Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Azerbaycan’ın hedefi gasbedilen yurdunu geri almak

8.10.2020 - 09:04:04

SEVGİLİ dostlar; Can Azerbaycan’a nefes olma yolunda bu hafta da Dağlık Karabağ’ın kardeşlerimiz tarafından geri alınma gayretlerine yönelik değerlendirmelerimize devam edeceğiz. Bu arada, bir vatan parçasının işgaline son verme faaliyetlerine karşı gösterilen tepkilere de değinmeye çalışacağım.

Hemen ifade edelim ki şu andaki niza ve çekişmenin müsebbibi ve başlatan tarafı Ermenistandır. Ermenistan ordusu 27 Eylül 2020’de 30 yılı aşkın işgal altında tuttuğu Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ bölgesinde, sınır hattı boyunca, Asker-Sivil ayrımı yapmaksızın etrafa ateş açmış ve Azerbaycan’ın asker-sivil birçok can kaybına sebep olmuş. Bunun üzerine Azerbaycan ordusu zaman kaybetmeden karşı harekata geçerek Karabağ’ın işgalden kurtarılması faaliyetini başlatmış ve işi kökünden çözmeye azmetmiştir.

 

ERMENİ’NİN SERGİLEDİĞİ EN SON NAMERTLİK ÖRNEĞİ!

Cephe hattı boyunca başlatılan harekat sonucunda, Ermenistan ordusu mevziinde tutunamamış silahını bırakıp kaçmaya başlamıştı. Ama bu kez, Azerbaycan’ın en büyük kentlerinden birisi olan Gence’ye füze saldırısında bulunarak 20’den fazla sivilin ölümüne, 70’ten fazlasının da yaralanmasına sebep olmuştur. Üstelik hiç utanmadan, namert Ermeni sivil yerleşim merkezlerini vurmaya devam edeceğini de açıklamıştır.

 

İŞGALDEN KURTARMA OPERASYONUNA DEVAM!

“ORDU-Millet Elele” anlayışı içinde cepheye koşan Azerbaycanlı kardeşlerimizin kararlılığı ve Türkiye’den satın alınarak envanterlerine kazandırdıkları insansız hava araçlarının (İHA-SİHA)'ların ortaya koymuş olduğu üstün başarı, Ermenistan’ı geri püskürtmüş ve namertlerin cepheyi bırakarak kaçmalarına sebep olmuştur. Bu birliktelik ve dik duruşun sonucu işgal altındaki 30’a yakın yerleşim yeri kurtarılarak her birinde, yıllardır hasretini çektikleri üç renkli, ay yıldızlı Azerbaycan bayrağı göndere çekildi.

Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev’in de ifade ettiği gibi Azerbaycan kendi öz helal topraklarını savunuyor. 30 yıldır müzakereler sürüp gitti. Herhangi bir sonuç alınamadı. Ermenistan işgal ettiği toprakları terk edeceğine dair Azerbaycan tarafına bir takvim vermedi. Tarih şahittir ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

Peki soruyorum Azerbaycan 30 senedir bekliyor; işgal edilen helal toprağım bana iade edilsin diye... Edildi mi? Hayır! AGİT Minsk grubuna ve onların ermeni sevdalısı Eş Başkanlarına sorarsak bir 30 sene daha beklemeliydi. Hayır, yeter artık. İnsan ömrü o kadar uzun değil. Hak kazandırıcı murur-ı zaman bile 10 yıl, bilemedin 15 yıldır. Hâlbuki biz tam 30 yıl bekledik. Ama size sorarsak, bir 30 yıl daha beklemeliyiz. Hayır, bu iş burada bitmiştir, hak sahibi çaresizlik içinde “ihkak-ı hak “ ta bulunacak ve bizzat gasp edilen topraklarını geri alacaktır.

 

BU ONURLU DURUŞUN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ TÜRKİYE!

Yedi düvele meydan okuma pahasına da olsa Türkiye, “Gazanız mübarek olsun Azerbaycan” diyerek, “kardeşi olduğu için değil, haklı olduğu için” Azerbaycan’ın yanında yer aldığını taa işin başında, hem de birinci ağızdan bütün dünyaya ilan etti.

