve çizer Sezgin Burak’ın Burak’ın unutulmaz çizdiği tipler arasında Hüdaverdi, Bizimkiler, Çoban Çantası da kendi dönemine silinmez damga vurdu. Burak, kendi yarattığı çizgi kahramanlar dışında, Yaşar Kemal’in İnce Memed, Ağrı Dağı Efsanesi, Alageyik, eserlerini resimlendirdi.

DÜZCE DOĞUMLU MUYDU?

Geçtiğimiz Cuma günü (4 Ekim 1978) 43 yaşında hayata veda eden usta çizerin doğum yeri ile ilgili bilgiler çok net değil.  Bazı kayıtlarda Adapazarı bazı kayıtlarda ise Düzce doğumlu olduğu belirtilen Sezgin Bey’in  Kafkasya kökenli Çerkes bir ailenin oğlu olduğu öteden beri biliniyor.
Sezgin Burak’ın kardeşi Ersin Burak günümüzün ünlü ressamlarından.
Ersin Burak abisi Sezgin Burak'ın Hürriyet gazetesinde yayına başlayan Bizimkiler isimli çizgi bandının çizimlerini, ağabeyinin İtalya'ya gitmesi üzerine 1965 yılında üstlendi. 1978'de Hürriyet gazetesinde yayınlanan belgesel çizgi romanı Çanakkale Geçilmez, Ersin Burak'ı sektörün ustaları arasına soktu.
Ersin Bey’le sosyal medya üzerinden iletişime geçmek istedim.
Kendisine abisi Sezgin Burak’ın tam olarak doğum yerinin Adapazarı mı; yoksa Düzce mi olduğunu soran bir yazı yazdım.
Bir süre bekledim.
Tam ümidimi kesmiştim ki…

SEFERHAN BEY’DEN CEVAP VAR…

Ersin Bey’in oğlu Seferhan Burak’tan çok nazik bir cevap aldım.
Şöyle yazıyordu:  
“Mehmet Bey merhaba, ben Seferhan, Ersin Burak'ın oğluyum. Babamın sosyal medya hesaplarıyla ben ilgileniyorum. Özel nedenlerden dolayı uzun zamandır gelen mesajlarla pek ilgilenemedim. Kusura bakmayın. Babamla konuştum, ağabeyi Sezgin Burak'ın doğum yerini tam bilmemekle beraber, kendisinin Düzce doğumlu olduğunu söyledi. Büyükbabamın görevi nedeniyle o ara Düzce'de ikamet ettiklerini söyledi. Aile evi Akyazı/Sakarya'dadır”
Seferhan Bey’e teşekkür, Ersin Bey’e uzun sağlıklı bir ömür ve büyük usta Sezgin Burak’a rahmet diliyorum…

“ATIL KURT” NİDASINI BİLMEYEN VAR MI?

Tarkan tipi, Sezgin Burak tarafından Hun savaşçısı olarak kurgulandı. Türkiye’de yayınlanan daha önceki çizgi romanlardan anlatım ve klasik çizim açısından farklılık gösterdi.  Yeni bir tasarımla okur karşısına çıktı. Tarkan çizimleri 14 Nisan 1967’de Hürriyet gazetesinde günlük olarak yayınlandı. Tarkan karakteri ‘atıl kurt’ sözüyle bir kuşağın hafızasına kalıcı damga vurdu. Tarkan’ın en çok beğenilen serüvenleri arasında ailesini katleden Alan Kralı Kostok'tan intikam mücadelesinin anlatıldığı Gümüş Eyer ve Altın Madalyası   olduğunu söyleyebiliriz. Tarkan'ın asıl karakterini bu serüvenler temsil etti. Tarkan yoğun ilgi üzerine 1970 yılında dergi olarak yayınlanmaya başladı.  Tarkan'ın yaratıcısı Sezgin Burak'ın ailesi tarafından bu kahraman ve sanatçının diğer eserlerini yaşatmak üzere bir dernek kuruldu. TASEYAD isimli dernek Tarkan serüvenleri 2011 yılında yeniden yayımlanmaya başladı.

 Ünlü çizer Düzce doğumlu muydu?


Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
ne güze, Mehmet bey bu bilgilendirmenizden ötürü size teşekkür ederim.
SELİM - 7.10.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,30

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8