Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Yaşantımız değişti

3.06.2020 - 09:56:09

ŞU dünya ne garip değil mi? Darbeler, seller, savaşlar, depremler, hastalıklar, trafik kazaları, cinayetler, intiharlar, boğulmalar, yangınlar diye diye bitmeyen olaylara bir de virüs eklendi.

Dedikodular, çıkarcılık, menfaatçılık, haram yeme, dolandırma, hak yeme, kandırma, kul hakkı, kıskançlık yaparken bunlara bir de virüs eklendi.

Yetkililer yasak koymaya çalışır, biz deleriz. Doktorlar insan hayatı kurtarır, biz doktor döveriz. Ambulans hasta taşır. Biz ambulans taşlarız. Esnaflar para kazanmak için mal alır, hırsızlar bir gecede soyar gider. Bunlara bir de virüs eklendi.

Belediye asfalt yapar, biz asfaltı bozar çukur açarız. Belediye çöpleri toplar, biz yerlere çöp atmaya devam ederiz. Ağaç dikilir, biz ağaçları keseriz. Çiçek dikilir, biz çiçekleri sökeriz. Bunlara bir de virüs eklendi.

Trafik kazaları azalsın, insan hayatı kurtulsun, ocaklar sönmesin, çoluk çocuk yetim kalmasın diye devlet bir dizi tedbirler alır. Ne yapar? Radar uygulaması yapar, EDS koyar, yol ve hız kontrolleri yapar. Biz ne yaparız? Allah ne verdiyse basa bas gideriz. Lafımız da hazırdır, arabanın hakkını vereceksin. İyi de arabanız çoluk çocuğunuzdan daha mı değerli? Bunlara bir de virüs eklendi.

Devletimiz sokağa çıkmayın der, biz çıkarız, yapmayın der, biz yaparız. Maske takın der, biz takmayız. Ellerinizi dezenfekte edin, kolonya dökün, en az 15 saniye yıkayın der, biz yıkamayız. Bu bölge riskli girmeyin der, biz meraktan gireriz. Bunlara bir de virüs eklendi.

Güvenlik güçleri sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde yakaladıkları kişilere cezai işlem uygulamak ister kıyameti koparırız. Hatta alkol alıp dehşet saçmaya çalışırız. Bunlara bir de virüs eklendi.

Tedbir amaçlı bazı yolları, bazı il, ilçe, kasaba, köylere giriş çıkışları kapatırız. Biz ne yaparız? Dağ yollarından, kaçak yollardan gelip gitmeye bakarız. Bunlara bir de virüs eklendi.

Daha saymakla bitmeyen binlerce örnekler var. Bizleri ne savaşlar, ne darbeler, ne depremler, ne hastalıklar, ne de seller ders olmadı.

Kısacası insan oğluna ne yaparsanız yapınız değiştiremezsiniz. Hani bir laf vardır. Can çıkar huy çıkmaz. Güneşi severiz gölgeye kaçarız. Yağmuru severiz şemsiye açarız. Ne bileyim rüzgârı severiz camı kapatırız.

İnsan oğlunun dünyaya verdiği zararı kimse vermiyor. Parayı bulan, altına araba çeken, giyimini değiştiren, yürüyüşünü değiştiren, şımaran, şükür etmesini bilmeyen yine bizleriz.

Bu felaketlerden ders almıyoruz. Bize aralıklarla dersler veriliyor, uyarılar veriliyor anlamıyoruz. Yine bildiğimizi okuyoruz. O anlık hee diyoruz, ardından yine eski halimize dönüyoruz.

Bakınız, maske takıyoruz, yakın temas edemiyoruz, kucaklaşamıyoruz, ziyaretler yapamıyoruz, cenazelere katılamıyoruz, düğün yapamıyoruz, toplantı, seminer, festival, gruplaşma yapamıyoruz.

Niye? Hastalık var diye…

Son model evin, son model araban, çok paran olsa ne olacak? Bakın hastalık var. Herkes gibi hepimiz de aynı kabın içindeyiz. Hala uyanamıyoruz, hala ders almıyoruz, hala bildiğimizi okuyoruz.

Yazıma devam edeceğim ama sayfalar almayacak. Size ne kadar bulmaca gibi yaşadığımızı bir fıkra ile izah edeyim.

Akıl hastanesinde doktor koğuşları gezerken hastalardan birinin bir şeyler yazdığını görür:

“Kolay gelsin. Ne yazıyorsun?” Deli cevap verir. “Mektup yazıyorum” Doktor: “Aaa kime peki?” Deli: “Kendime” Doktor: “Ne yazdın peki mektupta?” der.

Deli cevap verir: “İlahi doktor bey siz deli misiniz? Mektubu daha almadım ki nerden bileyim ne yazdığını.” Biz de yarın ne olacağını bilmeden merak içinde yaşayan bir toplum olmaya başladık.

Başta valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı olmak üzere koronavirüs tedbirlerinde emeği geçen sağlıkçılara, emniyet teşkilatına, jandarma teşkilatına, belediye camiasına, doktorlarımıza, hasta bakıcılarına, ambulans şoförlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Devletimize her ne kadar kimin emeği geçmişse hepsine tek tek teşekkür ederim. Allah bir daha böyle felaketler vermesin. Amin.

Arkadaşlar 2. dalga söylentisi devam ediyor. Lütfen kurallara uyalım, verilen görevleri yerine getirelim. Daha virüs hastalığı geçmedi.

Esenkalın…  

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8