Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Yüksek maaşın 9 püf noktası

25.09.2020 - 08:51:36

Emeklilikte yaş ve prim şartını değiştirmek mümkün değil. Ancak alınacak maaşta artış sağlamak çalışanın elinde. İşte 9 farklı yöntemle maaştaki artışın şifresi…

TAVANDAN BORÇLANMA: Doğum ve askerlik borçlanmalarında yapılacak ödemeyi asgari belirlerseniz maaşı etkilemez.

  Eğer 2000’den önceki bir süreyi borçlanacaksanız ödemeyi tavan tutardan yatırmaya (şu anda günlük 235 TL) çalışın.

 Çünkü emekli maaşı bağlama oranı en çok 2000 öncesi döneme ait ve her kuruş emekli maaşını yükseltir.

1260 GÜN FIRSATI: İlk defa 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olanların, emekli olacakları sigortalılık statülerini primi ödenen son yedi yıl (son 2520 gün prim) belirliyor.

 Son 2520 gün prim ödemesi içinde fazla prim ödenen kurumdan, prim ödemeleri eşitse, son olarak tabi olunan kurum şartlarıyla emekli olunuyor.

Bu nedenle Bağkurlular son 1260 gün primi sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeleri halinde SSK şartlarıyla emekli olabiliyor. Bu anlamda bağlanan maaşta yüzde 15-20 yükseliyor.

YÜKSEK KAZANÇ BİLDİRİMİ: Emekli aylığı çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor.

 Dolayısıyla yüksek kazanç üstünden fazla prim ödeyenin emekli aylığı yüksek oluyor. İster SSK’lı olun ister Bağkurlu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (22 bin 72.50 lira) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 500-700 liraya yakın artış oluşur.

GERÇEK ÜCRETTEN ÖDEME: Piyasada genelde işverenler çalışan ne ücret alırsa alsın, SGK’ya çalışanın kazancını asgari ücret üstünden bildiriyor. Bu da emekli aylığının düşük olmasına yol açıyor.

aldıkları brüt ücret ile kuruma bildirilen kazançlarını e-Devlet’ten kontrol ederek, kuruma gerçek ücretlerinin bildirilmesini sağlamaları menfaatlerine. Eksik bildirim konusunda ‘hizmet tespit davası’ açma hakkı da bulunuyor.

EK İŞİN FAYDALARI: Ek işte çalışan çok ve bunların neredeyse tamamında ikinci iş için sigortası bulunmuyor.

 İkinci sigortanın yararsız olduğu düşünülür. Ama yapılan ek iş için sigorta primi ödendiğinde, SGK’ya bildirilen matrah artıyor ve emekli aylığı da yükselmiş oluyor.

 Aylık brüt 3.000 lira ile çalışan biri, 1.000 lira ücretle ek iş yapması ve bu ek işi SGK’ya bildirmesi halinde prime esas kazancı 4.000 liraya yükselecek. Bu da emekli aylığını artıracak.

Örneğin emekli aylığı hesabına esas ortalama aylık kazancı 3.000 lira aylık bağlama oranı yüzde 60 olan sigortalıya 1.800 lira aylık bağlanırken, emekli aylığı hesabıma esas aylık ortalama kazancı 4.000 lira, aylık bağlama oranı yüzde 60 olan sigortalıya 2.400 lira aylık bağlanacaktır.

İKRAMİYE, PRİM, KİRA YARDIMI: Aylık kazancınız emekli maaşını belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin.

Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı gibi), bunların da brüt kazanca eklenmesini sağlayın.

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNANLAR: Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan ‘tahsis formu’ndaki  bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplanırken, aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

ERKEN PLANLAMA: Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. İmkan varsa 8-10 yıl önceden plan yapın.

 Böylece alacağınız maaşı artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

YAŞ KRİTERİNE DİKKAT: Aylık hesaplanırken ilk 2000 öncesi çalışmalara bakılıyor. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken sadece prim ve kazanç değil, yaş da aylığı etkiliyor.

Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir yıl’, emekli aylığını yüzde 1 artıyor.

Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10’a çıkar.

Esenakıln…

  
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8