Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Bir musibet, kırk nasihatten iyiymiş..

3.06.2020 - 18:01:57

COVID-19 tedbirleri kapsamında, Düzce Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bariyerler koyularak araç trafiğine kapatılan İstanbul Caddesiyle ilgili açılsın mı-kapansın mı tartışmaları geldi aklıma.

Hatırlarsanız;  tramvay yolu diye kapanan İstanbul Caddesi’ne araçlar sokulmaz olmuştu. Bir gurup esnaf ve bankalar bu işe uzun süre itiraz etmişti. Düzce Postası Gazetesi olarak hem tramvayın kalkmaması, hem de İstanbul Caddesi’nin trafiğe açılmaması konusunda çok ısrarcı olmuştuk. Halkımızın büyük çoğunluğu bu konuda gazetemize destek vermişti. 

Trafiğe kapanan ve bisiklet yolu yapılan caddede bir türlü motosikletlilerin önünün alınamaması ise ayrı bir hengame, ayrı bir dert olmuştu. Sanki motosikletler araç sınıfında sayılmaz gibi davranılmıştı. 

Sonuçta, önce tramvay hangara çekilmiş, sonra da İl Trafik Komisyonu kararıyla, tekrar trafiğe açılan İstanbul Caddesi’nde esnaf ve bankacıların dediği oldu. Raylar gitti hurdaya, tramvay ise kamyon sırtında yeni istirahatgâhına postalandı.

COVID-19 geldi kapıya dayandı. Sonra yine İstanbul Caddesi trafiğe kapandı.  Sadece yayalar görevli ekiplerce gerekli kontrollerden sonra caddeye alınmaya başladı. Şimdi, uzunca kuyruklar oluşturan yayalar İstanbul Caddesine akın etmeye başladı ve devam ediyor. Hem de ne yoğunluk, ne yoğunluk. Kuyruk geç vakte kadar devam ediyor. Zira, bankalar burada, esnafın büyük bölümü burada.  Bayram öncesi Ramazan ayında doldu, taştı bu cadde. Hani, tramvay yolu diye kapanınca “iş yapamıyoruz”  diyen esnaf ve bankalar, COVID-19 girince işiniz mi eksildi?    

Şimdi işler aynı. Yayalar araçsız da yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşı bazı kurallara alıştırmak yerine, caddeyi trafiğe açma kolaylığına COVID-19 araya girdi. Demek ki, İstanbul Caddesinin bence torpilli olan bu kısmı, trafiğe kapanınca da hiçbir şey fark etmiyormuş. COVID-19 tedbirleri bir nevi bu konuda tecrübe ve imtihan oldu.

Asıl, bam teline de değinmekte fayda var: En baştan beri, İstanbul Caddesi belediyenin bitiş noktasında araç trafiğine kapanmış, diğer kısmında ise trafik alabildiğine kör düğümdü. COVID-19 vukuu bulduktan sonra da işlem aynı. Sanki İstanbul Caddesi’nin Büyük Cami yönüne COVID-19 giriyor, Belediyenin, Celal Kasapoğlu Caddesi yönüne COVID-19 girmiyor muamelesine tabi tutuluyor. Halbuki, yoğunluk her iki yönde de aynı. Buna “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” denmez de ne denir?

Düzce merkezde her yanı geziyorum. Öyle manzaralar görüyorum ki, sormayın gitsin. Sayın Valimiz ile bir görüşme imkanım olsa da bazı konuları bir bir anlatsam. Bir imkanım olsa da, Sayın Belediye Başkanımıza da aynı konuları anlatsam.

Ne yazık ki, Düzce trafikte çözümü bir türlü bulamıyor, bir açmaz içinde. Düzce’nin bir trafik vizyonu halen hayata geçemedi.  

Şimdi, diyoruz ki; hazır başlamışken, yine trafiğe kapalı uygulaması devam etsin. Hem de tamamında. Görüldüğü üzere, araç girmeyince de vatandaş yaya olarak bu caddeye girip, bankalarda işlerini görüyor, alışveriş yapıyor. Hatta hiç işi olmayanlar da aylak-aylak gezebiliyor.

Kısacası; COVID-19 tedbirleri gösterdik ki; bir musibet, kırk nasihatten iyiymiş.

Not: Bir sonraki haftadaki köşe yazımda, “D-100 Karayolunun Gümüşova-Kaynaşlı arası” başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. 

Haber-Yorum: Harun Can Şerbetçi
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8