Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kadriye YEŞİLYAPRAK

Aile

19.02.2021 - 09:01:12

Huzurevinde kalan yaşlılardan bir grup olarak “Sandığınız Gibi Değil” adında bir tiyatro oyununu oynuyoruz. Dün prova yaparken arkadaşım rol gereği televizyonu açtı: “Aman Allah’ım ne görüyorum, adam karısını dövüyor. Ayıp ayıp kadın dövülür mü? Elleri kırılasıca.”

Akşam otururken zihnimden arkadaşımın provada söylediği sözleri kendimce cevaplamaya çalıştım. Tabi kadın dövülmez. Kadın gonca güldür, çiçektir, sevilir, koklanır. Çok kırılgandır. Kırılır, üzülür, neşesi yok olur. Hoş tutmak gerekir, üzecek ortamlar yaratmamalıyız.

Erkek; evin temeli, direği. Batmayan güneşidir. Erkek olan evin duvarları bile gülümsermiş.

(Vay anam vay…)

Bu da biz kadınlara düşermiş. “Kadın, kadın olmalı, erkeğin eline sopa vermemeli.” Babaannem söylerdi. 6-7 yaşlarındaydım, evimizin çok yakınlarında Mehmet abi ile Şaver yengemiz vardı. 2-3 gün geçmez kavga dövüş sokaklara taşardı. Kadın ağlayarak babaanneme gelir, yediği sopa izlerini gösterirdi. Babaannem “Kızım huyuna git, karşı söz söyleme. Karşı söz söylediğin zaman o da sana kızıyor, seni dövüyor” derdi.

Birinde, “Bak Şaver kızım, sen haksızsın. Adamın eline adeta sopayı verip döv demişsin. Bak benim gelinim de var. Hiç seslerini duydun mu? Mutlaka ufak-tefek tartışmalar olur, tatlıya bağlanır.”

Derken Mehmet abi “Ana, bu kadın beni katil yapacak” diye feryat ile geldi. Babaannem onu da oturttu. “Mehmet’im, ikiniz de suçlusunuz. Şu komşularımızdan hiç sokaklardan duyulan kavgalar duydunuz mu?”

Babaannem onlar ile dakikalarca konuştu. Dili döndüğünce güzel örnekler verdi. Yoruldu ki, anneme “Melek kızım, bize birer şekerli kahve yapıver de şu işi tatlıya bağlayalım” dedi.

Kahveler içildi, söz vererek evlerine döndüler. Kavgalar olduysa da, sokağa taşmadı.

Çocuklar evin neşe kaynağı. Ailenin geleceği, onların büyüdüklerinde nasıl olmasını istiyorsak öyle yetiştirmeliyiz. Daima dürüst olmalıyız, yalan söylememeliyiz. Elinde kendine ait olmayan bir şey gördüğümüzde onu sahibine vermesini veya aldığı yere bırakmasını sağlamalıyız. Hırsızlığın çok kötü bir şey olduğunu anlatmalıyız. Eşyalarını ve kıyafetlerini temiz, düzenli kullanmasını sağlamalıyız. Bu benzeri işleri hem anne hem baba birlikte yürütmeliler. Anne ve babanın söz beraberliği olmaz ise evimizin neşesi zehir, gelecek kötü kabuslarla dolu olur.

Örnek aile olmak için anne ve baba uyumlu olmalı. Çocukları hata yaptığında onu karşısına alıp, üşenmeden hatasını düzeltmesine yardımcı olmalılar. Hele hele dövmek, bağırıp çağırmak büyük hatadır.

Kardeşleriyle, sokaktaki veya okuldaki arkadaşlarıyla çok iyi geçinmesine dikkat etmeliyiz. Sıkmadan nasihatlerde bulunmalıyız. Dışarıda rastladığımız bir olayı ona örnek olarak anlatmalıyız.

Haydi kolay gelsin hepimize, evlatlarımız hiç kimseyi üzmesin. Sizleri de üzmesin. Örnek aileler, örnek toplumlar yetiştirmek üzere.

Amin, amin, amin…

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8