Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Bir Garip Düzce

25.01.2021 - 09:47:54

Düzce’de yaşamak çok farklı bir iştir. Düzce’yi çözmeye kalksanız ömrünüz yetmez. Düzce ili Türkiye’nin en genç ilidir. Bir o kadar da garip ildir.

Türkiye’nin her yöresinden insanların toplandığı Düzce’de bir de Irak, Suriye, Afganistan, Özbekistan ve Türkmenistan vatandaşları da eklenince tıpkı Amerika Birleşik Devletleri gibi toplama kampı olduk.

Her ilden ve ülkeden insanlar olunca kültür farkı yaşamaya başladık. Düzce’de bilmişler çoğalınca garip bir Düzce olmaya başladık.

Hayata öyle bir bakış açımız var ki sormayın. Herhangi bir olayda hepimiz haklı çıkmaya çalışıyoruz. Yani haksız olan bile haklı olmak istiyor. Ya da haklı olmanın yollarını arıyor.

Düzce’yi çözmek ve anlamak zordur dedim. Siz insanları tanımak için kolları sıvasanız ne insanların ne de sizin ömrünüz yetmez. Asırlarca yaşamanız lazım ki öğrenesiniz.

Düzce’yi kime sorsanız farklı anlatır. Hangi tv kanalını açarsanız açınız Düzce için iyi bir haber duymazsınız. Hangi ulusal bir gazeteyi elinize alsanız iyi bir haber okumazsınız.

Uçak kaçıran, feribot kaçıran Düzceli çıkar. Deprem olur Düzce ‘nin adı duyulur. Kaza olur Düzce ‘nin adı duyulur. Sel olur, afet olur Düzce’nin adı duyulur. Daha saymak istemiyorum ama her olumsuz haberler Düzce’nin adı kullanılarak yayınlanıyor.

Hatırlar mısınız bilmem. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Düzce’den geçerken yoluna tezek döküldü haberi bile Düzce’den çıktı.

Yahu biz hiç iyi haberlerle anılmayacak mıyız?  Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in bile Audi varken Passata mı bineceğim haberi bile Düzce’den çıktı. Hatta Düzce belediyesi borç batağına gömüldü haberi bile Düzce’den çıktı.

Öyle ya 470 trilyon borç var ortada hizmet yok. O zaman bu borç nereden geldi? Bu borç nasıl yapıldı haberi bile Düzce’den çıktı.  Müge Anlı’nın programında bile Düzce’nin olumsuzlukları konu ediliyor. 

Bir taraftan yapan diğer taraftan yapılanı yıkan yine Düzce’dir. Bizim bu Düzce’ye aklımız sırrımız ermez. Üst geçitler yaparız evliyalık olur. Ne yaşlılar, ne hamileler, ne çocuklar, ne hastalar ne de ameliyatlı olanlar bu üst geçitleri kullanamaz.

Düzce’nin Türkiye’de çok büyük önemi var. Fakat biz bunun farkında değiliz. Farkına varmak için yukarıda belirttiğim gibi ömrümüz yetmez diyorum.

Düzceli siyasilerimize şöyle bir bakıyorum olmadı şöyle bir düşünüyorum. Düzce’ye ne yaptılar? Eski milletvekilimiz Necmi Hoşver ve eski Bakanımız rahmetli Avni Akyol dışında hangi siyasetçiler, hangi milletvekilleri, hangi başkan ve bakanlar ne yaptılar?

Düzce’ye 12 müjde ile geldim diyenleri bile gördük. Düzce’nin acemi birliği olduğunu bile gördük. Türkiye’nin en genç ili olan Düzce 20 sene önce il oldu ve 11 tane vali değiştirdi. Asırlık illeri bile geride bırakarak bu rekoru kısa zamanda biz kırdık.

Geçen hafta Bolu’ya gittim. Kıskandım, çatladım, üzüldüm. Böyle birlik ve beraberlik içinde bir il görmedim. Yaylalarını, göllerini, dağlarını, kayak merkezlerini, termallerini, kaplıcalarını, patatesini, kabağını vesaire vesaire ürünlerini tanıtan bir il görmedim.

Turizmde patlama yaşayan Bolu ili, Abant, Yedigöller, Gölcük Tabiat Parkı, Kartalkaya gibi kayak merkezi yerlerini çok iyi pazarlıyorlar.

Bolu Kartalkaya yetmiyor Köroğlu dağlarını bile kayak merkezi yapmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Biz daha Kardüz yaylasını beceremedik.

Kardüz yaylasını kayak merkezi yapmak için heyetler halinde Avrupa’yı dolaştık geldik. Hatta Türkiye’nin Davos’u Düzce Kardüz yaylası olacak dedik. Bir tane Turizm müdürü Resul Taştan geldi ve Kardüz’den bir şey olmaz diyerek 2.5 yıl Düzce’de yattı yattı gitti. Yani Düzce’yi turizmde 2.5 yıl geri attı.

Bolu şimdi hava yolları yapmak için kolları sıvadı. Bolu’nun şehir içi merkezinden bahsetmek istemiyorum. Bisiklet ve yaya yolları, kiralık bisikletler, trafiğe kapanan cadde ve sokaklar, yüksek yerlere ve tepelere yürüyen merdivenler bile yapmışlar.

Pazaryeri ile şehir içi arasına tünel yapmışlar. Tünelin içine bir sürü işyerleri açmışlar. Esnaflar düzenli, prensipli ve kardeşlik içinde müşterilerine hizmet veriyorlar. Tezgahlarında taşma yok, birbirlerinin sınırlarına girme yok.

Bolu’da bile yabancı çok olmasına rağmen, Bolu bile toplama kampı olmasına rağmen bu düzeni sağlayan siyasetçileri, başkanları ve devlet adamları var.

Aynı siyasetçi ve devlet adamları Düzce’de de var. Ne hikmetse Bolu’yu methediyoruz ama Düzce’yi neden edemiyoruz?  

Düzce için neden garip bir şehir diyoruz? Bunu da anlayamazsak hakikaten daha garip diyeceğim. Niye mi?

Hava bizde, agresiflik bizde, kabadayılık bizde, kıskançlık, fesatlık, dedikodu bizde, kırma, dökme bizde, pahalılık bizde, adam kayırma, adam seçme bizde, yağcılık, el ovuşturma bizde, lafa bakma bizde, medyatik olma bizde, gündemde kalmaya çalışmak bizde, insanlara tepeden bakmak bizde, arkadan konuşmak bizde, yolları  ve kaldırımları parsellemek bizde,  Ankara’da adamlarımız var demek bizde daha saymıyorum.

Sizce bu Düzce garip değil mi?

Esenkalın…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8