Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Fatma Çetin

E-DÖNÜŞÜM... Ne kadar hazırız?

20.11.2019 - 09:04:20

GERÇEKTEN 19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; tüm vergi mükellefleri 01.01.2020 tarihinden itibaren bir gün de, bir kişiye, parça parça da olsa toplamda 5.000,00 TL vergiler dahil, satış veya hizmet verdiğin de faturasını E Arşiv Fatura olarak internet vergi dairesi yani gib.gov.tr üzerinden kesmek zorunda.

Yani 5.000,00 TL’lik bir fatura kesmek isterse artık kağıt fatura kesemeyecek.

Bunu biliyor mu esnaf?

Ne kadar hazır vergi mükellefleri bu konuya?

Burası çok önemli: E Arşiv Fatura 01.01.2020 den itibaren zorunlu.

Dahası da var 509 nolu tebliğde 2018 yılı brüt hasılatı 5 milyon TL yi geçenler zaten E Defter, E Faturaya zorunlu geçecek.

Yani tüm vergi mükellefleri kendisini işletmesini E Dönüşüme dijitalleşmeye hazırlamak zorunda. Burası da çok önemli!

Yoksa cezalarla karşı karşıya kalacağının ne kadar farkında, ne kadar farkındayız.

Ben bir vergi mükellefi olarak her işletmenin bu kadar mevzuat değişikliğine cezasız E Dönüşüp, E Dijitalleşe bileceğini öngöremiyorum.

Kabuslar görmekteyim.

Peki, benim asıl merak ettiğim, biz bu kadar mükellefe E Arşiv Fatura düzenlemeyi vs. nasıl anlatacağız.

20 yıllık vergi mükellefi bile kağıt fatura düzenleyemezken (ki hayatında bilgisayar görmemiş akıllı cep telefonu kullanmamış hesap makinesi kullanan mükellefler varken) E Arşiv Fatura düzenlemeyi nasıl öğreteceğiz, öğreneceğiz?

Bugüne kadar her türlü gelişme için bizler bilgilerimizi güncelledik eğitimlere seminerlere katıldık. Artık Gelir İdaresi Başkanlığının yada vergi dairelerinin mükelleflerine bir eğitim yada seminer vermesi daha doğru olmaz mı?

Düşündükçe korkutan kâbusa dönüşen bir süreç bu; Her mükellef kendi bünyesinde muhasebe elemanı çalıştıracak kapasite de değil ki.

Bizler hangi birine bu işleri anlatacağız. Ticaret Odaları, Esnaf Odaları “E Arşiv Fatura”, “E Defter”, “E Fatura” yani bu “E”lerle ilgili bilgiyi paylaştı mı, eğitimlerini veriyor mu acaba kayıtlı olan esnafına!
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8