Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmed Önemli

Çocuklarla İletişim, Yetiştirme, İlham Verme, Heyecan ve Merak Uyandırma,

28.11.2019 - 11:17:15

ÇOCUKLARA YÖNELİK İLETİŞİM YAŞA UYGUN VE ÇOCUK DOSTU OLMALIDIR

Çocuklar, açık ve ilgi çekici çocuk-merkezli (yetişkin merkezli değil) iletişime ihtiyaç duyarlar ve bu haklarıdır. Farklı yaşlardaki çocukların farklı ihtiyaçları ve ilgileri olur. Bu nedenle, farklı iletişim araçları ve materyallerden farklı yollarla öğrenirler. Bu çocukların zengin içerikli materyallere maruz bırakılmaları iletişim becerilerinde olumlu yönde gelişmeler sağladığı bilinmektedir.

 

TEORİYİ UYGULAMAYA ÇEVİRME:

Çocuklara Uygun Dil, Karakterler, Öyküler, Müzik ve Mizah Kullanın.

Bu ilke iletişime aşağıdaki noktaları da içerir şekilde birçok yönden aktarılabilir:

• Doğumdan altı yaşa kadar olan çocuklar için, hayvan ve insan karakterlerin yanı sıra resmedici ve duyusal sözcükler, tekrar, ritim ve şarkı kullanın.

• Doğumdan altı yaşa kadar olan çocuklar için, içeriği mümkün olduğunca ilgi çekici yapmak için kafiyeler, bilmeceler, söylemesi zor sözcükler ve basit şakalar kullanın.

• 7 – 10 yaş arası çocuklar için, arkadaşlıklar, yeni beceri ve yetenekler ve günlük olaylar hakkında kullanılan öyküler hem gelişim hem de çocukların kendilerinin değerini ve eleştirel düşünme becerilerini test etme fırsatlarıdır.

• 11 – 14 yaş arası ergenler için, yüksek manevi değerlere sahip olumlu rol modellerin, aile/arkadaşlar/ medya etkisini dengeleme, deneyerek öğrenme ve bağımsızlık ihtiyacını sağlıklı yaşam tercihlerine yönlendirme sağlayacaj yaşantı yumakları oluşturun.

 

• Tüm yaş grupları için, çocukları daha önce akıllarına gelmeyen şeyleri görmeye, hayal etmeye, işitmeye ve yaratmaya davet eden iletişimi üretin. Bilim kurgu filmleri çocukların iletişim ve hayal güçlerini olumlu katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Gerekçe:

Çocuklar, iletişim onların yaşlarına bağlı gelişimlerine, ihtiyaçlarına ve ilgilerine göre oluşturulduğu zaman en iyi öğrenirler. İyi nitelikli ve verimli iletişim çocuk gelişiminin temellerini, bu gelişimi ve öğrenmeyi nasıl besleyeceğimizi anlamakla başlar.

Her bir yaş grubuna özgü, öykülerin konuları, karakterleri ve özgün içeriği açısından en uygun seçimlerin yapılmasına aktarılabilecek güçlükler ve ilgiler vardır. Her yaş grubunda esas olan kavramsal zorluk düzeyidir. Yaşın ilerlemesiyle çocuklar daha karmaşık içeriği, bağlamları ve biçimleri hem anlayabilmekte hem de talep etmektedirler.

 

ETKİLEŞİMİ DESTEKLEYİN VE MODEL OLUŞTURUN:

Gerekçe: Etkileşimli iletişim, çocuklar daha fazla dikkat göstermek ve öykü ya da başka bir araca daha fazla katılımcı olmak için teşvik edildiklerinde ortaya çıkar. Katılımcı iletişim, katılımcı eğitim gibi, daha fazla çocuk-dostudur. Çocuklara ve ergenlere, bilhassa öğretici iletişim biçimleriyle kıyaslandığında, bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak katılım fırsatını sağlar. Her ne kadar teknoloji temelli iletişim, bloglar ya da mesajlar gibi, etkileşim amaçlı tasarlanmış olsalar da etkileşim, kitaplar, oyunlar, kukla gösterileri, şarkı, radyo ve televizyon gibi geleneksel iletişim araçlarına da dâhil edilebilir. İzleyiciyi kendilerini ifade etmek, vücut hareketlerini kullanmak, eleştirel düşünmek ve geri bildirim sağlamak için ne kadar çekebilirsek, o nispette gerçek katılımcı iletişime yaklaşırız.

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8