Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Kiracı esnaflar aradan çıkmaya başladı

3.12.2020 - 09:20:37

DÜNYAYI etkisi altına alan pandemi hastalığı esnafları da perişan etti. Türkiye genelinde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları esnafları aradan çıkarmaya başladı.

Hafta sonları iş yapan esnaflar yasaklar kapsamına girince bitikleri oynuyorlar. Özellikle cafe sahipleri, bilardo salonları, lokantalar vesaire yerleri işletenler isyan ediyorlar.

İsyanları yasaklara değil… Kiracı oldukları için kahrediyorlar…

Öyle ya yasaklar geliyor eyvallah. Sokağa çıkma yasağı geliyor eyvallah. Yıl sonuna kadar veya ikinci bir emre kadar kapalı kalacak olması kiracı esnafları mahvediyor.

Mülk sahipleri bu konuda esnek davranmıyor. Herkesin hakkını yemeyelim ama çok yerden duyduklarıma göre mülk sahipleri kiracılarından kira almayacaklarını ne zaman faaliyete geçerse o zaman kira alacaklarını duydum.

Böyle insaflı ve vicdanlı mülk sahiplerinin Düzce’de olması ve bulunması beni gerçekten çok sevindirdi. Allah onlardan razı olsun. Allah onlara daha çok versin.

Bir de kiracısından kapalı olduğu halde kirasını isteyen mülk sahipleri var. Bunların yarınlarını düşünmek istemiyorum. Kiracısının durumunu bile bile para isteyen bu mülk sahiplerini şiddetle kınıyorum.

Bu mülk sahipleri hiç olmazsa kiranın yarısını talep etseler olmaz mı? Hep almaya mı alıştılar anlamadım. Bu mülk sahipleri paraları olsa da olmasa da hep almaya alışmışlar.

Yahu bu pandemi sürecinde insanların birbirini idare etmesi gerekir. Bu hastalık sadece kiracıya mı vurdu. Mülk sahiplerine vurmadı mı? Y         arın hangimizin ne olacağını bilen var mı?

Bu kiracı esnaflara biraz destek olsanız ne olur? Yıllardır aldınız da ne oldu? Birazcık insaflı olun yahu…

Bu arada Devletimizin esnafları düşünmesini beklerdim. En azından yasaklar gelirken kredi veriyoruz diyeceğine ev sahiplerine hastalık bitene kadar kira almayacaksınız diyebilirdi. Ya da yarım kira alacaksınız ya da ne bileyim kira yardımı falan yapılabilirdi.

Kredi veriyoruz demesine gerek yoktu. Esnaflar zaten istediği zaman bankalardan ya da kooperatiflerden kredi alıyor.

Düzce’de oda başkanlarına da bir sözüm olacak. Hiçbir başkanın üyelerini uyardığını zannetmiyorum. Hepsi koltuk sevdalısı olduğu için koltuklarını kaybetmemek için sessizliğe büründüler.

Yasaklar geliyor bir tane oda başkanı üyelerine mesaj çekip şu saatlerde açık, şu saatlerde kapalı olacaksınız diyemiyor.

Oda başkanları esnaflarına sahip çıkamıyor. Oda başkanları esnafların dertlerini dinlemek bile istemiyorlar. Sadece aidatlar ne oldu onu takip ediyorlar.

Kahvehaneler 8 aydır kapalı duruyor. Hangi oda başkanı kahveciler odasına sahip çıktı? Herkes kendi derdine düşerken arada esnaflar kaynıyor.

Bazı oda başkanları sessizliğini korurken bazı oda başkanları cılız açıklamalarla biz buradayız havası yaratıyor. Yani esnafın yanındayız demek istiyor.

Hadi oradan dememek için kendimi zor tutuyorum. Etkili bir hareket yok. Sesimizi Ankara’ya duyuracak bir çalışma yok.

Herkes Düzce’nin içinde açıklama yapıyor. Herkes Düzceliye hava olsun, reklam olsun diye basını çağırıp hikaye anlatıyor.

Bizim işimiz Düzce içi değil, bizim işimiz Ankara arkadaşlar Ankara… Biz sesimizi Ankara’ya duyurmamız lazım. Milletvekillerine gidin, bakanlara gidin, dosyalar, projeler, şikayetler sunun ki biz de tatmin olalım.

Esnafların dertlerini anlatın. Esnafların isteklerini söyleyin. Kiralarını ödeyemeyen esnaflara sahip çıkın, mülk sahiplerine ulaşın, onlarla birebir görüşün.

Nerede bunu yapacak başkan?  Ben odadan aylık almıyorum diyebilenler, odaya son model araba alıp binebiliyor. Ha maaş ha araba aynı yola çıkıyor.

Yahu bu esnafın hali gerçekten kötü. Kiracı olan bu esnaflar her geçen gün kepenk kapatmaya başladı. Mülk sahibi olan esnaflara bir şey olmuyor. En azından kira ödemiyorlar.

Biliyorsunuz Düzce’de kiralar uçuk. Hatta serbest piyasa olduğu için herkes istediği parayı kiracısına rahat rahat söyleyebiliyor. Ve işine gelmezse çık diyebiliyor. Nasıl olsa biri gidiyor biri geliyor.

Efendim diyeceğim o ki bu hastalık tüm dünyayı vurdu. Ekonomik olarak tüm dünya sıkıntı içinde bulunuyor. Herkes kendi derdinde olduğu için herkes davasında haklı görünüyor.

Müşteri olacak ki esnaf para kazanacak. Mülk sahibi de kirasını alacak ki geçinmeye çalışacak. Sadece kira ile geçinenler de var.

Ama ihtiyacı olmadığı halde kirasını isteyen mülk sahipleri de var. Bu da esnafın Düzce’de ne kadar zor şartlar altında mücadele vermeye çalıştığını gösteriyor.

Ben son olarak Düzce’de bulunan tüm odaları harbiden göreve davet ederken, bizlere masal ya da hikaye anlatmalarını istemiyorum.  Ankara’ya anlatsınlar.

Pandemi hastalığı var diye yan gelip yatmasınlar. 8 aydır esnafların çektiği çileyi görmezden gelen bu kişilerden ne beklediğimi vallahi ben de bilmiyorum.

Yazılarım devam edecek. Ta ki esnaflar rahatlayana kadar…

Esenkalın..
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8