Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Esnafa ve küçük işletmeye düşük faizli kredi

6.12.2019 - 08:45:15

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ekim ayında girişimcilere yönelik yeni bir destek paketi açıklamıştı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilere, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatmıştı.

10 PUANI DEVLETTEN: Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50 bin liralık limit 70 bin liraya çıkıyordu. Stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmelere de 500 bin liraya kadar kredi finansman desteği sağlanıyordu.

Alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini ise KOSGEB karşılıyordu. Bakanlık, şimdi bununla ilgili yeni bir adım daha attı.

15 BİN TL’LİK AVANTAJ: Esnafın ve KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB’in bankalarla yaptığı protokolde yeni bir faiz desteği sağlandı.

KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı’nda faiz oranlarını aşağıya yönlü revize ederek, 175 baz puanlık bir indirim yaptı.

Böylece örneğin 500 bin TL kredi kullananlar, bu revizyonla birlikte artık 15 bin liraya kadar daha az maliyetli finansman kullanabilecek.

KREDİ GARANTİ FONU: Faiz oranları çekilen miktara ve vadeye göre değişiyor.

Örneğin bir işletme 50 bin lira krediyi 13.75 faiz oranıyla kullanırken, şimdi 175 baz puanlık (1.75 puan) indirimle, aynı miktardaki krediyi yüzde 12 faiz oranı ile kullanabilecek.

Burada faiz oranının 10 puanını KOSGEB karşılayacak. Bu durumda sadece yüzde 2 faiz oranı ve ana parayı esnaf ve işletme ödeyecek. Kredinin teminatını ise Kredi Garanti Fonu verecek. Düşük faizli krediden faydalanmak için anlaşmalı 10 bankaya başvurmak gerekiyor.

NELERİ KAPSIYOR? İşletmeler, 10 bankadan kredi kullanacak. Bu kredinin yıllık faiz veya kar payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak.

Program kapsamında KOBİ’ler ‘İşletme kredisi’ veya ‘makine teçhizat kredisi’ kullanacak. Bu krediler sürekli açık olacak.

KOBİ’ler istedikleri zaman, limitleri dahilinde bu destekten yararlanabilecek.

Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak. İşletme 3 yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek.

KOBİ’ler, faizde aşağı yönlü revizyonla artık 15 bin liraya kadar daha az maliyetli finansman kullanabilecek.

Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz veya kar payı ödemesi yapacak. 18 aylık planlamada, faiz veya kar payı oranı ise 4’e çıkacak.

ANLAŞMALI BANKALAR: Akbank, Denizbank, Yapı Kredi, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)   

DÜZCESPOR KAZANMAK ZORUNDA

ÜÇÜNCÜ Lig temsilcimiz Düzcespor hafta sonu kendi saha ve seyircisi önünde Yomraspor’u konuk edecek.

Son 2 haftayı puansız kapatan Düzcespor, Yomra maçından üç puan çıkartması bekleniyor.

Tehlikeli bölgeden uzaklaşmak için bu maçı kazanmak zorundayız. Sezonun ilk yarısının son haftalarında yüzümüzün gülmesini istiyoruz.

Düzcespor 19 puanla 12.ci sırada yer alırken, Yomraspor’un 17 puanı bulunuyor.

Her iki takımda yaralı olurken, gülen tarafın kim olacağı merakla bekleniyor. Düzcespor’un tek avantajı kendi saha ve seyirci avantajını kullanması olacak.

Düzcespor’a Yomraspor karşısında başarılar dilerim.

Esenkalın…        

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8