Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Tencere tava, Düzce’de aynı hava…

13.05.2020 - 09:11:32

COVİD-19 önlemleri, Düzce’de oldukça iyi bir şekilde uygulansa da bazı aksaklıklar ve de abartılar gözden kaçmıyor da değil.

Düzce merkezde yoğunluk olmaması ve sosyal mesafeyi düzenlemek için oluşturulan giriş-çıkış noktalarına baktığımızda düzensizlik fark edilebiliyor.

Örneğin, Spor Sokak’ın İnönü Parkı yönünde ateş ölçümü yapılsa da, isteyen vatandaşlar, pasaj içlerinden geçmekte. Kontrollü alanlarda ise ara yollardan da insanlar rahatlıkla merkeze çıkabilmektedir.

İstanbul Caddesi ise aynı tas aynı hamam misali. Motosikletler, özellikle elektrikli olanlar ve bisikletliler, kaldırımlarda fink atmaktadır.

Şöyle etrafa bakıyorum, bir sürü başıboş insan caddelerde avare avare gezmekte. Arka yollar ve cami avlularındaki banklarda oturanları görüyoruz. Zaman zaman ekipler uyarıda bulunsalar da bu sorumsuz kişilerin pek umurunda bile olmuyor, maalesef.

 

BÜYÜK BALIK, KÜÇÜK BALIĞA YEM OLMASIN

Mesela, mağazalarda sosyal mesafe kuralı pek tutmuyor. Maskesiz vatandaşlar bile zincir marketlere rahatlıkla girebilmektedir. İstanbul Caddesinde beyaz eşya, elektronik eşya vesaire ürün satılan bir zincir mağazada insan yoğunluğu ise hat safhada. Bir vatandaş bu mağaza için, “Burayı kimse denetlemiyor mu? Bu mağaza, torpilli mi?” diye mesaj atmış.

Bu arada, arka mahallelere kadar yayılan diğer zincir marketlerde ise sosyal mesafe ve maske hak getire.

Küçük esnafa göz açtırma, büyük balıklara dokunma anlayışı fark edilmektedir. Olmuyor efendim, böyle olmuyor.

Ben özetle söyleyeyim, merkezde bazı vatandaşlar sorumsuzca davranırken, denetimlerde yorgunluk- bezginlik alametlerini gözlemleyebiliyoruz. Yani, curcuna genel anlamda fark edilmektedir.

Buraya kadar aksaklıkları dile getirmeye çalıştım. Anlaşıldıysa sorun yok. Daha sıkı denetimin şart olduğu aşikardır.

 

65 YAŞ VE ÜSTÜNE 4 SAATLİK İZİNDE GÖRDÜKLERİM

Geçtiğimiz Pazar günü 65 yaş üstü için 4 saatlik serbestlikte merkezdeydim. Dikkatimi çeken bazı eksikleri ifade edeyim: Haftalardır ev hapsinde olan insanlarımız ya kendileri, ya da yakınlarıyla merkeze çıkmışlar. Vatandaş Kültür Mahallesindeki evinden çıkmış, havanın da saat 11.00’den sonra sıcak olmasıyla yorulmuş, bir bankta oturarak dinlenmek istemektedir. Ancak, ekipler yaşlılara bankta oturarak dinlenmelerine izin vermemektedir. Pazar günü dışarı çıkan bu yaşlılara, ekiplerin sosyal mesafeye uymaları şartıyla hoş görülü davranmaları gerektiğini düşünüyorum.

Yine, 65 yaş ve üstüne izin saatlerinin sıcakların artmasıyla 11.00-15-00 saatleri yerine, 15.00 ile 19.00 saatlerine alınması istenmektedir.

Ayrıca, vatandaşlara uyarılarda özellikle bekçilerin biraz sert davrandığı yönünde mesajlar da bize ulaşmaktadır. Özellikle kadın ve yaşlılara bu konuda biraz daha hoşgörü istenmektedir.   

Düzceli vatandaşlara seslenip, bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, başıboş olarak dışarı çıkmayın uyarısıyla yazıma son veriyorum.

Özetle; evde kalmak sizi hayatta tutar. Esenkalın.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8