Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmed Önemli

Korona günlerinde çocuğunuzun stresini ve kaygısını azaltmaya yönelik 12 ipucu (1)

24.03.2020 - 09:26:48

ENDİŞELİ veya stresli bir çocuğun ebeveynliği nasıl yapılır?

Anksiyete belirtileri çocuklarda ve ergenlerde yaygındır ve okul çağındaki çocukların yüzde 10 ila 20'sinde anksiyete belirtileri görülür. Daha da fazla sayıda çocuk anksiyete bozukluğu olarak nitelendirilmeyen stres yaşar. Peki çocuğunuzun endişesini ve stresi azaltmaya nasıl yardımcı olabilirsiniz?

1. Çocuğunuzu korkusuyla yüzleşmeye teşvik edin

Durumlardan korktuğumuzda onlardan kaçınırız. Bununla birlikte, kaygı uyandıran durumlardan kaçınmak kaygıyı korur. Bunun yerine, bir çocuk korkularıyla karşı karşıya kalırsa, kaygının zaman içinde doğal olarak kendi kendine azaldığını öğrenir. Vücut çok uzun bir süre endişeli kalamaz, bu yüzden vücutta vücudu sakinleştiren bir sistem vardır. Kaygı uyandırıcı durumda kalırsanız genellikle kaygınız 20-45 dakika içinde azalacaktır.

2. Çocuğunuza herkesin eksik yönlerinin olabileceğini söyleyin

Genellikle çocuklarımızın spor, okul ve diğer performans durumlarında başarılı olmalarının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ama bazen çocukların çocuk olmaları gerektiğini unutuyoruz. Çocuğunuzu çalışmaya teşvik etmek önemlidir, ancak çocuğunuzun hatalarını ve kusurlarını kabul etmek ve kucaklamakla eşit derecede önemlidir.

3. Çocuğun Pozitif Özelliklerine Odaklanın

Birçok kez, endişeli ve stresli çocuklar olumsuz düşünce ve kendilerini sürekli olumsuz yönde eleştirdikleri için negatif duygular içinde kaybolabilirler. Çocuğunuzun olumlu özelliklerine ne kadar çok odaklanırsanız, çocuğunuzun kendisi hakkındaki olumsuz düşünceleri o yönde azalacaktır.

4. Rahatlatıcı aktiviteler planlayın

Çocuklar dinlenmek ve çocukluğunu yaşamak ister. Ne yazık ki, bazen spor gibi eğlenceli aktiviteler bile rekabete dayalı olarak yapıldığında çocuğun stres ve kaygısının artmasına yol açmaktadır. Bunun yerine, çocuğunuzun sadece eğlenmek için oyun ve spor aktivitelerine katılımları sağlanmalıdır. Unutmayalım çocuğu anlamanın yollarından biri de oyun oynamaktır.

5. Model alarak davranış geliştirme-Pozitif düşünme

Çocuklar görür çocuklar yapar. Kaygı uyandıran durumlardan kaçınırsanız, çocuğunuz da kaygı uyandıran durumlardan kaçınacaktır. Anne baba kendine iyi bakar ve kendi ihtiyacı için zaman ayarlarsa, çocuğunuz da kendi kendine bakımın hayatın önemli bir parçası olduğunu öğrenecektir. Herhangi olumsuz bir durumda olumlu düşünürseniz, çocuğunuzda olumlu düşünme becerisi kazanacaktır.

6. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını ödüllendirin

Çocuğunuz korkularıyla karşı karşıya kalırsa, bunu övgü, kucaklama veya hatta bir çıkartma veya küçük bir jest gibi somut bir şeyle ödüllendirin. Bunu çocuğunuzun durumundan önce bir motivasyon kaynağı olarak belirlerseniz bu rüşvet değildir. Çocuğun davranışları ödüllendirirseniz, çocuğunuz bu davranışlara daha sık gösterecektir.

7. İyi uyku ve çocuğunuzun hijyenine dikkat edin

Çocuğunuz için bir uyku zamanı ayarlayın ve hafta sonları bile buna bağlı kalın. Ayrıca her gece 30-45 dakikalık yatma öncesi rutinler vardır. Bu rutinler: Diş fırçalama, kitap okuma ve ebeveyn ile çocuğun günü değerlendirmesidir. Bu rutinler çocuğunuzun uykuya dalmak için gerekli ön hazırlığı sağlayacaktır.

