Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Kredi kartında faiz değişti

27.11.2020 - 08:16:17

NİSAN itibarıyla uzun süre yüzde 1.25’te sabit kalan kredi kartı tavan faizi değişti. Merkez Bankası’nın duyurusuna göre, aylık azami akdi faiz yüzde 1.46 olacak. Artan bu orana rağmen kredi kartı faizi, ihtiyaç kredisi faizlerine göre cazibesini hala koruyor.

ÜÇ AYDA BİR BELİRLENİYORDU: Kredi kartı faizleri normalde 3 ayda bir revize ediliyordu. Fakat Merkez Bankası 1 Nisan’daki açıklamasıyla, yenisi ilan edilene kadar mevcut oranların geçerli olacağını duyurmuştu.

O günkü kararda TL kredi kartı işlemlerinde uygulanan aylık azami akdi faiz (nakit çekiminde uygulanabilecek en yüksek faiz) yüzde 1.25, gecikme faizi de yüzde 1.55 olarak belirlenmişti. Bu oranlarda değişikliğe gidildi.

GECİKİRSE YÜZDE 1.76: Konuyla ilgili değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, yeni rakamlar Merkez Bankası tarafından duyuruldu.

Buna göre; 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere TL kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.46, azami gecikme faizi aylık 1.76, yabancı para kredi kartına uygulanacak aylık azami akdi faiz yüzde 1.17, azami gecikme faizi de yüzde 1.47 olacak.

YENİ YÖNTEME GEÇİLDİ: Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi: ‘’Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının güncel piyasa koşullarını yansıtan, öngörülebilir ve kurala bağlı bir yöntem ile belirlenmesine karar verilmiştir.

Kredi kartına uygulanacak azami faizin belirlenmesinde, fonlama maliyetinin göstergesi olarak, bankaların ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranları dikkate alınarak hesaplanan referans oranı esas alınacak.’’

HER AY SONU AÇIKLANACAK: Mevduat faizlerinin ortalamasına göre hesaplanacak yeni oranlar her ayın sondan 5’inci işgünü Merkez Bankası’nın internet sitesinde ‘Bankacılık Verileri’ altında ilan edilecek.

Düne kadar geçerli olan yüzde 1.25’lik kart faizi, ihtiyaç kredi faizlerinden çok daha avantajlı durumdaydı. Bu kapsamda acil nakit ihtiyacını nakit çekim, taksitli nakit avans yöntemiyle giderenler, kredi çekenlere göre daha az faiz ödüyordu.

EK KESİNTİ YAPILIYOR MU? Kartla nakit çekimde aylık yüzde 1.46 faiz (akdi faiz)  ek olarak, faizin TL karşılığının yüzde 15’i kadar ‘Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF)’  ve yüzde 5’i kadar da ‘Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), ALINIYOR. Kredide de faizden KKDF ve BSMV’nin  yanında binde 5 de tahsis  ücreti alınıyor.

ANA PARA ÜZERİNDEN : Yüzde 1.46’lık aylık faiz kabul edilebilir limitlerde olmasına rağmen nakit avansta yaşanabilecek gecikmeler, borcun faizinin yüzde 1.76’ya çıkmasına neden oluyor.

Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda, mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için yüzde 1.76 gecikme faizi,  asgari tutar dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz (yüzde 1.46) uygulanıyor. Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilebiliyor. Bankalar kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor.

ASGARİ ÖDEME YÜZDE 20: Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesabı daha önce kartın kaç yıllık olduğuna ve limite göre yapılırken şu an tüm kartlar için aynı oran uygulanıyor.

Bu oran da son düzenlemeyle yüzde 20 olarak belirlendi. BDDK ayrıca, kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020 tarihine kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağladı.

 

TARIM ARAZİSİNİ HOBİ BAHÇESİ İÇİN SATANA HAPİS CEZASI GELİYOR

 

Tarım arazilerinin bölünerek, hobi bahçesi gibi yöntemlerle amacı dışında kullanılmasına aracılık edenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden 1.000 güne kadar adli para cezası gelecek.

Konuyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen kanun teklifi ile ilgili bilgi veren Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, ‘’Ayrıca tüzel kişilikler için de 50 bin liradan 250 bin liraya kadar para cezası olacak’’ diye konuştu.

HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANIYOR: Tarım arazilerini parselleyip büyük rantlar elde edenlere yönelik bir yaptırım olmadığına dikkati çeken Kılıç, ‘’Bunlar, tarım arazilerini tescil edilemeyecek şekilde paylara ayırdıktan sonra anonim şirketler, kooperatifler kurmak yoluyla küçük hisselere bölüp satıyorlar.

Tarım arazisiyken 1 liraya aldıkları yerleri hobi bahçesine çevirerek 100 liraya satmak suretiyle haksız kazanç elde edenlere karşı düzenleme getiriyoruz. Daha çok emlak danışmanı ve çevre sahibi insanlar bunu yapıyor’’ dedi.

Esenkalın…

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır.)
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8