Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof. Dr. Celal ERBAY

Salgına karşı daha dikkatli olmamız şart!!

3.12.2020 - 09:19:47

SEVGİLİ dostlar, elbette ki abartmamak lazım, doğru söylüyorsunuz… Ama söz konusu sağlık ve onun nihayetinde insan hayatı olunca, tedbire yönelik dikkat ve abartı bir bakıma gereklilik arzeder. Büyüklerimiz boşuna dememiş; sen önünü kış belle, gereken tedbiri al, ama yaz çıkarsa o da senin bahtına diye… Bize düşen salgın tehlikesini çok yakınımızda kabul edip ona göre şahsen alabileceğimiz koruyucu tedbirlerin bütününü almak ve “bana bir şey olmaz” tavır ve güvencesinden uzak durmaktır.

Belki diyeceksiniz; o kadar önemli konular varken buna ne diye değindiniz? Nitekim Laçin’de bayrak göndere çekilmiş; Amerikan Washington Post, bizim SİHA’ları diline dolamış; CHP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, CHP’nin Biden’dan beklentilerini sıralamış; bizdeki işbirlikçileriyle birlikte iki yüzlü Dünya Basını bir zamanlar Gezi’den canlı yayın yaparken, bugünlerde sarı yeleklilerin ateşiyle Paris yanıyor, ama onlar değil canlı yayın yapmak, söz birliği içinde tek cümle bile yazmıyorlar bu yangından. Hatta bir CHP Milletvekili, Türk Ordusu’na “ satılmış” hakaretini yöneltmekle bir siyaset ayıbı ve falsosu sergilemişken biz niçin bu konuya değindik?

Söyleyeyim; önce Allah rahmet eylesin… Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altında aynı dönemde temsil görevimizi birlikte ifa etmiştik. Ben Düzce Milletvekili iken O da Ak Parti Mersin Milletvekiliydi. Kök mesleklerimiz de aynı idi. O da üniversiteden Meclise geçmişti ben de… İhtisas sahamız ayrıydı. O, ekonomist idi ben, hukukçu… Çeşitli üniversitelerde hocalık ve yöneticilik yapmış, en önemlisi Sakarya Üniversitesi’nin Kurucu Genel Sekreteri olarak, Sakarya Üniversitesinin kuruluşunda etkin görev ifa etmişti.

Hocamızın titri Prof. Dr. adı ise Ömer İnan idi. Yaklaşık on gün önceydi… Korona’ya yakalandığı haberi gruptan duyurulmuş ve dua talebinde bulunulmuştu hepimizden… Biz de gönülden niyazda bulunmuştuk. Rabbim “Şafi” sıfatıyla dualarımıza karşılık versin diye… Ama ecel gelince baş ağrısı bahane demişti büyüklerimiz. Vade yetmiş, süre dolmuş, nefesler tükenmişti… “Dön bana gel” talimatı doğrultusunda Ömer hocamız Hakk’a yürümüş, Rabbine kavuşmuştu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Rabbim seyyiatını hasenata tebdil eylesin. Onunla birlikte bütün geçmişlerimize Rabbim rahmet eylesin. Ve şu anda bu hastalığa yakalanmış olan bütün kardeşlerimize Rabbim acil şifalar versin.

 

BİZE DÜŞEN GÖREV!

Peki, biz ne yapmalıyız? Her şeyden önce başlıkta ifade ettiğim gibi, daha dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. En ufak ihtimali bile ciddiye alıp önleyici tedbirlere harfiyen uyacağız. Mesafe, maske ve hijyen kurallarına riayet, bizim “olmazsa olmaz”  niteliğinde ilkemiz olmalıdır. Biz, günde beş kere elini, yüzünü, ayağını yıkamayı emreden bir medeniyetin mensuplarıyız. Yirmi saniye elleri sabunla ovmak ne ki! Virüssüz günler gelip çatana kadar, birbirimizi uzaktan selamlayıp, uzaktan sevgi ve saygımızı arz edeceğiz. Görüntülü-görüntüsüz iletişim vasıtalarıyla uzaktan birbirimizin sesini duyup hal-hatır sormakla yetineceğiz… Başka çaresi yok artık, zor oyunu bozuyor dostlar.

 

 

 

SIKINTIDAN KURTULACAĞIZ! AZ KALDI!

Elbette ki bu musibetten tamamen kurtuluş, yalnız bizim gayret ve tedbirlerimizle elde edilecek bir sonuç değil. Biz tedbirlerimizle ancak şahsımızı koruyabiliriz, toplumun da korunmasına yönelik Resmî iradenin de birtakım tedbirler alması ve virüsü yok edici sonuç ve bulgulara ulaşabilme açısından bazı çalışmalar yapması kaçınılmazdır. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız yerli aşının Nisan ayına kadar Sağlık Bakanlığının kullanımına sunulacağı müjdesini vermişlerdi. Geçtiğimiz Salı günü de Sağlık Bakanımız ilk planda 20 milyon doz olarak dışarıdan getirilen Koronavirüs aşısının uygulanmasına yönelik tarih verdiler. Yapılan açıklama doğrultusunda, sağlık çalışanlarından başlamak üzere, ilk aşılama 14 Aralık’ta başlayacak. Böylece bizlerin göstereceği tedbirlerin yanında virüsün önünü kesmeye yönelik, 10-11 gün sonra aşı da devreye girecek, inşallah böylece can kaybı ihtimali daha da azalacak.

Bu arada bizler de, İdare’nin almış olduğu “sokağa çıkma yasağı” dahil her türlü tedbir kararına uyacağız. Zaten uymak mecburiyetindeyiz. Zira alınan her tedbir bizim sağlığımız ve hayatiyetimizin devam etmesine yöneliktir. Bazı haddini bilmez, işi gücü sapla samanı birbirine karıştırmak olan, tefrik kabiliyetinden yoksun, “iyiniyet fakiri”, fesat üreticilerinin ileri sürdüğü gibi, sokağa çıkma yasağı; hürriyeti kısıtlamaya yönelik değil, tam aksine geleceği yaşamamıza yönelik bir tedbir kararıdır. Bunu böyle bilip, herbirimizin bu doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir.

Duamız, Rabbimizin bizi ve bütün insanlığı bu musibetten himaye etmesine yöneliktir.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8