Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Ayasofya II

24.06.2020 - 16:57:12

SEVGİLİ dostlar; affınıza sığınarak geçen haftanın devamı mahiyetinde, bu hafta da Ayasofya üzerinde sohbetimize devam edeceğiz.

Kısaca bir tarihçe verecek olursak; Ayasofya Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında yaptırılan bazelika planlı bir Patrik Katedral idi. Fakat İstanbul'un fethiyle, Ayasofya Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri tarafından, Konstantiniyye Vakfına bizzat şahsi hesabından 55.000-duka altın ödenmek suretiyle satın alınmış ve bizzat kendisinin kurmuş olduğu “Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı” adına cami olarak vakfen tescil edilmiştir. 

 

O DÖNEMİN ULUSLARARASI HUKUKU NE DİYOR?

ÖNCELİKLE ifade edeyim ki; 1453'de Bizans'ın gerçek adı Doğu Roma İmparatoru idi...1453'de dünyaya hakim olan hukuku bilmeden Ayasofya ile ilgili süreci günümüz insanına anlatabilmemiz cidden zordur... O dönemin uluslararası hukuk sistemine göre, bir ülkenin diğer bir ülkeyle savaşa girip, sonunda savaştan zaferle çıkması halinde taraflar, uluslararası hukukun pekiştirmiş olduğu şu ilkelere uymak mecburiyetinde idiler... Peki, ne idi o ilkeler? Fethedilen ülkenin kralına ait olan, yani Doğu Roma İmparatoruna ait olan ne varsa, galip devletin, Devlet Başkanı'na geçecekti. Aynı şekilde mağlup devletin askerine ait olan ne varsa onlarda galip devletin askerlerine geçiyordu. Dini kurum ve kuruluşlara ait olan yapı ve mabetler de galip devletin mensubu bulunduğu din'e ait oluyordu. Bu ilke eski Roma Hukukunun belirlediği bir hüküm idi.

O dönemin hukuk yapısı içerisinde Ayasofya doğrudan doğruya bizzat Roma İmparatorunun kendi şahsına ait, ferdi mülkiyet konusu bir kiliseydi. Bu itibarla mağlup devlet durumundaki Doğu Roma Kralına ait olan Ayasofya, Roma Hukukunun hükmü ve o döneme ait Uluslararası hukukun pratiği doğrultusunda fetihle birlikte galip devletin imparatoru sıfatıyla ve aynı statüyle Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerine geçmiş ve şahsi malı olmuştu. Zira sivil hukuk bunu gerektiriyordu.

Fakat Fatih Sultan Mehmet Hazretleri hem Roma Hukuku hem de Uluslararası Sivil Hukuka göre şahsi malı olan Ayasofya’yı yukarıda ifade ettiğimiz şekilde bedelini şahsen ödeyerek, İslam hukuku ve kendi örfi hukukuna göre kurmuş olduğu “Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfına” Cami meşruhatıyla vakfen tescil ettirmiş idi.

 

PATRİKHANENİN İDDİALARI!!!

Sevgili dostlar şu husus herkes tarafından gayet iyi bilinmelidir!.. Ayasofya, fetih öncesi Doğu Roma İmparatorunun üzerine kayıtlı özel mülkü iken, Roma Hukuku'nun ve Uluslararası Hukuk'un amir hükmü doğrultusunda, galip devletin Başkanı olan Fatih Sultan Mehmed' Han'ın özel mülkü mesabesinde ona intikal etmiş olan bir gayrimenkuldür.

Bazı çevrelerin iddia ettiği gibi Ayasofya, ne fetih'ten önce ne fetih'den sonra, hiçbir zaman Patrikhane'ye ait bir taşınmaz olmamış, onun mülkiyetine hiçbir zaman girmemiştir. Dolayısıyla Patrikhanenin Ayasofya üzerinde mülkiyet iddiasında bulunmaya hiçbir hak ve hukuku yoktur.  Ayasofya'nın, Patrikhaneye ait bir taşınmaz olmadığına, özellikle dikkat çekmek isterim.

Günümüzde, uluslararası korumalardan yararlanarak Patrikhane'nin Ayasofya üzerine  hak iddia etmeye kalkması tarihi gerçeklere, dönemin hakim hukuk anlayışına ve pratiğine tamamen ters olup, asla kabul edilemez hilaf-ı hakikat bir iddia, hatta uydurma bir haber üretimidir.        

Halbuki olay net ve açıktır; Ayasofya fetihle beraber o zamanın uluslararası hukuk anlayış ve teamüllerine göre galib devletin başkanı sıfatıyla, Fatih Sultan Mehmed Han'a, özel mülkü statüsünde  intikal etmiş, fethi müteakiben de bizzat Hakan-ı Şahane'nin kendi milli hukukuna göre, kurmuş olduğu Ebulfetih Sultan Mehmed Vakfına Cami olarak, vakfen tescil edilmiştir.

 

VE AYASOFYA CAMİYE DÖNÜŞÜYOR!

Ve nihayet vakfın kuruluşunun tamamlanmasıyla birlikte hukuken tamamına eren dönüşüm, bizzat Sultan'ın takibiyle mihrab-ı mimberi, kürsüsü, mahfeli, minaresi, alemi ve külliye müştemilatının ilavesiyle fizik boyutta da tamamlanmış, nihayet müteakip haftalarda cemaat-ı kübra ile  kılınan bir cuma namazı ile birlikte Ayasofya fiilen camiye dönüşmüş ve böylece mevcut haliyle Feth-i Mübin'in sembolü olarak bütün dünyaya ilan edilmişti... Taa 1934'e kadar, İstanbul'un, işgal yılları dahil minarelerinden ezanlar nazlı nazlı bütün dünyaya çağrı sinyallerini sunmuş, zemini secde eden alınlara seccade olmuştu...

Ne mutlu o ezan seslerinin yankılandığı kulaklara, ne mutlu onun zemininde secde eden alınlara...

Haftaya 1934'den itibaren sohbetimize devam etmek üzere, şimdilik hoşçakalın sevgili dostlar, kalın sağlıcakla.

              
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Dünya tek devlet olsa İstanbul o devletin başkenti olur. Böyle bir şehiri bize miras bırakan ecdadımıza ne kadar dua etsek azdır. Dünyanın en güzel şehri. Eşek semeri ile alınır, semeri ilerde satılır. Eskiyen semer yenilenir. Semer yenilenirken eşeğe fikri sorulmaz, ölçüsü alınır. Anlayan anlamıştır. Orası Türkiye devletinin malı. Hocam bunu hukuk dili ve tarihi geçmişi ile anlattı. Kararı devlet büyükleri verecektir. Hiç kimse merak etmesin her hali ile korunmaya değer bir eserdir. Siz yeterki namaz kılın bahaneyi bırakın, dünya bir ibadethanedir. Ülkemizin her karışı bedel ödenerek milletimize Ka zandırılmıştır. Siyasi malzeme yapmaya gerek yok. Kıymetini bilelim. Saygılar sayın hocam ve kıymetli takipçiler.
Hasan Kudal - 29.06.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,85

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8