Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ömer SOYER

Araçların motor sistemleri insan yapısına benzerler

19.02.2021 - 09:00:41

İNSANLAR gibi motorun yapısı üç sıvıya bağlıdır. İnsan ve canlılara hayat veren üç sıvıdan biri gıda, su ve dolaşım sistemi içinde olan kandır. Bu üç sıvı canlılar için hayat unsurudur.

Araçlar için de bu üç sıvı aynı şekilde öneme haizdir. Araçlarda üç sıvıdan biri yakıttır. Yakıt araç deposundan emiş mazot otomatiği ile ateşleme sistemi içinde olan pompaya yakıtı ulaştırır. Yakıt pompası sırasına göre ateşleme sistemi içinde olan enjektörlere basınçla ulaştırır. Enjektörler de silindir içine püskürterek motorun çalışmasını sağlarlar.

Ancak bu üç sıvının içinde en önemlisi hem canlılar için hem de araç motorları için önemli unsur hava, havanın içinde bulunan oksijendir. Hem canlılar hem motorlar için ilk sıradaki varlığımızdır.

Bilindiği gibi kan sıvısının pompası kalptir. Kalp sıvıyı vücut yapısının her yerine ulaştırdığı gibi motorun karteri içinde bulunan yağlama sıvısı yağ sistemini, yağ pompası motorun en ince kanallarına basınçlı bir şekilde basarak motorun her noktasına ulaştırır. Sürtüşmesini önler, aşıntıyı giderir ve motorun ömrünü uzun kılar. Aksi takdirde çalışan elementleri sarar ve işlevsiz hale gelir.

Bir diğer sıvı ise su. Susuz motor en çok beş veya on Km. yol kat edebilir. Daha sonrası motor hararet yaparak kavrulur ve çatlar.

İnsan ve canlılar da böyle değil midir? Canlılar en fazla üç veya beş gün susuz yaşayabilir. Daha sonra beden hararetten çatlar. Hayattan kopar. Ben de bu üç sıvının her alanda ne kadar değerli olduğunu izah etmek istedim.

Bu nedenle araç kullanıcıları yakıtını ikmal ederler, yağına, suyuna bakarlar. Çünkü canlılar gibi motorlar içinde bu üç sıvı hayati önem arz etmektedir.

Saygılarımla

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8