Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet ŞİMŞEK

Küçük maket büyük mutluluk

11.01.2021 - 09:15:42

EVİN salonunda bulunan camlı vitrinin en üst rafında sevimli bir obje duruyor.

Fotoğraftan da anlaşılacağı gibi bu Düzce eski saat kulesinin küçük bir maketi bu.

Maketi nasıl edindiğime gelmeden önce hatırlatmak istediğim bazı noktalar var…

Düzce’nin tarih, kültür ve toplumsal hayatına ilgi duyup da bir zamanlar şehirde var olan meşhur saat kulesini merak etmeyen var mıdır acaba?

Kulenin ilk kez fotoğrafını gördüğümde hayran kalmış ve 'dantel zarafetiyle inşa edilmiş' dediğim bu sevimli yapı için ‘biblo’ benzetmesi yapmıştım.

Gerçekten öyle değil midir?

Artık sadece kentin hafızasında yaşayan yapının günümüze ulaşamaması ne kadar hazin bir durum ise tarihinin bilinmemesi bir başka talihsizlikti!

Bilgiler oldukça tartışmalı…

Şimdiye kadar yaygın olarak 1901 yılında (Padişah 2. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıl anısına) yapılan saat kulelerinden biri olduğu söylenegeldi…

 

“YÜKSEK İHTİMALLE İNŞA EDİLİŞ TARİHİ 1921”

Ancak bu bilgi su götürür…

Düzce tarihiyle ilgili ılı kırk yaran araştırma ve titiz çalışmalarını imrenerek izlediğim sevgili Nejad Özsoy’un konuyla ilgili temellendirmesi dikkate değer.

Diyordu ki:

"- Düzce Saat Kulesi'nin 1921 yılında Kaymakam Hurşit Bey tarafından yaptırıldığı söylenir. Bu yüksek bir ihtimaldir; ancak buna ilişkin vesika arıyoruz".

Unutmadan belirteyim ki, Kaymakam Hurşit Bey 1922 yılı sonbaharında Düzce'den sonra tayini çıktığı Göynük'te de Zafer Kulesi'ni (Saat Kulesi) yapmıştır.

Göynüklüler çok şanslı…

Mimari tarz olarak Düzce’dekine çok benzeyen bu kule günümüzde anıtsal özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden şehre gururla tepeden bakıyor.

Bu kuleye Düzce’deki kulenin kardeşi diyorum.

 

SADECE ‘BAKILAN’ DEĞİL ‘YAŞANILAN’ MEKÂN

 

Kuleyle ilgili fikir ayrılıkları yapım yılıyla da sınırlı değil.

Kimine göre burası yangın gözetleme kulesiydi…

Bu iddiaya göre o dönem Düzce’de ahşap yapıların fazla oluşu sebebiyle, çıkan yangınların tespit edilmesi ve vakit kaybetmeden harekete geçilmesi için böyle bir yapı inşa edilmişti. Ayrıca bayramlarda buluşma noktası olarak kullanılan kulede zamanın devlet yöneticilerinin üst katlardan halka konuşma yaptığı da fotoğraflarla sabit…

Araştırmacı yazar ve fotoğraf sanatçısı sevgili Lütfi Şimşek’e göre bu güzelim kule 1925’te yanarak kül olmuş…

Yangın için yapıldığı söylenen kulenin alevlere teslim olarak yok olması ne kadar trajik bir durum…

1921’de inşa edildiğini düşünülürse 4 yıllık bir ömrü olmuş.

Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmanın bir tık kadar yakın olduğu dönemde, şunun şurasında 100 senelik bir mazisi olan yapı hakkında net bir bilgi sahibi olmamamız da bir başka trajedi değil mi?

Peki, ne yapmak lâzım gelir?

Nejad Bey’e kulak verelim:

- Bu konuda elinde belge ve bilgisi olanlar varsa paylaşabilir. Ancak işi şansa bırakmamak lâzım. Eski Bolu gazeteleri incelendiğinde yapılış tarihi ve kim tarafından inşa edildiğine ulaşmak pekâla mümkündür…

 

RİCAMA RİCA İLE KARŞILIK VERİNCE

 

Yazımın ilk cümlesine salondaki vitrini süsleyen Düzce eski saat kulesinin maketten söz ederek başlamıştım.

İşin erbabını bulup, kulenin minyatürünü yaptırma fikri uzun zamandır aklımı meşgul eden konulardan biriydi.

Yaptığım araştırmalar sonucunda bu iş için tam adresini buldum.

Caner Küçükyılmaz Bey'in birbirinden göz kamaştırıcı maket çalışmalarına sosyal medyada rastlayınca tamam dedim, buldum…

Kendisiyle tanışıp, ricada bulunduğumda bana ricayla karşılık verdi:

- Süre için sabırlı olmanızı rica ediyorum…

Daha ne olsundu…

Bir zaman sonra Caner Bey’den maketin bittiğini gösteren fotoğraflar gelince işlem tamamdı. 

Üstad İstanbul’un bir ucunda Büyükçekmece’de, ben ise diğer ucunda Beykoz’da yaşıyoruz. Böylesi nadide bir eseri kargoya verip de riske girmemek için neredeyse şehirlerarası yol kat ettim. Hem Caner Bey’le tanıştım hem de emanetimi teslim aldım.

 

 

“ANILARDA KALAN ESERE CAN VERMEK”

 

Caner Bey’le vedalaşırken artık sadece fotoğraflarda kalan bir saat kulesinin maketini yapmanın nasıl bir duyguya karşılık geldiğini sordum.

Şöyle konuştu: “Sadece fotoğraflarda, anılarda kalan bir esere can vermeye çalışmak benim için güzel bir deneyimdi. Daha önce Büyükçekmece Belediyesi hudutları içerisindeki Celaliye beldesindeki eski Rum evlerinden birkaçını fotoğraflardan ve kalan kısmını yakından inceleyerek çalışmıştım. Bu kule tarihimizin güzel bir parçasıydı ve benim için özel bir çalışma oldu. Vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum.”

Şimdi teşekkür etme sırası bende…

NOT: Bu süreçte Caner Küçükyılmaz Bey'in çok değerli abisi Hamdi Küçükyılmaz yakalandığı koronavirüsten hayatını kaybetti. Bu vesile ile merhum Hamdi Bey'e rahmet, Küçükyılmaz ailesine sabırlar dilerim. (M.Ş)
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8