Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet ŞİMŞEK

Sessiz sedasız bir ölüm…

5.08.2020 - 08:58:50

Düzce Postası’nda 11 bölüm halinde yayımladığımız yazı dizisi bu köşede bazı konuları işlememizi ileri tarihlere bıraktı.

Aslında 11 günde bitecek olan dizi korona günleri münasebetiyle gazetemiz haftada iki gün yayınlandığı için 3 aydan fazla bir zaman sürdü.

Bunlardan bir tanesi ise geçen sene sessiz sedasız vefat Hilmi İşgüzar’dı.

İşgüzar yakın siyasi geçmişimize damga vuran politikacılardan…

13, 14 ve 16’ncı dönem Sinop Milletvekili ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi İşgüzar, geçen yıl hayatını kaybetti.

Hilmi İşgüzar, 1977 sonlarında yaşanan meşhur “Güneş Motel Olayı”daki 11 milletvekilinden biriydi.

Adalet Partisi'nden istifa eden 11 kişi Bülent Ecevit ile bakanlık karşılığı hükümette yer aldı.

İşgüzar da o dönemin önemli politik aktörlerinden biriydi.

Hilmi Bey, 12 Eylül 1980'den sonra, “kayırma, yolsuzluk, nüfuz ticareti, vazifeyi suistimal ve menfaat temini suretiyle BAĞ-KUR ve SSK'yı zarara uğrattığı” iddialarıyla Millî Güvenlik Konseyi (MGK) tarafından 2 Şubat 1981 tarihinde Yüce Divan'a sevk edildi.

Toplam 16 kişi 26 Mart 1981 tarihinde başlayan yargılanmaları 12 Nisan 1982 tarihinde sonuçlandı.

Hilmi İşgüzar, 9 yıl 8 ay ağır hapis ve 5 milyon 251 bin lira para cezasına çarptırıldı..

İşgüzar için geçen 3 Haziran’da TBMM Şeref Merdivenleri önünde tören düzenlendi.

Edremit Bekir Efendi Camisinde kılınacak öğle namazını müteakip Eski Mezarlığa defnedildi.

 

PARLAK BİR MESLEKİ KARİYER

Orman Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Nancy Üniversitesi Millî Orman ve Su Okulu İhtisas yapan Hilmi İşgüzar’ın mesleki kariyeri oldukça göz kamaştırıcı oldu.

Orman Yüksek Mühendisi olan İşgüzar, çeşitli orman bölge müdürlüklerinde yönetici olarak görev aldı.

Öğretmenlik ve serbest avukatlık da yapan İşgüzar, Dünya Gazetesi yazarlığının yanı sıra şair ve yazarlıklarıyla da biliniyor.

İşgüzar, evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

DÜZCE’DE DE GÖREV YAPTI

 

Orman yüksek mühendisi olarak 1960’lı yıllarda Düzce Orman İşletmesi'nde bulundu. 

Düzceli orman mühendisi bir büyüğüm o dönemde Hilmi İşgüzar’ın öğrencisi olduğunu belirtiyor. İşgüzar’ın son derece donanımlı ve ufku açık birisini olduğunu kaydeden Düzceli tanıdığım bu düşüncelerini destekleyen bir hayli bilgi var.

İşte onlardan biri.

Masamda bulunan (Ülkü Basımevi 1953) “Düzce İlçesi ve Orman İşletmesi” adlı küçük bir kitapçığa imza atan üç yazardan birisi de Hilmi İşgüzar.

Diğerleri ise Faik Yaltırık ile Ali Hikmet Küçüokkoca.

46 sayfadan oluşan “Düzce İlçesi ve Orman İşletmesi” çalışmada şehrimizle ilgili olarak arşivlik bilgiler yer alıyor.

 

İŞGÜZAR’IN KALEMİNDEN DÜZCE DEKOVİLİ

Kitapçığa kısa bir göz atınca ilginç bilgilerle karşılaşıyorsunuz. 

