Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

Masaldaki anahtar!..

1.12.2020 - 10:55:00

BELEDİYE Başkanımız Faruk Özlü,  Konuralp antik şehrini göz alıcı bir biçimde ortaya çıkartabilirse Mansur Yavaş gibi Türkiye çapında bir şöhret elde eder.

Düşünün kocaman bir tiyatro ve tarihi dokuyu görmeye gelecek turist kafileleri… Ve çevresinde bu dokuya uygun olarak düzenlenecek yöresel pazarlarda satış yapan küçük girişimcilerimiz.  Aynı ruhla faaliyet göstermek için teşvik edilecek lokantalar, kafeler, dükkânlar…

Nasıl ki Akçakoca’nın eski mahalle pazarı o yörenin ailelerine gelir kaynağı oldu. (ki orası sonuçta 30-40 adet eski eviyle iş yapıyor) Ama hiç yoktan iyidir. İnandılar ve restorasyonla işi bitirdiler.   

Bizim Üskübü’de (Konuralp) ise koca bir antik kent bugüne kadar adeta saklandı. Kimse doğru düzgün el atmadı. İlk girişimlerde bulunan eski Belediye Başkanlarımızdan Mehmet Keleş olmuştu. Fakat şimdi Başkan Özlü bu işi esaslı bir biçimde sonuçlandırmaya kararlı.

Koca Doğu Marmara ve Karadeniz bölgesinde böyle bir antik yapı bulunmuyor. Bu kadar büyük bir tiyatro da yok. Genelde Ege ve Akdeniz bölgesine has bir özellik bu.

***    

Şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Mansur Yavaş, önceden Beypazarı Belediye başkanıydı. O dönemde Beypazarı’nın tarihi eski evlerini, konaklarını ön plana çıkardı. Böylece şehre turistik bir hüviyet kazandırdı.

Yöre insanının el emeklerini veya ürettikleri yiyecek içecekleri satarak gelir elde edebileceği bir sistem oluşturdu.

Yavaş’ın dahiyane fikirleri sayesinde Beypazarı’nın hayat bulması gözden kaçmadı. Tüm Türkiye kendisini tanıdı. Hem Beypazarı, hem kendisi şöhret kazandı.

Sonrasını hepimiz biliyoruz; Ankara Belediye Başkanlığı’na aday olması için partiler birbiri ile yarıştı. Çünkü kimin adayı olsa ona kazandıracaktı. Nitekim seçime girdi ve Başkent’in başına geçiverdi.     

Masal gibi geliyor insana.

Fakat neden olmasın?  Bir de bakmışsın Düzce’de de Faruk Özlü, Beypazarı’nı meşhur eden Yavaş gibi bir başarıya damgasını vurur. Konuralp antik şehri sayesinde Düzce’yi turistik bir marka haline getirir.

Özlü’nün elinde Beypazarı’nınki gibi çok sayıda tarihi ev ve konak yok, ama turizmin bütün kapıların açacak bir antik şehrin anahtarı bulunuyor.

Bu anahtar sayesinde bakarsın Düzce için de bir masal gerçek olur.

Saygılarımla.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8