Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Motosiklilere teslim mi olduk?

5.08.2020 - 08:58:31

DÜZCE’DE zaman zaman denetimler yapılsa da kuralsız, istediği yerden giden, trafiği ters-yüz kullanan motosikletlilerin özgürlüğü tam gaz sürüyor.

Nereye baksan, bir motor. Kaldırım, ara sokak, yaya köprüsü, hatta şu çok meşhur, mavi boyalı bisiklet yolu bile adeta motosikletlere teslim. Kimi kasksız, kimi plakasız, belki birçoğu ehliyetsiz.  Artık, Düzce’de bisikletiler çoğunluğu kaybetti. Hatta motosikletiler yüzünden yollara çıkamaz oldular.

Şehrin her yerinde tam gaz basan, kasksız motosikletlileri biz yayalar hayretler içinde izliyoruz. Bu MOBESE’ler ne işe yarar merak ediyoruz. Yoksa kapalı mı bu kameralar? Bunlara ceza yazılıyor mu?

Bu motosikletliler, Düzce insanın huzurunu kaçırıyor, yaşam kalitesini düşürüyor. Her an her yerdeler. Nereden çıkacakları, nereden aniden fırlayacakları belli değil. Bu yazdıklarım ve yazacaklarım açık seçik ortada. Yaya yollarında, meydanlarda park edenler adeta istila halindeler. 

Son aylarda meydana gelen trafik kazalarında motosikletlerin sayısı anımsanmayacak kadar çok. Biz haberciyiz. Tüm Düzce haberlerini bir gözden geçirin. Bakın bakalım; birkaç ayda kaç tane motosikletli kazalara karışmış? 

Bilindiği gibi düne kadar İstanbul Caddesi, Belediye önünden Anıt Parka kadar trafiğe kapalıydı. Belediye önünde tedbir amaçlı bariyer çekildi. Ancak, motosikletliler bu bariyerlerin boşluk kısımlarından tam gaz geçerek İstanbul Caddesine dalmaktadır. Motosikletiler, Atatürk Bulvarından fırlayarak Belediye önüne, yani Cedidiye Meydanına dalmaktadır. Halbuki belediye önünde ekipler bunları durdurabilir. Zabıta ceza yazabilir. Ama nerede? Bu motorlar yüzünden Belediye Meydanında insanlar kaçışmakta, güvercinler bile kaçmaktadırlar. 

Bunları, Spor Sokak, Gaziantep Caddesinde de görmek her an mümkündür, aynı kuralsızlığı yapmaktadırlar.

Bu günlerde torpilli İstanbul Caddesi’nin, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ifadesiyle İstiklal Caddesine benzemesi için çalışmalar başladı. Ne işe yarayacak? Motosikletlilere ralli alanı olur burası. 

Hele hurda toplayan o elektrikli araçlar her yerde kol geziyor. Arkalarında çöp dolu torbalar, ters yüz istedikleri yere girerek hem insanları, hem trafiği ters köşe yapıyorlar.

Ben her zaman diyorum; Düzce’ye uzay üssü kursan bile şu trafiği çözmezsen insanları mutlu edemezsin.

Ben bir şehrin yaşam kalitesine bakarım. İnsanlar, ailecek gezecekleri-dolaşacakları yerlerde huzursuzsa senin yaptığın saç-sakal tıraşa benzer. 

Biliyorum,  yazınca, üç maymun oynanacak. Ancak, “halk yazın bunları” diyor. Şimdi herkes topu bir birine atacak. “Oraya polis bakıyor, yok zabıta bakıyor”  mavalları olacak.    

Düzce, gerçekten şehir merkezine gelince insanın içini bunaltıyor. Olumsuzluklar insanın psikolojisini etkiliyor. 

Bilmiyorum, bunlar sizler için bir şey ifade ediyor mu? Ben yine bilin istedim. 

Görüşmek üzere. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8