Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

İhânet edenler Medusa’ya baktırılsın

4.12.2020 - 11:42:17

YUNAN mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavardır Medusa...

Konuralp kazılarında bebek iskeleti ve Medusa başı ortaya çıkarılması yeni bir heyecan yarattı.

Zira bulunan eser aslında Türkiye’de az sayıda bulunan Medusa başlarından biri.

Ancak Medusa efsanesi Yerebatan Sarnıcı’nda daha da kendini belli ediyor. Öyle ki, inanış yüzünden Roma döneminde devasa boyutlardaki başlar sarnıçtaki sütunların altına kaide olarak ters ve yan şekilde yerleştirilmiş.

Medusa hakkındaki bazı rivayetler şöyle;

“Bir efsaneye göre Medusa, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’dan biridir.” Bu üç kız kardeşten yılanbaşlı Medusa, kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Bir görüşe göre o dönemde büyük yapılar ve özel yerleri korumak için Gorgona resim ve heykelleri kullanılırdı ve sarnıca Medusa başının konulması da bu yüzdendir. 

Başka bir rivayete göre de Medusa, siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kızdı. Medusa, Zeus’ un oğlu Perseus’u seviyordu. Bu arada Athena da Perseus’u seviyor ve Medusa’yı kıskanıyordu. Bu yüzden Athena, Medusa’nın saçlarını yılana çevirdi. Artık Medusa’nın baktığı herkes, taşa dönüşüyordu. Daha sonra Perseus, Medusa’nın başını kesti ve onun bu gücünden yararlanarak pek çok düşmanını yendi.

Buna dayanarak Medusa Başı, Bizans’da kılıç kabzalarına işlenmiş ve Yerebatan Sarnıcı’nda sütun kaidelerine (bakanların taş kesilmemesi için) ters olarak yerleştirilmiştir.

Başka bir rivayete göre ise Medusa, yana bakıp kendisini taşa çevirmiştir. Bu yüzden buradaki heykeli yapan heykeltıraş, ışığın yansıma açılarına göre Medusa’yı üç ayrı konumda yapmıştır.” (Kaynak: yerebatan.com)

Konuralp’te bulunan Medusa başı Yerebatan Sarnıcı’ndakilerden daha eskiye dayanıyor. Yerebatan’daki Medusa başları M.S. 4. yüzyıla aitken, bizdeki ise yine M.S. 1. veya 2. yüzyıla tarihlendiriliyor.

 

 

Bugüne kadar Konuralp’teki en ilgi çekici eserlerden biri olan Tyche Bereket Tanrıçası’nın orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bizim müzedeki ise onun replikası.

Bir başka eser olan Venüs heykeli ise fazla gündemde değil. Zira onun da akıbeti pek bilinmiyor. İleriki yazılarda bu konuya da değineceğiz.

Medusa başı ise Tyche’yi gölgede bırakabilir. Aman ha, sakın müzeden dışarı çıkarılmasın!

Geçtiğimiz günlerde gazeteci Mehmet Şimşek’le yıllar önce yazdığım “Tyche’nin partneri bulunur mu?” başlıklı yazım üzerine sohbet ederken kafamda şimşekler çaktı.

Gerçi partner kelimesi genelde karşı cins çiftler için kullanıldığından Tyche ve Medusa’yla uyuşmuyordu. Zira ikisi de tanrıçaydı.

Ancak popüler mitolojik tasvir kategorisinde değerlendirirsek Konuralp için belki de ikisini de ele alabiliriz.

Efsânelere inanmayız ve gerçekliği de her zaman tartışılır. Ama yine de dilek kuyusuna attığımız bozuk paradan medet umar gibi bizleri heyecanlandırıyor.

Düşünüyorum da; keşke şu efsane gerçek olaydı da memlekete ihânet edenlerin hepsi Medusa’ya baktırılıp taş kesileydi.

 

Yerebatan Sarnıcı'ndaki ters Medusa

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8