8. Çocuğunuzu kaygısını ifade etmeye teşvik edin

Çocuğunuz endişeli veya korkmuş olduğunu söylüyorsa, "Hayır değilsin!" veya "Sen iyisin." Böyle bir iletişim çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlamayacaktır. Bunun yerine, çocuğunuzu onu dinlediğinizi veya onu anladığınızı sağlamalısınız. Örneğin:  "Evet, korkmuş görünüyorsun. Ne hakkında endişeleniyorsun?" Sonra çocuğunuzun duyguları ve korkuları hakkında konuşmaya başlamalısınız.

9. Çocuğunuzun sorunu çözmesine yardımcı olun

Çocuğunuzun duygularını doğruladıktan ve çocuğunuzun deneyimini anladığınızı ve çocuğunuzun söylediklerini dinlediğinizi gösterdikten sonra, çocuğunuzun problem çözmesine yardımcı olun. Bu, çocuğunuz için sorunun çözülmesi anlamına gelmez. Çocuğunuzun olası çözümleri belirlemesine yardımcı olmak anlamına gelir. Çocuğunuz çözüm üretebiliyorsa, bu harika. Değilse, çocuğunuz için bazı potansiyel çözümler üretin ve çocuğunuzdan en iyi şekilde çalışacağını düşündüğü çözümü seçmesini isteyin.

10. Sakin olun

Çocuklar, durumlarına nasıl tepki verileceğini belirlemek için ebeveynlerine bakarlar. Hepimiz çocukluk evresini geçirdik. O evrede ebeveynlerimizin nasıl tepki verdiğini öğrendik. Ebeveyn endişeli görünüyorsa, çocuk ağlar. Bunun nedeni, çocuğun duruma nasıl tepki vereceğine dair bir işaret için ebeveynlerine bakmasıdır. Her yaştan çocuklar ebeveynlerinin duygularını yakalar ve onlarla benzer davranışta bulunurlar. Endişeli iseniz, çocuğunuz bu kaygıyı yakalayacak ve kendi kaygısında bir artış yaşayacaktır. Yani çocuğunuzun kaygısını azaltmak istediğinizde, kendi kaygınızı yönetmelisiniz. Bu kendi konuşmanızı yavaşlatmak, rahatlamak için birkaç derin nefes almak ve yüz ifadenizin sakin tutmak şeklinde olabilir.

11. Çocuğunuzla birlikte gevşeme egzersizleri yapın

Bazen çocuğunuzun stresini ve kaygısını azaltmasına yardımcı olmak için gerçekten temel gevşeme egzersizleri gereklidir. Bu, çocuğunuza birkaç yavaş, derin nefes almasını söylemeniz anlamına gelebilir (ve çocuğunuzla birlikte birkaç yavaş nefes almanız, böylece çocuğunuzun hızına uyması). Ya da çocuğunuzdan kendisini plaj gibi rahatlatıcı bir yerde ya da bir arka bahçe hamakta dinlenmesini istemesi anlamına gelebilir. Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve görüntü ile ilgili sesleri, kokuları ve hisleri hayal etmesini isteyin. Örneğin, gözlerinizi kapatın ve kendinizi sahilde hayal edin. Dalgalar içeri girip çıkarken sörfün sesini dinleyin. Uzaktan uçan martıların sesini dinleyin. Şimdi, parmaklarınızın altındaki sıcak kumun hissine ve cildinizi ısıtan güneşe odaklanın. Çocuğunuz kaygı uyandırıcı zamanlarda bu teknikleri kendi başına yapabilir.

12. Asla pes etmeyin

Çocuğunuzda anksiyete ve stres kronik bir hal almış olabilir. Çoğu zaman, bir çocuğun kaygısının kaynağı zamanla değişebilir. Böyle zamanlarda çocuğun kaygı ve stresinin kaynağının ne olduğunu tespit etmelisiniz. Kaygı ve stres yönetimi tekniklerinin uygulanmasını sürekli hale getirmelisiniz. Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzun stres ve kaygısını yönetemiyorsanız bir uzmana başvurunuz.

Dkt. Mehmet ÖNEMLİ
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8