Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Koronaya kafa tutanlar

16.09.2020 - 09:00:51

DÜNYAYI kasıp kavuran korona hala peşimizde geziyor. Koronaya yakalanmamak için ne yaparsak yapalım nereye kaçarsak kaçalım yanımızdan ayrılmıyor. Bu virüs hastalığı bizim en ufak bir açığımızı arıyor.

İyi güzel de biz ne yapıyoruz?

Bildiğimizi okumaya devam ediyoruz. Herkesin dokunduğu yerlere dokunuyoruz. Yakın temaslardan vazgeçmiyoruz. Tokalaşmalardan, sarılmalardan vazgeçmiyoruz.

Aman be atın ölümü arpadan olsun diyerek işi zevke döküyoruz. Karşımızdaki kişilere hoş görünmek için onları memnun etmek için kendimizi feda etmeyi bile göze alıyoruz.

Bu insanoğluna ne oldu? Biz neden böyleyiz? Biz bu hale nasıl geldik?

Koronaya kafa tutuyoruz.

Tüm açıklamaları duyuyor ve dinliyoruz. Ölenleri, yoğun bakımda yatanları, evlerinde karantinaya alınanları, insandan insana bulaştığını bildiğimiz halde yapacağımızdan geri kalmıyoruz.

Maske takın diyorlar aman be diyoruz. Yakın temas kurmayın diyorlar aman be ne olacak diyoruz. Her yere dokunmayın diyorlar offf diyoruz. Dezenfekte kullanın diyorlar eeee diyoruz. Ellerinizi sık sık yıkayın diyorlar hehehe diyoruz.

Yani saymakla bitmeyen bir çok kuralları bizlere anlatıyorlar dinleyen kim? İşin garip tarafı korona ile dalga geçmeye başladık.

Geçen gün çarşı merkezde bazı olaylara denk geldim. Bu olay bana hem komik hem düşündürücü geldi.

Genç bir delikanlı maskesini koluna takmış. Arkadaşı;  ‘’Neden koluna takıyorsun,             ağzına taksana‘’ dedi.

Arkadaşının verdiği cevaba bakar mısınız: ‘’Piyasada korona kol geziyor dediler, ben de koluma taktım’’ diyor.  Arkasından da kahkaha atıyorlar. Sanki çok büyük bir şey yapmış.

Güler misin ağlar mısın? Ne yapacaksınız insanoğlu işte…

Televizyonlarda izliyor ve görüyorum. Sosyal medyada korona olayını paylaşanları görüyorum.

Allah düşürmesin, Allah bu şekilde yaşatmasın. Nefes alamıyorsun, rahat edemiyorsun, inim inim inliyorsun. Daralıyorsun, oh be diyemiyorsun, resmen tıkanıyorsun.

Dünya Sağlık Örgütü korkunç rakamlar açıklıyor.2. dalga daha yeni başlıyor derken biz hala zevk, eğlence ve başkalarını mutlu etmenin peşinde koşuyoruz.

Cafeler ağzına kadar dolup taşıyor. Siz ne kadar kısıtlama yaparsanız yapınız. Bu gençler yine bildiğini okuyor.

Zannediyorlar ki hastalık sadece yaşlılar da ve kronik hastalığı olanlar da var. Halbuki korona yakaladığını affetmiyor.

Ya hakikaten biz kime güveniyoruz da bu kadar rahatız? Neden bize bir şey olmaz diye rahatız? Yahu bu hastalıkla dalga geçilmez diyoruz daha ne diyelim.

Düzce’de koronavirüs hastalığı patladı diyoruz daha ne diyelim. Senin benim temas kurduğum insanlar da virüs olmadığını nereden bilelim. Birbirimizde hastalık olmadığını nereden bilelim.

Her gün stadyuma yürüyüşe gidiyorum. Sabah ve akşam gitmiyorum. Sebebi çok kalabalık oluyor. Öğlen arası boşken gidip yürüyüşümü yapıyorum.

Ayrıca spor aletlerinde önceden çalışıyordum şimdi çalışmıyorum. Herkesin dokunduğu aletlere dokunmak istemiyorum. Kendimi kollayabildiğim kadar kollamaya çalışıyorum.

Her fırsatta temaslara dikkat ediyorum. Ellerimi yıkıyorum, dezenfekte ediyorum, kolonya kullanıyorum vs. vs. hepsini yapıyorum.

Peki ben bu kadar mücadele verirken başkaları ne yapıyor? Koronaya kafa tutuyor. Bana bir şey olmaz diyor. Ve siz ne kadar mücadele verirseniz veriniz size de ucu dokunuyor.

Özellikle çalıştığınız işyerlerinde, topluluklarda, alışverişlerde çok dikkat ediniz. Yakın temas ve dokunduğunuz şeylere dikkat ediniz. Bu korona bir gün kapınızı çalar anlayamazsınız.

Bu vesile ile koronaya kafa tutulmaz ve dalga geçilmez. Hadi bir dakika nefes almadan durabiliyor musunuz? Deneyin hadi…

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8