Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Şairle konuşurken üslubunu değiştiren işadamı

26.11.2020 - 10:28:19

ORHAN Veli Kanık’ın 70. ölüm yıldönümüne denk geldi yazımız tesadüfen. Nisan’da doğmuş, Kasım’da vefat etmişti. 36 yıllık kısacık yaşamına yüzlerce duygu yüklü şiir ve o şiirlerden etkilenen koca bir nesil sığdırmıştı.

1914 yılında dünyaya gelen ünlü şair Orhan Veli, 1950 yılındaki vefatından önce Düzce’yi ziyaret etmiş ve eski Akçakoca Caddesi (Şimdiki TSO binasının bulunduğu yer)’ndeki şimdi yerinde olmayan Yeşilyurt Oteli’nde misafir olmuştu.

Orhan Veli’nin Düzce’ye uğradığını bilenlerin mutlaka bildiği bir şeydir Yeşilyurt Oteli’nde konaklayışı ve Düzce için yazdığı o meşhur şiiri.

Haliyle o dönem otel sahibiyle de iki kelam etmişliği vardı.

İşte bu diyaloglardan en ilginç olanını Düzce Üniversitesi’nden Edebiyatçı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Alper Kumsar hocam bizimle paylaştı.

1947’de Varlık Dergisi’nde çıkan yazıda Orhan Veli o ilginç diyalogdan şöyle bahsediyor;

“Bir gün Düzce’de bir otelin sahibiyle konuşuyordum. İlkin benimle herkesin konuştuğu gibi konuşuyordu. Sonradan, şair olduğumu öğrenince ağzını birdenbire değiştiriverdi. İki ay boyunca ‘mukaddem,  mehma, imkân,  evleviyetle’ falan gibi kelimeler kullanmaya başladı. Herhalde “bir şairle konuşmak, halkla konuşmaya benzemez” diye düşünmüş olmalı.”

Bu ifadeler o günlere ait güzel bir anıydı şüphesiz ama belki de anıların en güzeli Kanık’ın ta o yıllarda Düzce’yi vilayet zannetmesiydi.

Şimdi yine Orhan Veli’nin doğum tarihine denk gelen geçen Nisan ayında gazeteci Mehmet Şimşek’in kaleme aldığı vilayet sanma meselesini bir de Şimşek’in anlatımından dinleyelim;

“Şair Ankara’dan İstanbul’a yaptığı kara yolculuğundaki gezi izlenimlerini 13 Ekim 1948 tarihli Ulus Gazetesi’nde “Bolu Dağından İstanbul’a-Yolcu Notları” başlığıyla iki bölüm halinde yayımlar.

Söz konusu yazıyı uzun uğraşlardan sonra bulunca, bilgisayar başına oturup orijinal metninden yazdım.

O yazının tamamını alıntılamak istiyorum.

Şairin yazısında kullandığı bir ibare var ki, biz Düzceliler'in yüreğini kabartacak cinsten.

Bakın ne yazmış:

“Bolu dağını aştınız mı düz bir ovaya inersiniz. Gayrı Düzce yolundasınız. Düzce’ye bu adın verilmiş olması da herhalde bu düz ovada kurulmuş bir kasaba oluşundan. Düzce, bu ovanın en güzel, en bakımlı kasabalarından biri. Öyle ki, insan birdenbire bir vilayet merkezi filan sanıyor. Hatta hatırlamıyorsanız, buraların üç beş sene evvel geçirdiği o büyük yer sarsıntısının izlerini bile göremezsiniz.”

Orhan Veli’yi anmışken onun Düzce için yazdığı dizeleri es geçmek olmaz. Geleneğe uyalım ve o dizeleri yeniden sizlerle paylaşalım.

“Düzce yolu düz gider,

Aman bir edalı kız gider.”

***

“Düzce'deyim Yeşil Yurt Oteli'nde.

Otelin önü çarşı,

Salepçiler salep satar otele karşı.”

Ne şairler ne yazarlar yetiştirdi şu güzelim vatan. 35’e yolun yarısı diyen Cahit Sıtkı 37’sinde göç etmişti.

Orhan Veli ise Nisan’ın 14’ünde doğup Kasım’ın 14’ünde gitmişti ebediyete. Yani bir ayın 14’ünde başlayıp bir başka ayın 14’ünde üstelik yolun yarısı 36’sında bitmişti hikâyesi.

Tabir yerindeyse ayın 14’ü gibi bir şairdi.

Ve iyi ki böyle bir şair Düzce’den iz bırakarak gelip geçti.

70. ölüm yıldönümünde şair Orhan Veli’yi anıyoruz.

Mekânı cennet olsun.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8