Bir açıklamasında Sayın Cumhurbaşkanımız “ Gerektiğinde yedi düvele meydan okuma pahasına, kendimiz ve dostumuz için hakkın ve hakikatın yanında yer alıyoruz. Azerbaycan’ın Karabağ’ı ve işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde yaptığımız da bundan ibarettir.” Şeklinde beyanda bulundular.

Devamla, Karabağ probleminin bu şekilde çözüme kavuşmasının, hem tarihin hem hukukun hem de coğrafyanın bizzat bünyesinde muhafaza ettiği gerçeklerin zorunlu sonucu olduğunu ifade ettiler. Kısaca bu fiili durum, kaçınılmaz bir sonuç idi ve Türkiye burada hak ve hakkaniyetin, haklı olanın yanında yerini almıştır. Kardeşlerimizin gazası mübarek olsun.

 

BU SEFER ERMENİSTAN, RUSYA’DAN UMDUĞUNU BULAMADI!

Vaktiyle Rusya’nın da desteğini alarak Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenistan, bu sefer Azerbaycan ordusundan yediği sert darbe karşısında başta Rusya olmak üzere dış güçlerden medet ummaya başladı ve adeta Rusya’ya yalvarır duruma düştü. Nitekim Rusya birinci televizyonunun servis ettiği bir habere göre Putin kendisini sık sık arayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın en sonunda   “ MEŞGULÜM ” diye telefonu kapatmış ve Ermenistan’ın hakikatle yüz yüze gelmesine katkı sunmuştur.

 

PEKİ İRAN’A NE DEMELİ!

Azerbaycan, Ermenistan tarafından işgal edilmiş olan topraklarını kurtarırken Ermenistan’ın yanında yer alan ülkelerden biri de maalesef İran!

Lübnan Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri olan Şeyh Subhi Tufeyli, bir açıklamasında , Tahran’da bulunduğu günlerde, İran medyasının ve Devlet iradesinin Ermenilerle birlikte olduğuna şahit olmuş “ Biz İslam Devletiyiz” diyen ama mazlum Azerilerin değil de zalim Ermeni’nin yanında yer alan İran’ın bu tavrı karşısında çok şaşırmış.

Bu şaşkınlığını gidermek için İran Dışişleri Bakanına “ Bana Bakü meselesini anlatır mısın” diye bir soru yöneltmiş. Sayın Bakan lafı uzatmadan adeta kendi kitabının ortasından okumaya başlamış ve şöyle devam etmiş; “ Ermenistan, Türkiye sınırında. Biz Türkiye’nin Türki devletlerle kurması muhtemel bağını engellemek istiyoruz, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi... Türkiye’nin önünde bir engel olması için, Ermenilerle beraberiz.”

Almış olduğu bu cevap karşısında “ keşke bu adama hiç bir soru sormasaydım” diyerek duyduğu pişmanlıkla beraber bir Müslüman olarak içinde yaşadığı mahcubiyetini de ifade etmişti sayın genel sekreter. İran devlet politikasında değişiklik olmaz dün ne ise bugün de odur.