Çalışmada “Dekovil İşletmesi” başlığıyla şu bilgiler yer alıyor:

Dekovil işletmesi Düzce Müdürlüğü’ne bağlı olup 19. kilometrelik bir güzergâha sahiptir. Düzce’den, Beyköy-Mehtibey-Çat-Şimşirlik ara depolarına kadar uzanan dekovil, Çiçekli bölgesinin istihsalini merkez deposuna nakleder. 50 beygir kuvvetinde iki buharlı ve bir de mazotlu olmak üzere üç lokomotif vardır.

1945 Nisanında dekovil yolu inşaatına ilk olarak Şimşirlik’ten başlanmış ve alt yapı inşaatının Mehtibey’e kadar olan kısmı kışa doğru, ikmal edilmiştir. Yolun aynı yıl bitmeyeceği anlaşılarak inşaat Düzce’ye 8 km. mesafede bulunan Beyköyü’nden Düzce’ye doğru yapılmaya başlanmıştır. Bu suretle Beyköy-Düzce arası, dekovil yolu ile 1946 senesinde bağlanmış oluyor. Beyköy-Mehtibey arası 1947 yılında birleştiriliyor. 1949 senesi sonuna kadar Çiçekli Bölge Şefliği tarafından ek göreve olarak deruhte edilen bu vazife 1950’de itibaren dekovil mühendisliği tarafından idare edilmeye başlanmıştır.

 

GÜNEŞ MOTELİ OLAYI NEYDİ?

5 Haziran 1977'de gerçekleştirilen genel seçim sonrasında Bülent Ecevit liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi, oy oranını %8 milletvekili sayısını da 28 arttırdı. 213 milletvekiline sahip CHP grubu, bu başarısına rağmen tek başına hükûmet kuracak çoğunluğa sahip değildi. Ecevit azınlık hükûmeti olarak kurduğu 40. Türkiye Hükûmeti'ne mecliste güvenoyu alamadı. Ardından Süleyman Demirel liderliğinde Adalet Partisi, Millî Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi'nden oluşan ve II. Milliyetçi Cephe olarak adlandırılan 41. Türkiye Hükûmeti'ni kurdu. 11 Aralık 1977'deki yerel seçimlerde de CHP birinci parti olarak çıkınca AP içinde eleştiriler başladı. Bülent Ecevit AP'den istifa eden 12 vekille, CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil'in organizasyonuyla İstanbul Belediyesi'ne ait Florya'daki Güneş Moteli'nde görüştü. 12 vekile CHP'ye geçişleri karşılığında bakanlık önerilmişti. CHP lideri Ecevit bu görüşmelerde Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi, Mete Tan, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Hasan Korkut, Cemalettin İnkaya, Ali Rıza Septioğlu, Oğuz Atalay, Enver Akova, Ahmet Karaaslan ve Güneş Öngüt ile görüştü. 9 AP'li vekil istifa ederek hükûmetten desteklerini çekti. Onları Elazığ Bağımsız Milletvekili Ali Rıza Septioğlu ve AP'li Enver Akova ve Ahmet Karaaslan takip etti. Ahmet Karaarslan, Ecevit ile görüşmeden önce Çınar Otel ve Kalyon Oteli'nde de görüşmeler yapıldığını söyleyip şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Bu ne bir alma ne de satmaydı. Ecevit'le yaptığımız görüşmede istifa eden milletvekilleri bağımsız kalacağı ve AP'yle CHP'nin bir araya getirilmeye çalışılacağı konusunda anlaştık, ancak Demirel buna yanaşmadı. İddia edildiği gibi Güneş Motel'de kalmadık. Sadece lokantasında bir toplantı yaptık. CHP'yi desteklemekle Milliyetçi Cephe hükümeti döneminde hazırlanan askeri darbeyi iki yıl ertelemiş olduk. Satın alınmış olsaydık istifa edemezdik.”

NOT: Kısa bir süre izin kullanacağımdan yazılarıma 1 hafta ara veriyorum. 17 Ağustos Pazartesi günü bu köşede buluşmak üzere (M.Ş)
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8