Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Yukarıdakiler ve aşağıdakiler

29.10.2020 - 10:45:50

Şu ölümlü dünya ya gelirken bile şanslı olmanız gerekiyor. Kimileri alın yazısı der, kimileri kader, kimileri şanslı, kimileri Allah vergisi, kimileri de Allah yetenek vermiş der.

Yazımızın başlığını yukarıdakiler ve aşağıdakiler diye attım. Bu başlığımı herkes istediği gibi yorumlayabilir.

Allah bizleri yaratırken karşılığı zıt olarak yaratmıştır. Bunun örneklerinden birkaç tane verelim.

Kısanın uzunu, doğrunun eğrisi, hızlının yavaşı, beyazın karası, büyüğün küçüğü,  gencin yaşlısı, zenginin fakiri, kıvırcığın düzgünü, erkeğin kadını, güzelin çirkini, toprak ve su gibi saymakla bitmeyen birçok karşılıklı zıtlar var.

Yukarıdakilerden biraz bahsedelim sonra aşağıdakilere bakalım.

Efendim, yukarıdakiler dediğim zengin tabakası ve aşağıda neler olup olmadığını bilmeyen kişilerdir.

Ne zaman televizyonu açsam magazin var, diziler var özenti yaratacak filmler var. Yani havuzlu villalar, son model arabalar, oyuncular da çeşit çeşit elbiseler var. Bunların dizilerde bölüm başına aldıkları paraları hiç saymayalım.

Ne zaman elime ulusal bir gazete alsam mutlaka magazin sayfası var. Falanca şunu almış, falanca bunu yapmış, falanca tatile gitmiş diye vesaire vesaire özenti yaratacak haberler var.

Efendim, yayınlanan haberlerin bazılarından birkaç tane örnek verelim.

Sosyete Burcu Şendir’in üstündekilerin fiyatı 862 bin lira imiş. Şıklık yarışı var sanki… Kolyesi 120 bin, elbisesi 35 bin, saati 700 bin, çantası 35 bin, ayakkabısı ise 5700 liraymış.

Kıvanç Tatlıtuğ kamyonetine 100 bin lira harcayarak mini karavanaya çevirmiş. Tatlıtuğ karavana ile istediği yere gidip tatil yapabiliyormuş.

Bunu gören Pınar Altuğ aynısını yaptırmış. Binlerce lira harcayarak mini karavana yaptırmış. Yani modaya uymuş.

Bülent Ersoy’un taktığı takıların ne kadar tuttuğunun hesabı yapılamıyormuş. Pırlantalar, altınlar, gümüşler, mücevherler diye ayırt edilemiyormuş. Türkiye ekonomisi kadar mal varlığı olduğu iddiası var.

Cem Yılmaz’ın lüks araba koleksiyonu varmış. Hülya Avşar yat satın almış şimdi de ada satın alacakmış. İbrahim Tatlıses’in, işadamı Ali Ağaoğlu’nun, Acun Ilıcalı gibi yüzlerce sanatçı, işadamı, fabrikatör var. Bunların hepsi yukarıdakiler olarak tanınıyor. Bunun gibi binlerce bilinmeyen zenginler de var.

Kusura bakmayın daha sayamadıklarım var. Bunların doğuştan yetenekli, alın yazısı, kader mi yoksa Allah vergisi mi bilemeyiz.

Orta direk tabakasını saymaya gerek yok. Ne zenginim ne de fakirim der. Bunlar yaşamlarını kimseler anlamasın diye ağlayarak geçirirler.

Aşağıdakiler zaten aşağıda kaldığı için ne televizyon ne de ulusal gazeteler de yer almazlar. Sadece tv izlerler, gazete okurlar, yukarıdakileri takip ederler.

Asgari ücretlidir, ay sonunu nasıl getiririm diye hesap yapar. Çoluk çocuğun giderlerini, Pazar masrafını, elektriği, suyu, telefonu, doğalgazı, okulu, kıyafetleri, yazlıkları, kışlıkları, ekmeği nasıl alacağım, kredi kartını nasıl ödeyeceğim, borçlarımı nasıl azaltmaya çalışacağım, ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünür.

Tatil, deniz, yayla, orman nedir bilmez. Hatta bulabilirse ekstra iş arar. Ne yapacağım nasıl edeceğim diye evin yolunu bulmaya çalışır.

Bir sanatçı 100 bin lirayı mini karavana için harcar. Bir emekli, bir asgari ücretli 100 bin lira parayı ayda 2 bin liradan biriktirmek isterse, yemeden içmeden 25 yılda biriktirir.

Yukarıdakilerin parası babadan oğula, aşağıdakilerin emekli maaşı da ailesine kalır. Dünyanın düzeni böyledir.

Eğer herkes zengin olursa çalışacak insan olmaz. Eğer herkes zengin olursa yukarıdakiler aşağıda adam bulamazlar.

Yukarıda belirttiğim gibi her şeyin bir karşılığı vardır. Bir zıt tarafı vardır.

Bana ne milletin aldığı paradan, bana ne milletin harcadığı paradan, bana ne milletin gittiği yerden, bu televizyon ve gazetelerdeki magazin haberlerine kanmayın. Özenti içinde olmayın. Hayat öyle de böyle de devam ediyor.

Virüs ayırım yapıyor mu? Virüs yukarıdakiler ve aşağıdakiler diye seçim yapıyor mu? Demek ki hepimiz insanız. Eğitici diziler ve haberler görmek ümidiyle…

Esenkalın…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8