Bazı olaylar devletlerin de gerçek yüzlerinin, asıl maksatlarının meydana çıkmasına vesile olur. Aynen tekrar gündeme gelen Dağlık Karabağ meselesi gibi. Elbette ki bizim, bizden başka sadık dostumuz yoktur. Rabbim kardeşlerimizin yardımcısı olsun, gazaları bir kere daha mübarek olsun, Allah tamamına erdirsin.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ne batıdan, ne abd'den ne çin'den ne de diğer ülkelerden ermeni katliamını durdurmamız istenemez, çünkü küfür tek millettir ve it iti ısırmazmış şahsen kendi görüşüm o şer güçlerden ermeninlerin Gence'ye ve diğer yerleşim yerlerine füze atışlarını durdurmayı istemektense Azerbaycan'a askeri ve her türlü yardım edip hepsini kendimiz yapmamız daha iyi olur.
Pelin Ay - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Merak ettiğim şu: Ermeniler ve Türk düşmanları birleşiyor da Türkler ve Türk dostları niye birleşmiyor? Şunu da çok iyi biliyoruz ki Zalimin topuyla zulmü varsa garibin Allahı var dostlar. Müslümanın kaderi kılıç hakkıdır. Sallarsa ezer. Pısarsa ezilir. Tüm mesele yürekli olup hak dava için Allah Allah deyip ölüme koşabilmektir.
Fikret Sayman - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Tovuz-Gence arasında kurulacak bir Türk askeri üssü hem boru hatlarını korur hem de Ermenistan'ı Rusya'ya bağlayabilecek bir terör koridorunun önünde kalkan olur.
Misafir 11 - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Askeri üs konusunda çok geç kalındı hocam, keşke taa o zamanlardan Türkiye olarak askeri üs kursaydık 1990'larda Dağlık karabağ'a. çünki üs konusunda.Ruslarla Ermenistanın anlaşması ve üssü var.Azerbaycan bu yüzden Ruslar devreye gireceği için Ermenistan toprağına bir saldırı yapamıyor.Sadece kendi toprağı olan Dağlık Karabağdaki Ermeni unsurlarına vuruyor. Bizim de aynı şekilde askeri savunma anlaşması yapıp orada Üs kurmamız lazımdı geç kaldık
Geri adım atmak yok - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Gelişen olaylara baktığımızda fransa başkanı Macron ve ekibi Ermenistana gerekli para ve silah yardimi ile Azerbaycan a uzerine saldirdi, Rus istihbarat i biliyor, Neden i Turkiyenin Dogu Akdenizde ki gucunu kirmak, libya dan destegini cekmesini sağlamak, Unutmayin Allah dogru yolda mazlumlarin yaninda olanlar ile birlikte, İnşallah zafer Turkiyenin ve Azerbaycanin olacaktir.
Osman Kardelen - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Hepimiz ermeniyiz diyenlerin bir anlık duygu yoğunluğu ile mı bunu söylediğinizi düşündünüz? Onlar gerçekten ermeni. ermeni neden bugün Hepimiz Azeri'yiz desin? Devletimizin bugün çözmesi gereken en büyük meselesi, Türk kimlikli Ermeni-Yahudi meselesidir.
İbrahim Koşbaşı - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Ermenistana YPG, PKK ve Esed askerlerinden gidenler oluyormuş bu çok iyi bir şey, bizi sevvindirir Ne kadar çok terörristler giderse o kadar çok işimize gelir. Keşke çevremizdeki bütün teröristler gitse Ermenistana. Ayrı ayrı uğraşmak yerine tek seferde hallederiz hepsini.
Samimi kardeş - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Pkk nın bir kere daha ermeni oluşumu olduğu gözler önüne seriliyor. cehennem onları bekliyor zalimler için yaşasın cehennem. ha ermeni ha pekaka ha pesmerge ucude bir ucude yasadiklari topluma dusman bulunduklari toplumu bozmak icin cabaliyan yilan surusu bunlarin atalari siyon yahudiler ayni canaktan yallanip ayni yerden emir alirlar emredildiginde bosuna olup cehannemi boylarlar pesmerge bugune kadar turk ordusuna kafa tutmadi diye ne bize dost tur nede bizi sever onlar abd , ab ve siyon yahudilerin usaklaridir
Diyarbakırlı Hasan - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,55

Davası hak olanın zaferi muhakkaktır, hocam. İnşallah hak davamızda zafer bizimledir.
Aygun Halikızı (İsmayılova) - 10.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,78

O bölgede Türk dünyası lehinde harita değişecek. Karabağın geri alınması başlangıçtır. Değil 30 yıl dahada geçse başka türlü olmazdı. Kavgayı Ermenistan başlattı bedelinede katlanacak. Sağlıklar dilerim
Hasan Kudal - 9.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8